ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Pravidla směšného chování, kopec Raná a Emil Hakl
Životní styl

Česko mezi řádky: Pravidla směšného chování, kopec Raná a Emil Hakl

  • 28. června 2023
Žádný kopec u nás nemá takovou pověst jako Raná, tedy Ranská hora u Loun. Je nejznámějším místem pro paragliding u nás, a tak se kolem Rané točí téměř každý příběh, v němž se létá. Takových není mnoho, ale jsou: například próza Emila Hakla (*1958) Pravidla směšného chování.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

S Ranou má svou osobní zkušenosti i Emil Hakl, prozaik a držitel několika literárních ocenění, mimo jiné i dvou Magnesií Liter z let 2003 a 2014. V knize O rodičích a dětech, podle níž natočil Vladimír Michálek stejnojmenný film, mu otec na procházkách po pražských Dejvicích a místních hospodách předával své životní a sociální zkušenosti. O nich spisovatel píše ve volně navazující knížce Pravidla směšného chování. Ve třech příbězích se nejprve se vydává se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. V další části triptychu se loučí s otcem, závěr pak patří cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama. Knihu s ilustracemi Pavla Růta vydalo nakladatelství Argo.

Za knihu Pravidla směšného chování Emil Hakl Cenu Josefa Škvoreckého. „Haklova kniha je generační výpovědí, která je výjimečná především velmi osobitým jazykem. Autor jej dokázal přetavit v literární až básnickou mluvu,“ řekl předseda poroty Vladimír Karfík s tím, že Haklův přínos nebyl dosud plně doceněn. Nicméně Hakl se řadí k nejoceňovanějším a nejpřekládanějším současným autorům, jejichž díla vycházejí v angličtině, holandštině, švédštině, italštině, norštině či němčině. Žije v Praze a pracuje jako novinář.
 
Knihy Emila Hakla
Výsek (Výběr fejetonů, které vznikaly pro rubriku Pavlač magazínu Čilichili v letech 2005–2016)
Když ti to udělá radost...
Umina verze
Hovězí kostky
Skutečná událost
Intimní schránka Sabriny Black (Final Cut)
Let čarodějnice
7edm 2007
Konec světa
Konec světa
Rozpojená slova
O létajících objektech
Znáte nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní?

Znáte nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní?

Nejznámějším přízrakem našich hradů a zámků jsou bílé paní. Proti zařazení mezi strašidla by patrně měly námitky, ale co naplat, když jejich výskyt provází všelijaké zvukové a světelné efekty: šustění naškrobených sukní, skřípění starých dveří, klapot střevíců po dlažbě a světlo, mizející kdesi za rohem. Na místa jejich výskytu vás zavede Kudy z nudy.

Paragliding na hoře Raná Letní sporty

Paragliding na hoře Raná

Sportovní letecký areál Raná u Loun "Skleník" vás zve na netradiční místo, kde se setkávají turisté, modeláři, ale hlavně se na tomto kopci létá na všem možném i nemožném. Máme u nás dětské hřiště. Je možné si zalétat na tandem paraglidingu nebo větroni!

Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny

Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny

Pokud letíte letadlem z Prahy, Brna, nebo Ostravy a díváte se dolů, hranice České republiky poznáte snadno – podle tvarů polí, luk a pastvin v krajině. Zatímco německá, rakouská, polská, ale i slovenská krajina se více podobá rozdělené a vybarvené šachovnici, česká je poněkud fádnější – rozloha polností je u nás mnohem větší, méně se vyskytuje rozptýlená zeleň, chybí remízky, chlumy a stromořadí. Naštěstí i v Česku existují fenomenální místa, která se tomu naprosto vymykají – Prachaticko, Modlíkovsko, nebo třeba Holčovicko.

Syslí louky u obce Raná na Lounsku Příroda

Syslí louky u obce Raná na Lounsku

V západní části Českého středohoří existuje několik míst, kde se vyskytují dnes již velmi vzácné kolonie sysla obecného, který je v České republice kriticky ohrožený. Početná populace žije u letiště Raná či pod vrchem Milá v lokalitě Hliniště.

Kurzy létání na Rané u Loun Letní sporty

Kurzy létání na Rané u Loun

Základní škola létání je pro paraglidingové začátečníky to správné místo. Nejlepším způsobem jak se naučit létat je, nechat se provést abecedou paraglidingu od zkušených instruktorů, kteří za svoji více než desetiletou praxi již naučili létat stovky žáků.

Další aktuality

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 28. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Zámek Ploskovice se znovu otevírá: navštivte místa, kde se točila řada pohádek

Zámek Ploskovice byl od loňského srpna zavřený a za bezmála rok prošel zásadní reinstalací vnitřních prostorů. První prohlídková trasa v novém se milovníkům historických památek poprvé otevře v sobotu 29. června 2024. Při návštěvě nezapomeňte i na krásný park a umělé jeskyně, takzvané grotty z 18. století.
22. červen 2024 6:00
Památky, Ústecký kraj

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko, a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.
7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj