ÚvodAktualityBorůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty
Gurmánská turistika

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

  • 6. července 2024
Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.

Ostružiny a maliny úrodného Polabí

OstružinyV letním období jsou oblíbené samosběry nejrůznějších druhů ovoce. Na samosběr malin a ostružin se můžete vydat do okolí Českého Brodu. U obce Břežany II se nachází ovocná pole firmy Berry Servis, která obhospodařuje 12 ha malin a 1 ha ostružin. Plody si můžete přijít natrhat anebo si je zakoupit již nasbírané.

Velmi oblíbená je i Zahrada Stará Boleslav, kde si lze nasbírat ostružiny. Pro letošní rok ale ještě není známo datum samosběru, v dubnu 2024 totiž plantáž poškodily mrazy a dne 21. června navíc i silné krupobití, takže se přrdpokládá slabá úroda. Kdy se bude sbírat se má rozhodnout v týdnu 8.-12. července, sledujte stránky zahradasb.cz/.
 

V hlavní roli borůvky

BorůvkyK létu patří borůvky – velkou akcí na které by neměl chybět žádný milovník modročerných "kuliček" je Borůvkobraní v Borovanech, které se letos koná od 13. do 14. července. Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Borůvky zde najdete ve všech formách, dokonce si bude možné pořídit jejich sazeničky. Nebudou chybět ani tradiční soutěže, jako je Mistroství světa v chytání borůvek do úst anebo soutěž jedlíků s názvem O krále borůvkových knedlíků.

borůvkový koláčV jižních Čechách už budou borůvky koncem července sklizené, ale na horách dozrávají teprve v srpnu. Přesvědčíte se o tom o víkendu 17. a 18. srpna 2024 na borůvkových hodech v Malé Morávce. K dostání budou borůvky na všechny způsoby – místní restaurace a hotely pro vás budou mít připraveny všelijaké borůvkové delikatesy – počínaje borůvkovými knedlíky obřích rozměrů, přes borůvkové pivo a borůvkové trubičky až po jelení řízek na borůvkách a mnohé další. V Malé Morávce bude centrum borůvkového dění. V obecním parku, se bude odehrávat doprovodný program, vyhrávat bude po celý víkend živá hudba, budou probíhat soutěže v pojídání borůvkových knedlíků, ochutnávky borůvkových výrobků a mnoho dalšího.

Pokud je pro vás Malá Morávka daleko, vydejte se v sobotu 17. srpna, na Borůvkovou parní sobotu na Zubačce. Po ozubnicové železniciTanvaldu do Harrachova bude ten den jezdit zvláštní vlak s parní lokomotivou. V železniční stanici Kořenov budou připraveny borůvkové hody: borůvkové knedlíky, koláče, koblížky, pivo, víno včetně svařeného, borůvkovice, zmrzlina a mnoho dalšího.
 

Čas rajských jablíček a okurek

rajčeI další tip bude srpnový a navíc zamíříme do kategorie zeleniny. Ve Znojmě se na 2. srpna chystají Slavnosti okurek. Nebude chybět soutěž o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku, a kuchařská show, cimbálová muzika a samozřejmě farmářské trhy se znojemskou okurkou v čele. Těm nejmenším se bude určitě líbit možnost zavařování okurek za splněná stanoviště pod vedením vodáckého oddílu Neptun nebo návštěva řemeslných dílen.

Na jihu Moravy ještě zůstaneme – v sobotu 10. srpna proběhnou Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav. Velká gastronomická událost, která oslaví rajčata jako nejoblíbenější zeleninu Břeclavska. Kromě velkého množství pochutin a specialit z rajčat se můžete těšit na zajímavý a zábavný program.

 

Babí léto s bylinkami

BylinkyFestival, kde si na své všichni milovníci bylinek a zdravého životního stylu, to je Bylinkový festival, největší bylinkový festival v České republice, který se koná 15. září 2024 v brněnské Otevřené zahradě. Festival je oslavou bylin v jejich různých formách: od čerstvých bylin, přes bylinné směsi, tinktury, éterické oleje, bylinné masti až po bylinné limonády, pivo a zmrzliny. Součástí festivalu bude jarmark s celou řadou stánků především s bylinnými a přírodními produkty. Chybět nebudou ani tvořivé bylinkové dílničky pro děti i dospělé, pyramida nejen pro relaxaci, přednášky a workshopy. Na všetečné dotazy odpoví zkušení bylináři a aromaterapeuti.
 

Když voní babí léto houbami...

hřibPro některé vášnivé houbaře sezóna hub prakticky nekončí, ale pro mnohé "hobíky" je vůně hub spojená nejvíce s koncem srpna a potom s nastávajícím podzimem v září a říjnu. Pokud sbíráte rádi houby a narazíte na nějaký blíže nespecifikovaný druh, doporučujeme zajít na poradu do mykologické poradny. Jedna z nich se speciální schránkou na houby určenou se nachází v pražské Karmelitské ulici. Kromě nočních hodin je přístupná neustále. Jsou v ní tužky, papíry a lidé mohou do schránky jim neznámé houby odložit. Nejlépe v papírovém sáčku nebo papírové krabici. Na základě pokynů ve schránce k doneseným houbám vyplní nálezový list: jméno, adresu, telefon, e-mail, datum a místo nálezu.

HoubaChystáte se do lesa, ale nemáte jasnou představu, kde by houby mohly růst? Přesnou polohu vám neprozradíme, ale poradíme vám alespoň nejoblíbenější místa, kam houbaři rádi chodí a na své úlovky si nemohou stěžovat. Inspirujte se naším přehledem, kam na houby i vy, třeba se vám podaří najít to "své místečko" právě v některém z našich tipů.

Na podzim jsou také krásné houbařské výstavy, navštívit můžete například tu na Výstavišti v Kroměříži, anebo 25. ročník výstavy živých hub v Šumperku s názvem Houby, houby, houbičky.
Bylinkový festival v Brně

15. 9.
Bylinkový festival v Brně

Workshopy plné vůní, přednášky o léčivých rostlinách, bylinkové nákupy, poradny bylinářů a aromaterapeutů a stánky s aromatickým jídlem a nápoji. To vše vás bude v neděli 15. září čekat na 8. ročníku největšího bylinkového festivalu v České republice.

Houby, houby, houbičky

11. 7.22. 9.
Houby, houby, houbičky

Výstava, pořádaná při příležitosti 25. ročníku výstavy živých hub v Šumperku, představí svět hub z různých pohledů.

Kam vyrazit na houby? Zkuste houbařské ráje Česka

Kam vyrazit na houby? Zkuste houbařské ráje Česka

Houbařská sezóna bude letos díky vydatným dešťům a teplému počasí určitě vydařená. Během pár dní či týdnů se budou milovníci hub opět vydávat do lesů, aby si odnesli plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho nebývá úspěch vždy zaručen... Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Slavnosti okurek ve Znojmě 2024

2. 8.
Slavnosti okurek ve Znojmě 2024

Tradiční Slavnosti okurek, konající se v centru města Znojma 2. srpna 2024, nabídnou návštěvníkům pestrý program.

Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav

10. 8.
Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav

Další ročník velké gastronomické události, která oslaví rajčata jako nejoblíbenější zeleninu Břeclavska.

Borůvková sobota na Zubačce

17. 8.
Borůvková sobota na Zubačce

Druhá sprnová akce na Zubačce patří tradičně borůvkám a parní lokomotivě. 17. srpna 2024 to nebude jinak – borůvkové dobroty se již připravují a pokud počasí dovolí, tak přijede i parní lokomotiva „Kafemlejnek“ se soupravou historických vozů.

Borůvkové hody pod Pradědem 2024 – tradiční akce nejen v Malé Morávce

17. 8.18. 8.
Borůvkové hody pod Pradědem 2024 – tradiční akce nejen v Malé Morávce

O třetím srpnovém víkendu proběhne již 23. ročník oblíbených borůvkových hodů v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem.

Výstava hub na Výstavišti Kroměříž

18. 10.19. 10.
Výstava hub na Výstavišti Kroměříž

Rádi bychom vás srdečně pozvali na tradiční VÝSTAVU HUB, která představuje čerstvě utržené houby z našeho i okolních regionů. Tato fascinující událost je určena všem příznivcům mykologie a milovníkům přírody.

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby Životní styl

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Houbařská poradna v Karmelitské ulice je službou veřejnosti. Její činnost směřuje k podání informace začínajícím i pokročilým houbařům o jimi donesených houbách, především o druzích z volné přírody.

Zelenina Kratochvílovi Kupařovice – samosběry Zážitky

Zelenina Kratochvílovi Kupařovice – samosběry

Jsme Jiří a Kateřina Kratochvílovi a zajišťujeme pro vás prodej zeleniny v Kupařovicích, a to od poloviny května do října. Můžete sem přijet nakoupit anebo na samosběr ovoce a zeleniny podle aktuální zralosti.

Sociální biofarma svatého Prokopa v Temelíně Životní styl

Sociální biofarma svatého Prokopa v Temelíně

Sociální biofarma Sady svatého Prokopa v Temelíně na Českobudějovicku zaměstnává sociálně znevýhodněné a hendikepované pracovníky. Pěstují se zde jablka, hruška, švestky a jahody, farmáři z nich připravují chutné BIO produkty.

Berry Servis Český Brod – samosběry jahod, malin a ostružin Gurmánská turistika

Berry Servis Český Brod – samosběry jahod, malin a ostružin

Společnost Berry servis se zabývá prodejem frigo sadby, pěstováním a prodejem čerstvých jahod, malin a ostružin. Vyrábí domácí džemy, připravuje pravidelné samosběry a zpracovává ovoce v pálenici.

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr Gurmánská turistika

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr

Zdejší jahody, maliny a ostružiny musíte ochutnat! Ovoce se pěstuje na polích na farmě v Břežanech II u Českého Brodu. Jahody, maliny či ostružiny si můžete koupit čerstvé nebo nasbírat při samosběru. Z ovoce se vyrábí i vynikající domácí džemy. Na jaře probíhá prodej frigosadby jahodníků.

Další aktuality

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od pátku 19. 7. do soboty 20. 7. 2024. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 14 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Zavítejte na Ovocný trh a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků , lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2024 18:55
Kultura, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby.
15. červenec 2024 14:57
Příroda, Praha

Nejlepší koupání: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání v Praze a blízkém okolí

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
15. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Zážitkový motoráček do Koněpruských jeskyní, Festival Zlobení. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
15. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Pítka, přívozy, parky a zmrzlina: tipy jak přežít letní rozpálenou Prahu

Kdo uteče, vyhraje – a kdo zkrátka musí trávit žhavé léto Praze, ten zkouší přežít jak se dá. Schovat se před rozpáleným sluncem můžete třeba pod korunami stromů, v pasážích a podchodech, u vody anebo v metru. Ano, čtete správně, v metru: cestování pod zemí je rozhodně příjemnější než v rozpálených tramvajích nebo autobusech.
12. červenec 2024 16:00
Památky, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 11. do 14. července 2024 uskuteční již tradiční Francouzský trh Le marché du 14 Juillet. Atmosféru klasického francouzského trhu podpoří speciální dekorace, jak jinak než v národních barvách.
10. červenec 2024 9:39
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už pošestnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. V týdnu od 10. do 16. července 2024 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a nově také a na dvůr holešovického Holportu. Vstup na festival je tradičně zdarma.
10. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Na Vyšehrad za odpočinkem před parnem i za poznáním historie naší země

Vyšehrad poskytuje návštěvníkům jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek v parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti. Přes letní prázdniny zde můžete nahlídnout do nedávna veřejnosti uzavřených míst jako je rotunda sv. Martina, či vykopávky baziliky sv. Vavřince. Pokud návštěvu spojíte i s prohlídkou baziliky sv. Petra a Pavla, můžete ušetřit na vstupném. Co dalšího stojí na Vyšehradě za vidění? Podívejte se s portálem Kudy z nudy.
8. červenec 2024 14:50
Památky, Praha