Úvod > Aktuality > Ve zlínském muzeu vyvrcholí na konci ledna hned tři výstavy
Ve zlínském muzeu vyvrcholí na konci ledna hned tři výstavy
">
Kultura

Ve zlínském muzeu vyvrcholí na konci ledna hned tři výstavy

  • Vydáno23. ledna 2017
Už jen několik dní mohou lidé navštívit v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně tři jedinečné výstavy. Návštěvníci mají poslední šanci vidět unikátní krásu propojeného světa hmyzu a nerostů, připomenout si sváteční atmosféru Vánoc či poznat proměny hradu v Malenovicích. Výstavy Létající drahokamy, Vánoční ozdoby – od minulosti do současnosti a Hrad Malenovice jsou návštěvníkům 14|15 BAŤOVA INSTITUTU přístupné už jen do 29. ledna.
Výstava s názvem Létající drahokamy originálním způsobem představuje zdánlivě nesourodé kombinace tvořené vypreparovanými exempláři hmyzu a zástupci z říše nerostů či hornin. Jednotícím principem výběru je vždy estetický dojem. Struktury na povrchu a zabarvení hmyzích těl totiž připomínají některé horniny. Na křídlech motýlů můžeme spatřit podobné obrazce, jaké jsou typické pro určitý druh minerálu, nebo obdivovat krovky mnoha vystavených brouků, které vypadají jako by byly vytepané z ryzího zlata.

Návštěvníci se mohou těšit na brouky a motýly nejenom z Česka ale z nejrůznějších zemí celého světa, jako je například Brazílie, Indonésie, Malajsie či Austrálie. Pestrá sbírka je připravená také z minerálů a hornin.

Připomenout kouzlo Vánoc si mohou návštěvníci s výstavou Vánoční ozdoby – od minulosti do současnosti. Výstava je založena na ukázkách zdobení stromečků různými typy ozdob. Jde především o skleněné ozdoby z nabídky Galerie Mariette z Vizovic, doplněné ozdobami z 50. až 80. let 20. století ze sbírek muzea. Výstava je doplněna několika historickými ručně vyrobenými betlémy a ukázkami originálních vánočních květinových vazeb. Návštěvníci si mohou také prohlédnout unikátní vánoční ozdoby a betlémy ze sbírky sběratele a opraváře hraček Michala Widenského z Muzea technických hraček. Vystavený je netradiční gumový betlém a ozdoby na stromeček z produkce firmy Baťa z období 1937 – 1948. Dalšími unikáty, které obohatily výstavu, jsou vatové ozdoby z období 1885 – 1900 a chlebový betlém.

Výstava Hrad Malenovice přibližuje proměnu hradu od počátku jeho výstavby ve 14. století do současnosti prostřednictvím starých pohlednic, fotografií a kreseb. Výstava je doplněna archeologickými nálezy a přírodovědnými exponáty.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

Hájenka Malenovice – národopisná expozice Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě

Hájenka Malenovice – národopisná expozice Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně umístěná v objektu hájenky před hradem v Malenovicích představuje domácké zpracování nejdostupnějších přírodních materiálů – dřeva, proutí a slámy – jako významnou součást tradiční lidové kultury.

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Hrad Malenovice – přepychové sídlo rodu Šternberků

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, hrad Malenovice, leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad má krásně upravené okolí a doslova vybízí k návštěvě.

Další aktuality