Úvod > Aktuality > Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny
Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny

  • Vydáno27. listopadu 2015
Pokud letíte letadlem z Prahy, Brna, nebo Ostravy a díváte se dolů, hranice České republiky poznáte snadno – podle tvarů polí, luk a pastvin v krajině. Zatímco německá, rakouská, polská, ale i slovenská krajina se více podobá rozdělené a vybarvené šachovnici, česká je poněkud fádnější – rozloha polností je u nás mnohem větší, méně se vyskytuje rozptýlená zeleň, chybí remízky, chlumy a stromořadí. Naštěstí i v Česku existují fenomenální místa, která se tomu naprosto vymykají – Prachaticko, Modlíkovsko, nebo třeba Holčovicko.
Proč je ale v Česku tak málo takovýchto koutů? Kdo je viníkem? Musíme se vrátit do komunistického období mezi lety 1948 až 1989. Po celou tuto dobu, kdy téměř neexistovali soukromě hospodařící sedláci docházelo ke scelování polí, rozorávání mezí, k nadměrná melioraci, ničení remízků, napravování koryt potoků, kácení větrolamů, rušení polních cest apod.

Výsledkem je krajina zbavená rozptýlené zeleně, krajina s velkými lány řepky, pšenice, řepy atd.

Krajina, v níž se nedaří mnoha druhům ptáků, hmyzu a drobných savců. Rozdíl poznáte právě nejlépe z okénka letadla. Stačí právě přelétnout hranice s našimi sousedy a uvidíte tu změnu. U nás obrovské rozlohy polí, u sousedů šachovnicová pestrá země. Přesto se ale i u nás zachovalo několik míst, kde se můžete fyzicky vrátit do minulosti.
 

Jsou to místa, kde se dosud zachovaly středověké plužiny

Plužiny byly hospodářské pozemky zajištující ve středověku obživu vesnického obyvatelstva. Jedná se především o zemědělsky využívané polnosti. Po celá následující staletí rolníci a sedláci chránili své přesně vymezené pozemky před nepřízní počasí vysazováním keřů a stromů a udržováním mezí. Pole tak byla více chráněna před větrem, mrazem, sněhem i vodou. Plužiny se zachovaly do dnešních dob především v podhorských oblastech. Většinou se sice změnily na pastviny, ale své kouzlo si zachovaly dodnes. Jejich půvab nejvíce vynikne z ptačího pohledu. Podívejte se na fotografie, které nám poskytla společnost Upvision, zabývající se leteckým snímkováním. Spolupracuje nejen se soukromými firmami, ale i se státními organizacemi – např. s Národním památkovým úřadem, pro nějž snímky zachovalých středověkých plužin vznikly.

Kde tedy najdeme nejvíce plužin v české, moravské a slezské krajině? Vytipovali jsme pro vás čtyři místa. Místa, kde se můžete procházet, v podstatě proplétat mezi stovkami větrolamů, jež tvoří obří krajinné bludiště.
 

V Česku existují fenomenální místa

  1. Krásným příkladem jsou plužiny rozložené kolem obce Holčovice na Bruntálsku v Moravskoslezkém kraji. Naleznete je mezi Vrbnem pod Pradědem a Městem Albrechtice, tedy v oblasti východních Jeseníků. Pokud se někdy objevíte v okolí přehrady Slezská Harta, nezapomeňte vylézt na strmý kužel Velkého Roudného, jehož svahy také lemují dobře zachované plužiny, které si můžete prohlédnout ze zdejší rozhledny.
 
  1. Pestrou krajinu posázenou plužinami naleznete také v okolí obcí Modlíkov a Nadějkov, nedaleko Milevska v Jihočeském kraji. Pozorujte zdejší krajinu, až třeba pojedete z návštěvy nejstaršího kláštera v jižních ČecháchMilevsku směrem do Jistebnice, kde byl nalezen slavný stejnojmenný kancionál. Do navigace si zadejte Nadějkov a dívejte se, jak může být krajina stále krásně zachovaná jako v době našich předků.
 
  1. Kopec Oblík, České Středohoří. Pojedete-li z Loun do Mostu, budete mít po levé straně proslulý kopec Raná, středisko českého paraglidismu,  po pravé straně se bude zvedat výrazně zaoblený vrch Oblík.  Kolem dokola jeho úpatí jsou nádherně zachované plužiny. Skvělý pohled na ně je z Rané, nebo nedaleké rozhledny Stříbrník na Červeném vrchu.
 
  1. Západně od Prachatic v Jihočeském kraji se nacházejí obce Hlásná Lhota, Perlovice, Křišťanovice, Milešice, Albrechtice, Mlynářovice, Řepešín a Záblatí. Celá oblast je dokonalým příkladem zachovaných plužin. Při pohledu z výšky získáte téměř pocit, že zde úřadoval nějaký gigantický zahradník. Ideální výhled na plužiny najdete z rozhledny Libín, z níž se vám plužiny ukáží v celé své kráse.
Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu

Malebné městečko Jistebnice leží přibližně 12 kilometrů severozápadním směrem od Tábora. Do českých dějin se zapsalo jako naleziště Jistebnického kancionálu, což je zpěvník s prvním záznamem slavného husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci.

Výlet na Ranskou horu za paraglidingem

Výlet na Ranskou horu za paraglidingem

Pozvánka na poutní místo Ranskou horu. Sportovní letecký areál Raná u Loun "Skleník" vás zve na netradiční místo, kde se setkávají turisté, modeláři, ale hlavně se na tomto kopci létá na všem možném i nemožném. Máme u nás dětské hřiště. Je možné si zalétat na tandem paraglidingu nebo větroni!

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.