ÚvodAktualityPoznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny
Příroda

Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny

  • 27. listopadu 2015
Pokud letíte letadlem z Prahy, Brna, nebo Ostravy a díváte se dolů, hranice České republiky poznáte snadno – podle tvarů polí, luk a pastvin v krajině. Zatímco německá, rakouská, polská, ale i slovenská krajina se více podobá rozdělené a vybarvené šachovnici, česká je poněkud fádnější – rozloha polností je u nás mnohem větší, méně se vyskytuje rozptýlená zeleň, chybí remízky, chlumy a stromořadí. Naštěstí i v Česku existují fenomenální místa, která se tomu naprosto vymykají – Prachaticko, Modlíkovsko, nebo třeba Holčovicko.
Proč je ale v Česku tak málo takovýchto koutů? Kdo je viníkem? Musíme se vrátit do komunistického období mezi lety 1948 až 1989. Po celou tuto dobu, kdy téměř neexistovali soukromě hospodařící sedláci docházelo ke scelování polí, rozorávání mezí, k nadměrná melioraci, ničení remízků, napravování koryt potoků, kácení větrolamů, rušení polních cest apod.

Výsledkem je krajina zbavená rozptýlené zeleně, krajina s velkými lány řepky, pšenice, řepy atd.

Krajina, v níž se nedaří mnoha druhům ptáků, hmyzu a drobných savců. Rozdíl poznáte právě nejlépe z okénka letadla. Stačí právě přelétnout hranice s našimi sousedy a uvidíte tu změnu. U nás obrovské rozlohy polí, u sousedů šachovnicová pestrá země. Přesto se ale i u nás zachovalo několik míst, kde se můžete fyzicky vrátit do minulosti.
 

Jsou to místa, kde se dosud zachovaly středověké plužiny

Plužiny byly hospodářské pozemky zajištující ve středověku obživu vesnického obyvatelstva. Jedná se především o zemědělsky využívané polnosti. Po celá následující staletí rolníci a sedláci chránili své přesně vymezené pozemky před nepřízní počasí vysazováním keřů a stromů a udržováním mezí. Pole tak byla více chráněna před větrem, mrazem, sněhem i vodou. Plužiny se zachovaly do dnešních dob především v podhorských oblastech. Většinou se sice změnily na pastviny, ale své kouzlo si zachovaly dodnes. Jejich půvab nejvíce vynikne z ptačího pohledu. Podívejte se na fotografie, které nám poskytla společnost Upvision, zabývající se leteckým snímkováním. Spolupracuje nejen se soukromými firmami, ale i se státními organizacemi – např. s Národním památkovým úřadem, pro nějž snímky zachovalých středověkých plužin vznikly.

Kde tedy najdeme nejvíce plužin v české, moravské a slezské krajině? Vytipovali jsme pro vás čtyři místa. Místa, kde se můžete procházet, v podstatě proplétat mezi stovkami větrolamů, jež tvoří obří krajinné bludiště.
 

V Česku existují fenomenální místa

  1. Krásným příkladem jsou plužiny rozložené kolem obce Holčovice na Bruntálsku v Moravskoslezkém kraji. Naleznete je mezi Vrbnem pod Pradědem a Městem Albrechtice, tedy v oblasti východních Jeseníků. Pokud se někdy objevíte v okolí přehrady Slezská Harta, nezapomeňte vylézt na strmý kužel Velkého Roudného, jehož svahy také lemují dobře zachované plužiny, které si můžete prohlédnout ze zdejší rozhledny.
 
  1. Pestrou krajinu posázenou plužinami naleznete také v okolí obcí Modlíkov a Nadějkov, nedaleko Milevska v Jihočeském kraji. Pozorujte zdejší krajinu, až třeba pojedete z návštěvy nejstaršího kláštera v jižních ČecháchMilevsku směrem do Jistebnice, kde byl nalezen slavný stejnojmenný kancionál. Do navigace si zadejte Nadějkov a dívejte se, jak může být krajina stále krásně zachovaná jako v době našich předků.
 
  1. Kopec Oblík, České Středohoří. Pojedete-li z Loun do Mostu, budete mít po levé straně proslulý kopec Raná, středisko českého paraglidismu,  po pravé straně se bude zvedat výrazně zaoblený vrch Oblík.  Kolem dokola jeho úpatí jsou nádherně zachované plužiny. Skvělý pohled na ně je z Rané, nebo nedaleké rozhledny Stříbrník na Červeném vrchu.
 
  1. Západně od Prachatic v Jihočeském kraji se nacházejí obce Hlásná Lhota, Perlovice, Křišťanovice, Milešice, Albrechtice, Mlynářovice, Řepešín a Záblatí. Celá oblast je dokonalým příkladem zachovaných plužin. Při pohledu z výšky získáte téměř pocit, že zde úřadoval nějaký gigantický zahradník. Ideální výhled na plužiny najdete z rozhledny Libín, z níž se vám plužiny ukáží v celé své kráse.
Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku Příroda

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu Památky

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu

Malebné městečko Jistebnice leží přibližně 12 kilometrů severozápadním směrem od Tábora. Do českých dějin se zapsalo jako naleziště Jistebnického kancionálu, což je zpěvník s prvním záznamem slavného husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci.

Paragliding na hoře Raná Letní sporty

Paragliding na hoře Raná

Sportovní letecký areál Raná u Loun "Skleník" vás zve na netradiční místo, kde se setkávají turisté, modeláři, ale hlavně se na tomto kopci létá na všem možném i nemožném. Máme u nás dětské hřiště. Je možné si zalétat na tandem paraglidingu nebo větroni!

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří Příroda

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Další aktuality

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?
12. říjen 2024 5:37
Příroda

Kam na podzimní procházku? Do obor a obůrek za jeleny i muflony

Podzim v barevném říjnovém kabátu, je ideální na klidné procházky přírodou. V našich tipech tentokrát objevíte místa, kde vás přivítají starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky a jelení či mufloní zvěř. V některých oborách je navíc možnost krmení zvířat suchým pečivem nebo kaštany, žaludy a jablky. Jinde zas najdete speciální vyhlídky pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.
11. říjen 2024 16:00
Příroda

Konec vodácké sezóny: poslední splouvání řek, na kterých se rozloučíte se sezónou

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce. Kdo má rád poklidnější plavbu, může se s řekami rozloučit starým vodáckým rituálem – poslední plavbou se symbolickým otočením klíče a zamknutí řeky do příštího jara. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
11. říjen 2024 8:00
Příroda

Na procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky

Víte, jak se v minulosti vyrábělo máslo a kde se bere med? Zajímá vás jak se po řece Vydře plavilo dřevo a jak se stavěl Blatenský vodní příkop? Nikdy jste o těchto věcech nepřemýšleli, ale rádi chodíte do přírody? Inspirujte se následujícími patnácti tipy a projděte si některé z českých naučných stezek!
7. říjen 2024 8:30
Příroda

Chodíte rádi do lesa? Pak přijďte na Den lesů nové generace

Zajímá vás pestrý život v našich lesích? Přijďte strávit den s lesníky plný zábavy i poučení! Lesy ČR pořádají v sobotu 5. řijna 2024 speciální Den lesů nové generace. Lesníci Lesů ČR se na vás těší na čtyřech atraktivních lokalitách. Čeká vás bohatý program s ukázkami a aktivitami pro děti i dospělé pod vedením lesních pedagogů. Vyzkoušíte si, co všechno obnáší péče o les a jeho ochrana a můžete se zeptat na vše, co vás zajímá.
4. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na výlety do vřesovišť aneb ve stínu i na výsluní

Nádherně kvetoucí a voňavé vřesoviště, hýřící barvami. Krásné kousky přírody, kde vřesy a vřesovce doplňují zakrslé borovice a jalovce, dřišťály a břízky, čerstvý vzduch a daleké obzory. K tomu si připočtěte svištící vítr, cáry mlhy a možná jemné mrholení, aby byl návrat z procházky o to lákavější – do pohodlného křesla k hřejivému krbu, hrnku čaje s vřesovým medem anebo sklence skotské whisky. Tak vypadá správný výlet na vřesoviště. Možná nějaké máte přímo na své zahradě, možná se je teprve chystáte založit. Berte naši pozvánku na toulky po vřesovištích jako inspiraci, než se pustíte do práce. Vydejte se s námi do krajin s atmosférou drsného severu, do některé botanické zahrady anebo jen tak do lesa, za zážitky a na výlety do stínu i na výsluní.
4. říjen 2024 8:29
Příroda

Strom roku míří do finále: hlasujte pro svého favorita!

Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky začalo koncem července a pokračuje až do půlnoci 6. října, kdy bude znám vítěz superfinále! Do závěrečného boje o vítězství postoupilo pět stromů s nejvyšším počtem hlasů – Lukavický dub, Památná lípa u Roštína, Lípy u Wohlmannova kříže, Strom lásky a Lípa svobody v Bousíně. Který z nich se nakonec stane Stromem roku 2024? To už je na vás! Ze všech zelených soutěžícíh si můžete vybírat na webu stromroku.cz. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a na první tři stromy čeká odborné ošetření od partnerů soutěže Prostrom Bohemia a Groown. Populární anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství.
4. říjen 2024 7:24
Příroda

Oslavte Mezinárodní den zvířat pěkným výletem

V pátek 4. října je tomu přesně 798 let, kdy zemřel sv. František z Assisi. Mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata, proto byl tento den ustanoven jako Mezinárodní den zvířat. Oslavit jej můžete i vy ať už výletem do některé ze zoologických zahrad, kde mají připravený speciální program, či do záchranné stanice, kde se dozvíte o nesnázích, kterým zvířata čelí. Podívejte s Kudy z nudy na zajímavé tipy.
4. říjen 2024 6:29
Příroda