Úvod > Aktuality > Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko
Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Vydáno 8. července 2021
Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
Na portálu Kudy z nudy známe partu, která na víkend vyrazila na hrad Šternberk a část účastníků omylem skončila ve Šternberku na Olomoucku; nikdo asi nezdůraznil, že hrad v Posázaví se správně jmenuje Český Šternberk.

Podobně dopadli ti, kteří si domluvili výlet na Helfenburk: polovina vyrazila na Helfenburk u Bavorova v jižních Čechách, druhá polovina na Helfenburk u Úštěka. Víme dokonce o pánovi, který na našem portálu objevil informaci o Dni otevřených dveří ve sklárnách Květná a vyrazil na výlet. Bohužel více než nám důvěřoval navigaci, a tak místo do Květné, části obce StráníBílých Karpatech, dorazil do Květné mezi Poličkou a Svitavami, kde samozřejmě nikdy nikdo o žádných sklárnách neslyšel.
 

Hrady, ale které: Nové nebo Kozí?

Jeden z nejběžnějších omylů může nastat při toulkách po jižních Čechách: až se dostanete do Nových Hradů a budete kromě gotického hradu hledat krásný rokokový zámek, vězte, že jste šlápli hodně vedle. To jsou totiž jiné Nové Hrady: takzvané české Versailles leží až na Českomoravském pomezí a od těch jihočeských je dělí bezmála dvě stě kilometrů.

Jednoduché to není ani s Kozími hrádky: stejně se totiž jmenuje rozhledna v Mikulově a zřícenina gotického hradu u Tábora. Podobně může dopadnout každý, kdo si poplete Valeč s Valčí: jedna Valečbarokním zámkem leží na úpatí Doupovských hor, druhou Valeč najdete na Vysočině; zdejší zámek se proměnil v hotelový komplex.
 

Dívčí hrady, kameny a skoky

Poplést si můžete i Dívčí hrady: nejznámější památka s tímto jménem je zřícenina gotického královského hradu a jedna z dominant Pálavy, říká se jí také Děvičky, Maidberk či Maidenburg. Dívčí hrady najdete ale také v Praze, další Dívčí Hrad stojí kousek od Osoblahy a občas se tak říká také hradu Dívčí Kámen, který se tyčí nad Vltavou mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi.

Několik míst provázejí podobné pověsti o pronásledovaných či naopak krutých dívkách: porovnejte si to, co se vypráví o vyhlídce Dívčí kámen nad Lovětínskou roklí poblíž hradu Lichnice, o vyhlídce Dívčí skokDivoké Šárce na okraji Prahy a o Skále smrti se zvláštním reliéfem, kterou najdete poblíž Cvikova.
 

Skoro stejné, ale jiné

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Vyhlídka Dívčí kámen nad Lovětínskou roklí

Vyhlídka Dívčí kámen nad Lovětínskou roklí

Nedaleko zříceniny hradu Lichnice nad Lovětínskou roklí se nachází rulový skalní útes Dívčí kámen sloužící jako vyhlídkové místo. Na skále jsou zde otisky dvou podkov, které připomínají pověst o krásné panně Miladě.

Zřícenina hradu Děvín

Zřícenina hradu Děvín

V blízkosti Hamru na Jezeře najdete zříceninu hradu Děvín, který byl založen kolem roku 1250. Oblast tehdy patřila rodu Markvarticů a pravděpodobně oni Děvín založili. Dnes je, dříve mohutný a nedobytný, hrad porostlý stromy a dochovaly se velké zbytky zdiva, sklepy a hradní studna.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Zřícenina hradu Perštejn v Krušných horách

Zřícenina hradu Perštejn v Krušných horách

Pozůstatky původně gotického hradu, který byl zbudován koncem 13. století rodem Šumburků naleznete ve stejnojmenné vísce pod Krušnými horami, nedaleko Klášterce nad Ohří.

Zámek Dívčí hrad u Osoblahy

Zámek Dívčí hrad u Osoblahy

Opevněný renesanční zámek Dívčí Hrad je dominantou obce. V současné době je v majetku státu a je nepřístupný.