Úvod > Aktuality > Fotbal to je hra: pojďte do muzea, na výstavu a legendární místa národního sportu

Fotbal to je hra: pojďte do muzea, na výstavu a legendární místa národního sportu

Vydáno 29. května 2019 Letní sporty
Fotbal, nejrozšířenější sport na světě, je oblíbený i v Česku. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do fotbalového muzea v Praze, na fotbalovou výstavu do Písku a na pár dalších míst – třeba tam, kde se konaly první fotbalové zápasy!
Mnoha generacím fanoušků fotbalové Slavie se splnil sen: v pražské Eden Areně po vzoru evropských klubů Slavia otevřela své muzeum, mapující 126 let dlouhou historii. Ve dvou patrech stadionu si prohlédnete více než tisíc exponátů, od nablýskaných trofejí až po podepsané dresy Pavla Nedvěda a Christiana Ronalda, nejlepšího fotbalisty světa.
 

Slavia Museum v Praze: prohlídka vede i na stadion

Klubové tradice ve Slavia Museu připomíná třeba dres slavného brankáře Františka Pláničky z mistrovství světa v roce 1934, kdy Československo získalo stříbrné medaile, anebo míč ze zápasu Brazílie – Československo, který podepsal legendární Pelé. Předměty často pochází ze soukromých sbírek nadšených slávistů a muzeum se určitě bude dál rozšiřovat, v plánu jsou i různé hry, interaktivní hříčky a fotokoutky. Už teď tu najdete desítky obrazovek se záběry ze slavných zápasů Slavie, nahlédnout můžete i na hlavní plochu stadionu, do VIP prostor, skyboxů, na tribuny, střídačky, do mixzóny či kabiny hostů.

Vstup do muzea najdete uprostřed západní strany stadionu proti nákupnímu centru Eden, vstupenky koupíte online na stránkách Ticketportalu nebo v předprodeji vstupenek u vstupu 4 (pokladny u železniční trati). Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 150/50 Kč. Děti do šesti let mají vstup zdarma, rodinné vstupné vás vyjde na 300 Kč.
 

Fotbalová výstava v písecké Sladovně

Pro ty, kdo milují fotbal v jeho původní podobě, tedy jako hru, která se dá hrát téměř kdekoliv a kdykoliv, otevřeli zajímavou fotbalovou zážitkovou výstavu Góóólpísecké Sladovně. Provede vás dávnými dobami české fotbalové historie a světem jejích hrdinů, fotbalistů, kteří se zachovali hrdinsky nejenom ve fotbalovém prostředí. Jako obvykle si ve Sladovně leccos vyzkoušíte na vlastní kůži: necháte se pohltit atmosférou, umotáte si vlastní hadrák, vyrobíte vlastní dres a vaše cesta možná skončí před plnými tribunami a v záři reflektorů. Kromě toho vás čeká prověrka rovnováhy, přesná střelba, přihrávky na cíl, simulátor venkovního počasí (protože fotbal se přece hraje za každého počasí) i opravdový, byť trochu nevšední zápas. Kromě toho můžete navštívit i další expozice, například Mraveniště, obří dřevěný labyrint tunelů, schovávaček a mostů, výstavu věnovanou dětské knižní ilustraci, expozici o sladovnickém řemesle anebo Pilařiště, fantastický herní prostor pro nejmenší děti do šesti let. Výstava na téma české kopané bude otevřená do 29. září. Pokud se ale do jižních Čech vypravíte hned v nejbližších týdnech, ještě uvidíte tradiční třímetrové sochy z písku, které vznikly v rámci akce Pískoviště a které zdobí náplavku řeky Otavy u Kamenného mostu.
 

Máte rádi fotbal? Pak byste měli vědět, že…

  • Kolébkou fotbalu byla Anglie, u nás se poprvé hrál ve středočeské Loučni, malé vesnici na Nymbursku, a to od zřejmě roku 1889, kdy se ze studií v Cambridge vrátil princ Erich Thurn-Taxis. Při studiích v Anglii se seznámil s pravidly kopané a po návratu domů sestavil první zámecké mužstvo, na které se vzpomíná například při prohlídkách zámku Loučeň.
  • První český fotbalový klub dodnes hrdě nese jméno FK Loučeň 1893. Letopočet označuje skutečně první organizované vystoupení, které se odehrálo 18. dubna 1893 Praze na Císařské louce. Za loučeňskou jedenáctku hrál princ Erich, tři Angličané (kapitán a trenér týmu Hudgson, zahradník Mill a komorník Beckett) a hrstka místních řemeslníků, soupeřem jim byla Regatta, sportovní klub pražských Němců.
  • Byla nejstarším českým fotbalovým klubem pražská Slavia? Možná, i když na podzim 1892 byl založen pouze cyklistický klub, fotbalu se Slavia začala věnovat až o tři roky později. Jisté je, že fotbalový klub AC Sparta Praha byl založen na podzim 1893 a první utkání Sparta – Slavia se odehrálo opět na Císařské louce v roce 1896. Rozhodčím tehdy byl velký propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský.
Prohlídka stadionu Eden v Praze Vršovicích

Prohlídka stadionu Eden v Praze Vršovicích

Projděte si stadion Eden v pražských Vršovicích s průvodcem. Uvidíte nejenom hlediště stadionu, ale i jeho zázemí. Dostanete se přímo k hrací ploše a budete mít možnost nahlédnout také do VIP boxů a klubového patra.

Slavia Museum

Slavia Museum

Navštivte jedinečné slávistické muzeum! Čekají na vás slavné trofeje, historické dresy, unikátní záběry, jedinečné momenty a další střípky nejen ze slávistické historie i současnosti.