ÚvodAktualityČesko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale
Letní sporty

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Poslechněte si audio verzi článku
Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
Kudy z nudy se můžete samozřejmě na fotbal vypravit i běžným způsobem. V seriálu Česko ve filmu ale podnikáme hlavně výpravy do kin a do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, seriály i detektivky. Znáte nejlepší české snímky, inspirované kopanou?
 

Muži v offsidu (1931) a hra, kterou Karel Poláček neměl rád

Na popularitu fotbalu vsadila už v roce 1931 filmová komedie z roku 1931 Muži v offsidu. Režisér Svatopluk Innemann ji natočil na motivy stejnojmenné knihy Karla Poláčka. Film vypráví o fotbalových fanoušcích, zvláště těch, jejichž srdce patřila pražské Viktorii Žižkov a Slavii. Film ale provázela řada vtipných momentů: například Karel Poláček fotbal neměl moc rád a Svatopluk Innemann jeho knihu před natáčením vůbec nečetl. Během rekordních sedmi dnů ale dokázal napsat scénář, k němuž vzápětí sám Poláček u kavárenského stolku připsal dialogy, a mohlo se začít točit. Poláček zasáhl do filmu i tím, že si do hlavní role Richarda Načeradce prosadil Hugo Haase. Námitky, že ho nikdo nezná, přešel velkorysým mávnutím ruky – a pro Haase film Muži v offsidu odstartoval jeho hvězdnou kariéru. Natáčelo se v Praze a film je opravdovým bonbónkem pro milovníky zaniklých míst. Objeví se v něm nejenom vzácné snímky ze starého hřiště AC Sparta Praha na Letné a ze starého zábavního parku ve vršovickém Edenu, ale také záběr na starý řetězový most císaře Františka Josefa I., demontovaný v roce 1947.

Ve filmu se v jedné ze svých prvních rolí objevila Jiřina Štěpničková, spoluhráči Hugo Haase byli Jindřich Plachta v roli starého Habáska a Theodor Pištěk jako pan Šefelín. V drobnější roli pana Hátleho, zákazníka pana Habáska, se objevil Jaroslav Vojta, ve filmu je zachycen i populární rozhlasový redaktor Josef Laufer.

Hláška: „Mě si můžete urážet jak chcete, ale na Slávii mi nesahejte. Já tu vaší Viktorku neurážím, třebaže to jsou hadráři.“ ČSFD 76%
 

Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Kultovní seriál Okresní přebor zasáhl téměř celou zem a každého, kdo někdy hrál fotbal. Sportovní komedie Jana Prušinovského z roku 2012 o fotbalovém týmu Slavoj Houslice a nerudném trenérovi Pepikovi Hnátkovi, kterého se všichni bojí, se dočkala i seriálového zpracování: to se zaměřuje na to, co seriálu předcházelo a mapuje jednu sezonu vesnického fotbalového mužstva. Většinu hlavních postav v seriálu znáte z filmu, jen o jedné se v šestnáctidílném seriálu pouze mluví – o bývalém trenérovi Josefovi Hnátkovi a jeho posledním zápase před svou smrtí. Miroslav Krobot jeho ztvárnění dotáhnul k dokonalosti, která pobaví celou rodinu, v dalších rolích se objevili Ondřej Vetchý, David Novotný, Luděk Sobota, Leoš Noha, Tatiana Vilhelmová, Ivan Trojan nebo Lukáš Příkazký.

A zajímavosti? Natáčelo se v Lochovicích u Hořovic a ve filmu se objevují záběry z místního hřiště, hospody, domů i ze hřbitova, kde mimochodem padla první klapka. Oba seriáloví režiséři si také ve svém díle zahráli brankáře: Jakub Kohák za Slavoj Houslice a Jan Prušinovský v epizodě Konvoj za tým z Újezdu. ČSFD 82%
 

Kožené slunce (2002), předposlední film Karla Kachyni

Předobrazem kultovního Okresního přeboru byla televizní komedie Kožené slunce z roku 2002, předposlední film Karla Kachyni. Příběh vypráví o malém družstvu z „pralesní ligy“, které hraje o přežití v okresní soutěži, o fotbalové rivalitě mezi sousedními vesnicemi i o nadšených fotbalových fanoušcích. Hlavní role si zahráli stejní herci, kteří se později objevili v Okresním přeboru, tedy Ondřej Vetchý, David Novotný a Pavel Nečas. ČSFD 68 %
 

Klapzubova jedenáctka – film (1938) a seriál (1968)

Filmové i seriálové podoby se dočkal i humoristický román Eduarda Basse o otci jedenácti synů, který z nich sestavil fotbalové mužstvo. To začne vyhrávat jeden zápas za druhým, až nakonec začne reprezentovat Československo a získá si celosvětovou slávu. Ve filmu Klapzubova XI. z roku 1938 se v režii Ladislava Broma v hlavních rolích objevili Theodor Pištěk, Antonie Nedošinská, Fanda Mrázek, Raoul Schránil a další. Fandové sportovních dokumentů ocení, že se ve filmu objeví záběry z několika utkání, ale jejich sestřih je tak špatný, že hráči na obě například mají v první půli utkání tmavé dresy a ve druhé pruhované.

O třicet let později pak režisér Eduard Hofman natočil televizní seriál Klapzubova jedenáctka, v němž si otce Klapzubu zahrál Jiří Sovák, další role hráli Vlasta Chramostová, Josef Hlinomaz, Miloš Kopecký, Jiřina Bohdalová, Jan Werich a další. Navzdory tom, že v době premiéry seriál nebyl odvysílán do konce a z vysílání byl stažen pro nezájem a negativní reakce, stojí za podívanou. Natáčelo se ve filmových ateliérech na Barrandově, v Praze a na fotbalových stadionech v Plzni a v Brně, vesnici Dolní Bukvičky si zahrála obec Štětkovice. ČSFD 61% (1938) a 56% (1968)
 

Vyšehrad: Fylm (2022) a pokračování Vyšehrad ²

Mnohem větší zábavu a ještě lepší zážitek slibují tvůrci filmu o výstředním fotbalistovi Lavim v pokračování fotbalové komedie Vyšehrad: Fylm. Snímek má ohlášenou premiéru na Zelený čtvrtek 2025.

K natáčení bylo přizváno velké množství „hráčů“ z oblasti umělecké i sportovní. „Bude to obrovská zábava a extrémně divoká jízda,“ popsal představitel Laviho, režisér a producent Jakub Štáfek. Natáčení snímku probíhalo v létě a na podzim roku 2024 v Ústeckém kraji, v Praze, v Anglii, Argentině a na dalších místech světa. Kromě Jakuba Štáfka se ve „dvojce“ objeví staří známí jako Šárka Krausová, Jakub Jenčík, Jakub Prachař, Ondřej Pavelka, Jiří Ployhar, Ivana Chýlková, David Prachař, Jana Kolesárová, Jaromír Bosák, Jaroslav Plesl, David Novotný či Miroslav Hanuš. Přibydou ale také nové postavy, které ztvárňují například Lukáš Vaculík, Václav Neužil, Filip Březina, Tomáš Havlínek, Adam Ernest nebo Jakub Děkan. Spousta osobností hraje sama sebe, například Jaromír Bosák, Vladimír Šmicer, Jan Koller, Ondřej Pavelec, Radko Gudas, Tomáš Rosický, Tomáš Řepka a Jakub Voráček. ČSFD 68%

Přehled filmů a seriálů, inspirovaných fotbalem v České republice. Informace o natáčecích místech, hercích a zábavných momentech.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko mezi řádky: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy, Ostrava a Ota Filip

Česko mezi řádky: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy, Ostrava a Ota Filip

K nejznámějším dílům Oty Filipa (1930–2018) patří knihy Cesta k hřbitovu či Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy. Právě po stopách této knížky se můžete vydat společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky. Zjistěte, jak to ve skutečnosti vypadá na místech, která znáte z literatury.

Jan Werich – divadelní a filmová legenda, polovina slavné dvojice V + W

Jan Werich – divadelní a filmová legenda, polovina slavné dvojice V + W

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Karel Poláček – jeden z nejlepších českých humoristů

Bylo nás pět, Hostinec U kamenného stolu, Muži v ofsajdu a moderní pohádka pro děti Edudant a Francimor: to jsou nejznámější knížky Karla Poláčka (22. března 1892, Rychnov nad Kněžnou – leden 1945, ?), českého spisovatele, humoristy, novináře a filmového scenáristy s židovskými kořeny.

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Slavia Museum a Stadium Tour Letní sporty

Slavia Museum a Stadium Tour

Navštivte největší fotbalové muzeum v Česku společně s prohlídkovým okruhem po stadionu SK Slavia Praha. V útrobách Fortuna Areny se mohou návštěvníci pohybovat sami a nastavit si vlastní rytmus prohlídky, která zabere cca 60 minut.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Karel Kachyňa – režisér řady skvělých českých filmů

Karel Kachyňa – režisér řady skvělých českých filmů

Malé dětské příběhy i rozmáchlé historické fresky, politické metafory a hlavně filmy jako Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967) anebo Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru: to jsou filmy Karla Kachyni (1. května 1924, Vyškov – 12. března 2004, Říčany), jednoho z nejplodnějších českých filmových a televizních režisérů 20. století.

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta (27. prosince 1888, Kutná Hora – 20. dubna 1970, Praha) byl skvělý český herec. Znáte ho třeba jako strašlivého loupežníka Sarka Farku z filmové pohádky Hrátky s čertem, desítky let působil v pražském Národním divadle. Podle něj také vzniklo originální slovo zvojtit.

Miloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců

Miloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer ze seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky. Top české filmy, seriály a filmová místa v Česku!

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

V programu moderních olympijských her se v průběhu let objevily desítky sportů a stovky disciplín. Některé z nich by se bez problémů mohly zařadit do olympijského programu i dnes, jiné aly byly pořádně bláznivé. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit se sporty, které na olympijských hrách už nejspíš nikdy neuvidíte.

František Plánička – jeden z nejlepších fotbalových brankářů v historii

František Plánička – jeden z nejlepších fotbalových brankářů v historii

Fotbalový brankář František Plánička (2. června 1904, Praha – 20. července 1996, Praha) patřil k nejlepším fotbalistům světa. Celý jeho život i sportovní kariéra byly spojené s pražským klubem Slavia. Za svůj příkladný rytířský přístup ke sportu byl dokonce oceněn cenou fair-play světové organizace UNESCO.

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

7 věcí, které nevíte… o fotbale

7 věcí, které nevíte… o fotbale

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Pravidelně ho hrají stovky milionů lidí ve více než 200 zemích světa, každoročně se prodá více než 40 milionů fotbalových míčů, a jeho popularita stále roste. Fotbal je samozřejmě oblíbený i v Česku. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do fotbalového muzea v Praze, na několik slavných utkání a na pár dalších míst – třeba tam, kde se konaly první fotbalové zápasy!

Fotbal to je hra: pojďte se podívat na Stadium Tour a na slavné trofeje do Slavia Museum

Fotbal to je hra: pojďte se podívat na Stadium Tour a na slavné trofeje do Slavia Museum

Fotbal, nejrozšířenější sport na světě, je samozřejmě oblíbený i v Česku. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do fotbalového muzea v Praze a na pár dalších míst – třeba tam, kde se konaly první fotbalové zápasy! Slavia Museum a Stadium Tour je součástí stadionu SK Slavia Praha, který od sezony 2022/2023 nese nový název Fortuna Arena. Fortuna Arena v pražských Vršovicích je domovskou půdou pro fotbalový tým SK Slavia Praha. Aktuálně jde o největší stadion v České republice. Uvidíte tu i kopačky, ve kterých přivedl kapitán František Plánička mužstvo Československa do finále mistrovství světa v Itálii v roce 1934.

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

S osobností na procházku: Brnem s hercem Hugo Haasem

S osobností na procházku: Brnem s hercem Hugo Haasem

Hugo Haas, vysoký a štíhlý herec s výraznýma tmavýma očima, patřil za první republiky k nejpopulárnějším českým hercům: jeho postavy svobodných mládenců a středoškolských profesorů lámajících dívčí srdce měly mimořádný úspěch. Šel z filmu do filmu, dokud jeho kariéru nepřetrhla vynucená emigrace. Neztratil se ale ani v Americe: vystupoval na Broadwayi, točil filmy i v Hollywoodu a například jeho režijní debut Pickup označil časopis Variety za nečekaný šlágr.

Petr Čech – jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa

Petr Čech – jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa

Nejlepší Čech v zahraničí, někdejší nejlépe placený sportovec Česka a bývalý fenomenální fotbalový brankář: to je Petr Čech (* 20. května 1982, Plzeň). Je považovaný za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů v historii a v roce 2012 se po Milanu Barošovi, Vladimíru Šmicerovi a Marku Jankulovském stal čtvrtým českým vítězem Ligy mistrů.

10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

10 tipů, kde si zahrát fotbalgolf

Fotbalgolf je poměrně mladá sportovní hra, která spojuje populární světové sporty: fotbal, golf a minigolf. Technická a soutěživá hra pobaví lidi všech věkových kategorií a sportovních úrovní, muže i ženy. Chcete-li vyhrát musíte vykopávat fotbalový míč z odpališť, projít různé typy překážek na co nejméně úderů a následně umístit balon do otvoru na konci trati – jamky. Osoba, která užila co nejméně kopů, poté co prošla všech 18 jamek, se stává vítězem. Hraje se v týmech, které mohou čítat maximálně 4 hráče a hra obvykle trvá 1 až 2 hodiny. A kde si fotbalgolf zahrát? To vám poradí Kudy z nudy v dnešních deseti tipech.

Praha – Letná Památky

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.

Další aktuality

Užijte si přírodní koupání: tipy na místa, kde se vykoupat v průzračné vodě

V horkém létě, kdy jsou ulice měst rozpálené a venku se v tropickém počasí tetelí vzduch, přijde vhod příjemné koupání. Pokud se vám nechce do bazénů a akvaparků, máme pro vás pár tipů, kde si užít krásné koupání v čisté vodě. I když v některých případech je čistota vody vykoupena její poněkud studenější teplotou, věříme, že při teplotách nad třicet stupňů Celsia to vadit nebude. Kvalitu vody si případně můžete ověřit u krajských hygienických stanic, nebo u jednotlivých provozovatelů.
15. červenec 2025 17:00
Letní sporty

Oslavte neděli koupáním v řekách

Evropský den koupání v řekách připadá vždy na druhou červencovou neděli, letos tedy na 14. 7. 2024. Mezinárodní den koupání v řekách má za cíl upozornit na výhody koupání v přírodě, ale také přivést občany k zájmu o řeky a jejich okolí a k zamyšlení, co a jak by šlo zlepšit. Je to příležitost si užít naše řeky a zároveň se zamyslet nad jejich stavem a ochranou přírody. Užijte si skvělou letní neděli, počasí k tomu bude příznivé – podle meteorologů má polojasno s teplotami okolo 25 až 30°C.
13. červenec 2025 9:11
Letní sporty

Kam na in-line brusle do přírody?

In-line bruslení zažívá v poslední době velký rozmach. Spolu s tím přichází ke slovu důležité otázky: Kde bruslit? Nejvhodnější jsou samozřejmě vyasfaltované cyklostezky, a to právě díky hladkému povrchu, který je pro bruslaře nutností. V našich tipech vám přinášíme přehled oblíbených míst v Česku, kde si skvěle zabruslíte a také se pokocháte okolní krásnou krajinou.
13. červenec 2025 9:00
Letní sporty

Cyklovýlet daleko i bez auta? Vydejte se na skvělý výlet cyklobusem či cyklovlakem po Česku!

Rádi byste vyrazili na kole někam dál, ale bojíte se, že nebudete mít sílu na zpáteční cestu? Nic není nemožné – letní cyklobusy a cyklovlaky vás pohodlně dopraví do atraktivních cyklistických destinací nebo se s nimi můžete svézt zpět domů. Kudy z nudy vám proto přináší souhrnné informace o autobusech a vlacích pro cyklisty v našich horách, Českém ráji i v okolí Prahy, které budou jezdit minimálně do konce září.
12. červenec 2025 9:00
Letní sporty

Kde najdete 3D bludiště a přírodní dětské parky?

Kde najdou vyžití i ti nejmenší, a kde si dovolenou s dětmi skvěle užijete? Kudy z nudy ví, kde se děti zabaví, unaví a získají spoustu zážitků. Vyzkoušejte 3D bludiště v korunách stromů, dětská hřiště, zážitkové parky a zábavné naučné stezky.
11. červenec 2025 6:00
Letní sporty

Nikdy jste nelezli? Vyzkoušejte bouldering!

Bouldering je druh lezení provozovaný bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder („balvan“). V současnosti získává velkou popularitu hlavně u začínajících lezců, mimo jiné i díky své nenáročnosti na vybavení a zkušenosti. Se vzrůstem obliby bouldrování navíc vznikají stále nové a nové kryté stěny, takže se tomuto koníčku můžete věnovat za jakéhokoli počasí a v kteroukoli roční dobu. Nenechte dvakrát pobízet a vyšvihněte se na stěnu – Kudyznudy vám přináší deset tipů na lezení za všech povětrnostních podmínek!
8. červenec 2025 15:00
Letní sporty

Koupání se psem: tipy z celého Česka

Přemýšlíte kam vyrazit na koupání s vaším čtyřnohým miláčkem? Najít vhodné místo, kam je vstup se psy povolen není vždy jednoduché. Kudy z nudy vám proto přináší několik tipů, kde je vstup se psy k vodě povolen nebo není přímo zakázán. Vyrazit můžete na oblíbené pískovny, do zatopených lomů či k několika vodním nádržím.
4. červenec 2025 15:00
Letní sporty

Milujete léto a vodu? Relaxujte na břehu rybníka!

Vychutnejte si odpočinek na břehu rybníka nebo aktivně sportujte na loďce či surfu. České i moravské rybníky nabízí širokou škálu rekreačních aktivit a jsou ideálním místem pro relaxaci, aktivní odpočinek a příjemné rodinné dovolené. Nechte se inspirovat tipy Kudy z nudy a užijte si skvělé léto u vody.
4. červenec 2025 10:00
Letní sporty