Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského
Kultura

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

  • Vydáno19. července 2023
Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna.
Jedním z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galeriePraze je Rembrandtův obraz nazvaný Učenec ve studovně. Vidět ho můžete v expozici Staří mistři II ve Šternberském paláci na Hradčanech. O díle jednoho z nejslavnějších světových malířů víme, že vzácná malba byla součástí předchůdců Národní galerie, tedy umělecké sbírky Nosticů a posléze Obrazárny vlasteneckých přátel umění. Koho ale tehdy Rembrandt portrétoval? V minulosti se nejčastěji mluvilo o neznámém židovském rabínovi, ale podle odborníků zřejmě nešlo o pouhé zobrazení fyzické podoby neznámého muže. Stejný model totiž známe i z jiných maleb, kde muž vystupuje v orientálním kostýmu a turbanu. Rembrandtovi, který od mládí s oblibou zobrazoval stařecké postavy, se podařilo mistrně zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce: zřetelně jsou vidět police s knihami, glóbus nebo kalamář s perem.
 

Rembrandtovy osudy

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606–1669) je jeden z nejznámějších nizozemských malířů všech dob. Narodil se jako nejmladší z devíti dětí v rodině mlynáře a dcery pekaře v Leydenu, už v patnácti letech začal pracovat v dílně místního malíře a krátce studoval i u Pietera Lastmana v Amsterdamu. Až do pětadvaceti let žil v rodném městě, kde vedl společný ateliér se svým vrstevníkem Janem Lievensem a později i se svým mladým žákem Gerritem Dou. Na rozdíl od většiny ostatních malířů se nezaměřil na jediný žánr, ale maloval všechno – obrazy s biblickou tematikou, portréty, zátiší, alegorie i krajinky.

Když se skupinka přátel rozpadla, odstěhoval se na počátku třicátých let 17. století do kosmopolitního Amsterdamu. Rok 1634, kdy namaloval Učence ve studovně coby své vůbec první velké plátno, patřil v jeho životě k nejšťastnějším. Oženil se s bohatou Saskií van Uylenburchovou, dcerou obchodníka s obrazy, společně si koupili velký dům v ulici Jodenbreestraat v Amsterdamu, obydlí, jaké si v sedmnáctém století mohl dovolit málokterý malíř, a zařadil se mezi vyhledávané portrétisty. Za obraz si tehdy prý účtoval částku, která by v současných cenách odpovídala asi 200 tisícům eur. Místo skromné signatury RH či RHL (Rembrandt Harmenszoon z Leidenu) začal také své obrazy podepisovat plným jménem. Prvním takto podepsaným obrazem byla světoznámá Hodina anatomie doktora Tulpa v roce 1632.
 

Stíny Rembrandtova života

I když se Rembrandt dočkal úspěchu i bohatství, jeho život nebyl jen zalitý zářivým sluncem. Jeho a Saskiiny děti umíraly záhy po narození, naživu zůstal pouze syn Titus, narozený v roce 1641. O rok později Saskia podlehla tuberkulóze, po čase se Rembrandtovou novou životní partnerkou stala o dvacet let mladší hospodyně Hendrickje Stoffels.

Finanční bankrot v roce 1656 přinutil Rembrandta prodat své umělecké sbírky i nesplacený dům v Židovské čtvrti a přestěhovat se do skromnějšího obydlí. Série osobních ztrát pak vyvrcholila v roce 1662 smrtí Hendrickje a také předčasným skonem syna Tita, který zemřel v sedmadvaceti letech. Jediným potomkem, který slavného otce přežil, tak byla dcera Cornelia ze vztahu s Hendrickje.
 

Starý muž v Rembrandtově ateliéru

Učenec ve studovně potvrzuje, že Rembrandt uměl skvěle malovat stáří v době, kdy mu ještě nebylo třicet. Talent ho neopustil ani v pozdějším věku: důkazem jsou desítky dalších rytin a pláten včetně obrazu zvaného Portrét starého muže či Starý rabín z roku 1665. Vlastní jej Galerie Uffizi ve Florencii, pro nás je ale mnohem zajímavější informace, že možná jde o poslední portrét Jana Amose Komenského. Rembrandt totiž v Amsterdamu bydlel jen kousek od domu, kde Komenský našel poslední útočiště na své strastiplné pouti Evropou, a ti dva se patrně znali.

Rembrandt, mistr šerosvitu a autoportrétů – namaloval jich desítky, aukční síň Sothebys odhaduje jejich počet kolem padesátky – byl už za svého života považován za nejlepšího malíře současnosti. Zhotovil přibližně 600 maleb, téměř 400 leptů a 2000 kreseb. Zemřel roku 1669 v třiašedesáti letech a jeho hrob najdete v amsterdamském kostele Westerkerk.
#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

Pojďme se na Jana Amose Komenského (1592–1670) podívat jinak, než bývá zvykem: v době, kdy se Evropou dalo putovat nanejvýš pěšky, na koni, s vozem a tu a tam lodí, dokázal procestovat mnohonásobně víc míst než leckterý jeho současník, honosící se titulem cestovatel. Nejlepší důkaz? Komenského mapa Moravy.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

Obrazy, kde i černá barva a stíny září: taková jsou díla renesančních a barokních mistrů šerosvitu. Obdivovat je můžete nejenom ve Sbírce starých mistrů Národní galerie, ale také na řadě jiných míst, namátkou v Týnském chrámu a na oltářích pražských i venkovských kostelů.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura