Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Štětkovice

Štětkovice

Obec Štětkovice se nachází v okrese Příbram, asi sedm kilometrů východně od Sedlčan. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1521. Kromě Štětkovic patří k obci i vísky Sedlečko, Bořená Lhota, Chrastava a osada Sychrov.
štětkoviceObec Štětkovice v turistické oblasti Toulava se původně jmenovaly Ščedrkovice po svém zakladateli Ščedrkovi. Název na Štětkovice se změnil v 16. století. Do té doby patřily rytířům z Maršovic. Od roku 1554 obec vlastnil Jan z Říčan a ten ji připojil ke Kosově Hoře. Samostatnou obcí se Štětkovice opět staly až v roce 1923. Za druhé světové války se ves stala součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov a její obyvatelé se museli 1. dubna 1944 vystěhovat (stejně jako obyvatelé dalších zasažených obcí: Dublovice, Kňovice, Křepenice, Nalžovice, Osečany, Prosenická Lhota, Příčovy a Radíč). Vystěhování ukončil až ústup německých jednotek SS z území a následných příchod Rudé armády v květnu 1945.

štětkoviceOzdobou obce jsou dvě barokní pískovcové sochy Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského. Vytesal je neznámý mistr v 1. polovině 18. století. Mešní kaple byla postavena v roce 1931. Uvnitř je oltář s obrazem sv. Antonína. Poblíž kaple je žulová zvonička. Na dolní části čtyřbokého hranolu má letopočet 1868, uprostřed obrázek sv. Floriána a v horní části visí zvonek. Zámek Štětkovice z počátku 18. století byl postaven na místě původní tvrze, která ke svojí obraně využívala blízký rybník. Relaxovat můžete v rozehlém obecním parku Drama věků s bludištěm, venkovní posilovnou a dětským hřištěm. Dětem se bude líbit také místní dopravní hřiště s Modelářským domkem. V létě si odpočinete v krásném lomu Bořená Hora.

Aktivity v obci Štětkovice

Přírodní koupání a potápění v lomu Bořená Hora

Nejlepší přírodní voda ke koupání s viditelností až 5 metrů, zážitek a relaxace. Vstup do vody je díky rekonstrukci pozvolný a pohodlný. Je zde možnost občerstvení v kiosku či restauraci.
Štětkovice, Středočeský kraj

Modelářský domek a dopravní hřiště pro děti ve Štětkovicích

Středočeské Štětkovice představují dvě nové atrakce pro děti i jejich rodiče. V modelářském domku pro děti naleznou návštěvníci nový model digitálního kolejiště o rozloze 9 x 3 metry. Hned vedle domku naleznou návštěvníci nově také dopravní hřiště.
Štětkovice, Středočeský kraj

Park Drama věků ve Štětkovicích

Pokud přemýšlíte, kam vyrazit během léta na výlet, zkuste Sedlčansko, které spadá do nejsevernější části turistického regionu Toulava. Zdejší malebná zvlněná krajina má svůj nezaměnitelný i drsný půvab zároveň. Je ideálním místem pro aktivní turistiku i rozjímání nedaleko od Prahy.
Štětkovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Štětkovice

Glampit Tiny house

Bořená Hora u Štětkovic je místo s mimořádně působivou atmosférou. Rozlehlá zahrada, ve které se nacházejí ovocné stromy, poskytující stín i prostor pro hry. Je jen na vás, zda vyrazíte na túry v nádherné Středočeské krajině nebo se oddáte klidu a odpočinku.
Štětkovice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.
Výlet do Tábora, Cesty poznání

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.