ÚvodAktualityZnáte nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní?
Památky

Znáte nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní?

Poslechněte si audio verzi článku
Nejznámějším přízrakem našich hradů a zámků jsou bílé paní. Proti zařazení mezi strašidla by patrně měly námitky, ale co naplat, když jejich výskyt provází všelijaké zvukové a světelné efekty: šustění naškrobených sukní, skřípění starých dveří, klapot střevíců po dlažbě a světlo, mizející kdesi za rohem. Na místa jejich výskytu vás zavede Kudy z nudy.

Slavná Bílá paní rožmberská

rožmberkOstatně někde to na strašidelných prohlídkách zažijete na vlastní kůži. Nejznámější z bílých přízraků je Bílá paní coby rodové strašidlo Vítkovců a Rožmberků. Jejím předobrazem byla buď Perchta z Rožmberka nebo Markéta z Hradce, a na hradech a zámcích v Jindřichově Hradci, Rožmberku, Třeboni, Telči a Českém Krumlově se podle mnoha svědectví zjevovala s klíči za pasem, když obcházela chodby a síně. Věštila budoucí události tak, že usmívala-li se, bylo to znamením, že se blíží šťastné události. Měla-li však černé rukavice a smutnou tvář, znamenalo to blížící se neštěstí.

Její obrazy najdete téměř ve všech sídlech pánů z růže a byla tak slavná, že jí Alois Jirásek ve Starých pověstech českých dokonce věnoval celou kapitolu. Setkat se s ní můžete například na zmíněném Rožmberku, na 1. prohlídkové trase (Hlavní okruh). Právě zde navíc nachází známý obraz Perchty s tajemným nápisem, který až donedávna patřil k nevyluštěným. Nápis namalovaný písmem enochian (známé především zasvěcencům magie jako tzn. andělský jazyk) vyluštil milovník záhad, šifer a malíř Josef Trhlík. Tvoří jej tři slova, která by se dnešním jazykem dala přeložit jako "vzdor, zradě, toužím".
 

Bílá paní z Pernštejna a Vrchnostenská zahrada

pernštejnZatímco totožnost rožmberského přízraku známe, o Bílé paní, o které vám budou vyprávět průvodci na hradě Pernštejně, se toho ví pramálo. Také ona střídá barvy rukavic a závojů; bílá zvěstuje radostné události, černá věští neštěstí. Když prý v roce 1631 u německého Tangermünde padl poslední Pernštejn Vratislav, zjevila se v noci na hradbách bez čepce, bědující a lomící rukama. Po vymření rodu se vytratila, ale vystřídalo ji jiné "strašidlo": hradem po nocích bloudí neučesaná komorná Eliška. Ve své komůrce se prý jednou před zrcadlem česala a parádila tak dlouho, že zapomněla na mši. Prý se ozvala hromová rána, otevřela se podlaha a Eliška se za trest propadla do země.

Až se na hrad vypravíte, určitě si prohlédněte zdejší nádhernou Vrchnostenskou zahradu. Nedávno obnovená zahrada na jihozápadním hradním svahu je jedinečným souborem zahradních stylů, v pro zahradu velmi netradičním horském terénu. Provede vás různýni "světy", od pravidelné francouzské zahrady, přes romantickou zahradu, "angločínskou" část, až po lesní partie. Prohlídka je vzhledem k terénu fyzicky náročná, přístupná ze třetího nádvoří hradu, po zaplacení vstupného.
 

Černá paní z Buchlova a neobjasněná vražda

buchlovNa hradě Buchlově sídlí od pradávna černá paní – dáma oděná do černých šatů a s tváří zahalenou černým závojem. Její zjevení vždy věští smrt a neštěstí. Její příběh se odehrál okolo roku 1582, kdy byl na svém panství zavražděn hradní pán Jindřich Prakšický, v jeho těle vězel vlastní kord. Poddaní měli hned jasno, kdo si vraždu jejich pána objednal. Podle rozšířených teorií to byla jeho manželka Kateřina Rájecká z Mírova. Svého muže nesnášela a navíc měla milenecký poměr s Vilémem Zoubkem. Říkalo se, že se sice světskému trestu vyhnula, ale každou noc se jako Černá paní zjevuje v pokoji mrtvých, kam se před pohřbením ukládala těla zesnulých a soudili se pytláci. Dnes je tam vystavená pravá mumie z Egypta.

buchlovZda-li byla osnovatelkou zločinu skutečně Kateřina není však jisté. Manželství, v té době nerozlučitelné, sice bylo hluboce rozvráceno Jindřichovým hrubým chováním a alkoholismem (rozpory dělalo i to, že zatímco Jindřich byl stoupenec Jednoty bratrské, Kateřina patřila ke katolíkům), ale spadeno mělo na šlechtice více osob. Například parta mordýřů jejichž vůdce nechal hradní pán popravit nebo soused Jakub Bílský z Bělé (opat velehradského kláštera), který s Jindřichem vedl spory o hraniční pozemky. Zřejmě nejsilnějším motivem byl soud Jindřicha s pánem z Boskovic, který v šarvátce zabil Jiindřichova bratra. Soud by Jan Šembera z Boskovic nejspíše prohrál a přišel by v nejlepším případě o majetek, v horším o hlavu... Po smrti Jindřicha se o tento případ soud již nezajímal. Zajímavé je však i to, že Kateřina si nakonec svého milence Viléma Zoubka vzala za manžela (ovšem "nenápadně", až po šesti letech).
 

Modrá paní nejen v Nových Hradech

V některém z oken hradu v Nových Hradechjižních Čechách se prý občas mihne dáma v modrých šatech s kloboukem; vždy je to za bílého dne, většinou se usmívá a občas zamává na pozdrav. Neví se kdo to je, ani jak často se objevuje, ale místní ji považují za dobré znamení.

Svou dívku v modrém mají také na Měděnci; prý se z nešťastné lásky utopila v jednom ze zdejších rybníků a od té doby její duše bloudí po okolních lesích. Pověst tvrdí, že zjevuje během páteční noci a je oblečena do modrých šatů s bílým závojem. Na podzim prý mívá v ruce hrneček s ovocem a nabízí je náhodným kolemjdoucím.
 

Kudy bloudí další přízraky?

  • ČastoloviceČerných paní je mnohem víc, než by leckdo tušil: například na zámku Častolovice se objeví jednou za padesát let anebo tehdy, když má někoho ze šternberského rodu potkat něco zlého.
  • Svou černou paní má také hrad ValdekBrdech, coby zlé a nerudné strašidlo se objevuje také v komnatách zámku Náchod.
  • Podobně černou povahu má i strašidlo na zámku v Novém Městě nad Metují, které tu zůstalo z dob Trčků. Bývalá zámecká paní Marie Magdalena se svými ošklivými kousky natolik zapsala do paměti svých poddaných, že ji prokleli; dodnes se zjevuje v zámeckých chodbách jako Černá paní, zvaná též Zlá Manda.
  • Bílá paní straší také na zřícenině hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou.
  • Neobvyklou bílou paní mají na zámku v Dřevohosticích; lze ji prý spatřit v pravé poledne, z úst jí šlehají plameny a v ruce třímá rozžhavený klíč od pokladů.
  • Někde se bílých přízraků vyskytuje víc, třeba tři bílé panny se zelenými věnci na hlavách bloudí po zřícenině hradu Dršťka u Rokycan.
  • hrad DěvičkyTiché kroky, otvírání a bouchání dveří a jiný rámus prý provází noci na Novém hradě v Jimlíně u Loun. Když v té chvíli navíc sama od sebe zhasnou světla, můžete si být jistí, že zámek právě navštívila Bílá paní; zjevuje se prý na zadním dvoře, v nejdelší chodbě a také u brány.
  • Mimořádně mstivá a záludná je bílá paní z hradu Šelmberk; spadeno prý má hlavně na milence.
  • Spousta legend se točí také kolem hradu Děvičky na Pálavě. Říká se, že když za třicetileté války hrad dobývali Švédové, zřítily se klenby ve sklepení a zasypaly dvě dcery hradního pána. Ty se od té doby zjevují jako dvojice bílých panen.
  • Naopak Bílá paní z písničky Na Okoř je cesta se na pravdě nezakládá – přízrak se zde nikdy nezjevoval.
Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem Památky

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Hrad a výlet – to je synonymum: dobuďte desítku nejzajímavějších hradů

Hrad a výlet – to je synonymum: dobuďte desítku nejzajímavějších hradů

Jen se přiznejte, že když se řekne slovo výlet, vybaví se vám nějaký hrad. Je to logické, protože bez pořádného hradu u nás pořádný výlet vymyslíte jen těžko. Může za to už Karel Hynek Mácha, který začal obcházet jejich zříceniny a psát o nich, a může za to Klub českých turistů, který staré hrady již od předminulého století navštěvuje (a původně je i opravoval). Zkrátka, chodit na hrady, to patří už tak nějak tradičně k českému národu. Vydejte se i vy na klasický výlet a pokuste se dobýt některý z našich pradávných hradů!

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou Památky

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Tentokrát na Kudy z nudy uděláme radost všem fanouškům legend a tajemství. Pozveme vás do míst, kde dodnes ožívají staré báje a pověsti, opředené oparem tajemna. Projdeme všechny kraje Česka a budeme objevovat tajuplná zákoutí staré Prahy, skalních měst i hlubokých lesů. Vypravte se s námi za draky, kamennými pannami, čerty, zázračnými studánkami a dokonce i za Franzem Kafkou!

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Na návštěvu k pánům z Růže i k Bílé paní

Na návštěvu k pánům z Růže i k Bílé paní

Když je řeč o Rožmbercích, zřejmě se vám vybaví červená růže ve stříbrném poli, jižní Čechy a zástupy důstojných vousatých pánů v honosných renesančních šatech. Někde mezi nimi se ale vždy skrývá bledá dáma v bílém rouchu, která i po staletích pozorně střeží svůj rod – slavná rožmberská Bílá paní.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury Památky

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn Příroda

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů Příroda

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem Kultura

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem

Zřícenina hradu Šelmberka se nachází na kopci u Mladé Vožice. Hlavní věž hradu je upravena na rozhlednu, z níž se otevírá výhled do dalekého okolí. Hrad je součástí Historicko řemeslně vzdělávacího centra, v průběhu roku se zde konají řemeslné dílny.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Zřícenina hradu Valdek Památky

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince na turistické trase z Podluh do Neřeží se nachází zřícenina hradu Valdek. Do hradu a blízkého okolí je vstup zakázán. Hrad je v havarijním stavu.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech Památky

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů Památky

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Krásný renesanční zámek se nachází v podhůří Hostýnských vrchů. Čeká tu na vás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou je zde také první muzeum psychotroniky v České republice.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

Kdyby existovalo české království, vídali bychom korunovační klenoty častěji. Jenže krále ani královnu nemáme, a tak Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i korunovační plášť odpočívají téměř trvale tam, kde je nikdo nevidí: hluboko ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Kdo to rozhodl a jak složité je české korunovační klenoty dostat na denní světlo? A jak to mají zařízeno v jiných zemích?
24. červenec 2024 18:55
Památky

Seznamte se: železniční rekordy a kuriozity České republiky

Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na rekordy a kuriozity, které objevíte na 9500 kilometrech našich kolejí a na bezmála třech tisících stanic a zastávek. Zajímavostí je opravdu hodně, ostatně podle statistik máme nejhustší železniční síť v Evropě. Zajímají vás další dopravní nej? Jejich přehled najdete u nás na Kudy z nudy!
23. červenec 2024 15:59
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
23. červenec 2024 15:45
Památky

Hradozámecká noc 2024 láká k návštěvě hradů a zámků – velký přehled tipů z celého Česka

Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 24. srpna na neděli 25. srpna 2024. Hlavním centrem dění bude letos zámek Konopiště, kde se bude v rámci programu vzpomínat na rod Habsburků. Těšit se můžete na volné prohlídky reprezentačních pokojů, kostýmovaní průvodci v soukromých apartmánech rodiny, hostinské pokoje, doprovodný kulturní program a mnoho dalšího. Tradiční akce ale představí i další památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.
23. červenec 2024 14:54
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
22. červenec 2024 10:30
Památky

10 tipů na stříbrné doly, skanzeny, hřbety, stěny, rybníky a jezera aneb ve stínu a na výsluní

Stříbro a Stříbrná Skalice, Stříbrné Hory nebo Stříbrnice, Stříbrná ulice, studánka anebo stezka, to je jen malé nahlédnutí do míst, která se lesknou a zvoní stříbrem. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která se jmenují podle vzácného kovu, třeba do stříbrného dolu, na Stříbrný rybník i na Stříbrné jezero nebo ke Stříbrným stěnám.
22. červenec 2024 10:14
Památky

Vypravte se na výlet za starými řemesly Čech, Moravy a Slezska

Poznejte dřívější život a práci řemeslníků. Víte, jak se v minulosti vyráběla kola nebo jak se dříve vařilo pivo? Odpovědi na své otázky naleznete na místech, která vám přinášíme v dnešních tipech. Mimoto se dozvíte, jak se vyrábí ruční papír, co obnášela práce kováře anebo uvidíte, jak se pekl chleba v peci!
21. červenec 2024 9:00
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
18. červenec 2024 11:35
Památky