Úvod > Aktuality > Nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní
Památky

Nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní

  • Vydáno4. května 2023
Nejznámějším přízrakem našich hradů a zámků jsou bílé paní. Proti zařazení mezi strašidla by patrně měly námitky, ale co naplat, když jejich výskyt provází všelijaké zvukové a světelné efekty: šustění naškrobených sukní, skřípění starých dveří, klapot střevíců po dlažbě a světlo, mizející kdesi za rohem. Na místa jejich výskytu vás zavede Kudy z nudy.

Slavná Bílá paní rožmberská

rožmberkOstatně někde to na strašidelných prohlídkách zažijete na vlastní kůži. Nejznámější z bílých přízraků je Bílá paní coby rodové strašidlo Vítkovců a Rožmberků. Jejím předobrazem byla buď Perchta z Rožmberka nebo Markéta z Hradce, a na hradech a zámcích v Jindřichově Hradci, Rožmberku, Třeboni, Telči a Českém Krumlově se podle mnoha svědectví zjevovala s klíči za pasem, když obcházela chodby a síně. Věštila budoucí události tak, že usmívala-li se, bylo to znamením, že se blíží šťastné události. Měla-li však černé rukavice a smutnou tvář, znamenalo to blížící se neštěstí.

Její obrazy najdete téměř ve všech sídlech pánů z růže a byla tak slavná, že jí Alois Jirásek ve Starých pověstech českých dokonce věnoval celou kapitolu. Setkat se s ní můžete například na zmíněném Rožmberku, na 1. prohlídkové trase (Hlavní okruh). Právě zde navíc nachází známý obraz Perchty s tajemným nápisem, který až donedávna patřil k nevyluštěným. Nápis namalovaný písmem enochian (známé především zasvěcencům magie jako tzn. andělský jazyk) vyluštil milovník záhad, šifer a malíř Josef Trhlík. Tvoří jej tři slova, která by se dnešním jazykem dala přeložit jako "vzdor, zradě, toužím".
 

Bílá paní z Pernštejna a Vrchnostenská zahrada

pernštejnZatímco totožnost rožmberského přízraku známe, o Bílé paní, o které vám budou vyprávět průvodci na hradě Pernštejně, se toho ví pramálo. Také ona střídá barvy rukavic a závojů; bílá zvěstuje radostné události, černá věští neštěstí. Když prý v roce 1631 u německého Tangermünde padl poslední Pernštejn Vratislav, zjevila se v noci na hradbách bez čepce, bědující a lomící rukama. Po vymření rodu se vytratila, ale vystřídalo ji jiné "strašidlo": hradem po nocích bloudí neučesaná komorná Eliška. Ve své komůrce se prý jednou před zrcadlem česala a parádila tak dlouho, že zapomněla na mši. Prý se ozvala hromová rána, otevřela se podlaha a Eliška se za trest propadla do země.

Až se na hrad vypravíte, určitě si prohlédněte zdejší nádhernou Vrchnostenskou zahradu. Roku 2021 obnovená zahrada na jihozápadním hradním svahu je jedinečným souborem zahradních stylů, v pro zahradu velmi netradičním horském terénu. Provede vás různýni "světy", od pravidelné francouzské zahrady, přes romantickou zahradu, "angločínskou" část, až po lesní partie. Prohlídka je vzhledem k terénu fyzicky náročná, přístupná ze třetího nádvoří hradu, po zaplacení vstupného.
 

Černá paní z Buchlova a neobjasněná vražda

buchlovNa hradě Buchlově sídlí od pradávna černá paní – dáma oděná do černých šatů a s tváří zahalenou černým závojem. Její zjevení vždy věští smrt a neštěstí. Její příběh se odehrál okolo roku 1582, kdy byl na svém panství zavražděn hradní pán Jindřich Prakšický, v jeho těle vězel vlastní kord. Poddaní měli hned jasno, kdo si vraždu jejich pána objednal. Podle rozšířených teorií to byla jeho manželka Kateřina Rájecká z Mírova. Svého muže nesnášela a navíc měla milenecký poměr s Vilémem Zoubkem. Říkalo se, že se sice světskému trestu vyhnula, ale každou noc se jako Černá paní zjevuje v pokoji mrtvých, kam se před pohřbením ukládala těla zesnulých a soudili se pytláci. Dnes je tam vystavená pravá mumie z Egypta.

buchlovZda-li byla osnovatelkou zločinu skutečně Kateřina není však jisté. Manželství, v té době nerozlučitelné, sice bylo hluboce rozvráceno Jindřichovým hrubým chováním a alkoholismem (rozpory dělalo i to, že zatímco Jindřich byl stoupenec Jednoty bratrské, Kateřina patřila ke katolíkům), ale spadeno mělo na šlechtice více osob. Například parta mordýřů jejichž vůdce nechal hradní pán popravit nebo soused Jakub Bílský z Bělé (opat velehradského kláštera), který s Jindřichem vedl spory o hraniční pozemky. Zřejmě nejsilnějším motivem byl soud Jindřicha s pánem z Boskovic, který v šarvátce zabil Jiindřichova bratra. Soud by Jan Šembera z Boskovic nejspíše prohrál a přišel by v nejlepším případě o majetek, v horším o hlavu... Po smrti Jindřicha se o tento případ soud již nezajímal. Zajímavé je však i to, že Kateřina si nakonec svého milence Viléma Zoubka vzala za manžela (ovšem "nenápadně", až po šesti letech).
 

Modrá paní nejen v Nových Hradech

V některém z oken hradu v Nových Hradechjižních Čechách se prý občas mihne dáma v modrých šatech s kloboukem; vždy je to za bílého dne, většinou se usmívá a občas zamává na pozdrav. Neví se kdo to je, ani jak často se objevuje, ale místní ji považují za dobré znamení.

Svou dívku v modrém mají také na Měděnci; prý se z nešťastné lásky utopila v jednom ze zdejších rybníků a od té doby její duše bloudí po okolních lesích. Pověst tvrdí, že zjevuje během páteční noci a je oblečena do modrých šatů s bílým závojem. Na podzim prý mívá v ruce hrneček s ovocem a nabízí je náhodným kolemjdoucím.
 

Kudy bloudí další přízraky?

  • ČastoloviceČerných paní je mnohem víc, než by leckdo tušil: například na zámku Častolovice se objeví jednou za padesát let anebo tehdy, když má někoho ze šternberského rodu potkat něco zlého.
  • Svou černou paní má také hrad ValdekBrdech, coby zlé a nerudné strašidlo se objevuje také v komnatách zámku Náchod.
  • Podobně černou povahu má i strašidlo na zámku v Novém Městě nad Metují, které tu zůstalo z dob Trčků. Bývalá zámecká paní Marie Magdalena se svými ošklivými kousky natolik zapsala do paměti svých poddaných, že ji prokleli; dodnes se zjevuje v zámeckých chodbách jako Černá paní, zvaná též Zlá Manda.
  • Bílá paní straší také na zřícenině hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou.
  • Neobvyklou bílou paní mají na zámku v Dřevohosticích; lze ji prý spatřit v pravé poledne, z úst jí šlehají plameny a v ruce třímá rozžhavený klíč od pokladů.
  • Někde se bílých přízraků vyskytuje víc, třeba tři bílé panny se zelenými věnci na hlavách bloudí po zřícenině hradu Dršťka u Rokycan.
  • hrad DěvičkyTiché kroky, otvírání a bouchání dveří a jiný rámus prý provází noci na Novém hradě v Jimlíně u Loun. Když v té chvíli navíc sama od sebe zhasnou světla, můžete si být jistí, že zámek právě navštívila Bílá paní; zjevuje se prý na zadním dvoře, v nejdelší chodbě a také u brány.
  • Mimořádně mstivá a záludná je bílá paní z hradu Šelmberk; spadeno prý má hlavně na milence.
  • Spousta legend se točí také kolem hradu Děvičky na Pálavě. Říká se, že když za třicetileté války hrad dobývali Švédové, zřítily se klenby ve sklepení a zasypaly dvě dcery hradního pána. Ty se od té doby zjevují jako dvojice bílých panen.
  • Naopak Bílá paní z písničky Na Okoř je cesta se na pravdě nezakládá – přízrak se zde nikdy nezjevoval.
Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem

Zřícenina hradu Šelmberka se nachází na kopci u Mladé Vožice. Hlavní věž hradu je upravena na rozhlednu, z níž se otevírá výhled do dalekého okolí. Hrad je součástí Historicko řemeslně vzdělávacího centra, v průběhu roku se zde konají řemeslné dílny.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Zřícenina hradu Valdek

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince na turistické trase z Podluh do Neřeží se nachází zřícenina hradu Valdek. Do hradu a blízkého okolí je vstup zakázán. Hrad je v havarijním stavu.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Krásný renesanční zámek se nachází v podhůří Hostýnských vrchů. Čeká tu na vás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou je zde také první muzeum psychotroniky v České republice.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Další aktuality

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky