Úvod > Aktuality > Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty
Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

  • Vydáno25. června 2022
Když po jahodách a třešních zbytou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.

Ostružiny a maliny úrodného Polabí

OstružinyV letním období jsou oblíbené samosběry nejrůznějších druhů ovoce. K atraktivním destinacím patří napříkad Stará Boleslav, kam můžete od poloviny července vyrazit na samosběr ostružin. Nasbírat si zde můžete odrůdy Black Satin, Oregon Thornless, Apache a Asterina. Sklizeň probíhá většinou od poloviny července do poloviny září. Plantáž se nachází ve Staré Boleslavi nedaleko historického centra a Brandýského zámku. Samosběry probíhají každé úterý, čtvrtek a dále v sobotu a neděli v průběhu prázdnin. Ostružiny jsou vhodné na zpracování do marmelád, sirupů, kompotů či vín. Výborné jsou také jen tak čerstvé, ale v tomto případě doporučujeme rychlou spotřebu.

Na samosběr malin a ostružin se můžete také vydat do okolí Českého Brodu. U obce Břežany II se nachází ovocná pole firmy Berry Servis, která obhospodařuje 12 ha malin a 1 ha ostružin. Plody si můžete přijít natrhat anebo si je zakoupit již nasbírané.

 

V hlavní roli borůvky

BorůvkyK létu patří borůvky – velkou akcí na které by neměl chybět žádný milovník modročerných "kuliček" je Borůvkobraní v Borovanech, které se letos koná od 9. do 10. července. Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Borůvky zde najdete ve všech formách, dokonce si bude možné pořídit jejich sazeničky. Nebudou chybět ani tradiční soutěže, jako je Mistroství světa v chytání borůvek do úst anebo soutěž jedlíků s názvem O krále borůvkových knedlíků.

borůvkový koláčV jižních Čechách už budou borůvky koncem července sklizené, ale na horách dozrávají teprve v srpnu. Přesvědčíte se o tom o víkendu 20. a 21. srpna 2022 na borůvkových hodech v Malé Morávce. K dostání budou borůvky na všechny způsoby – místní restaurace a hotely pro vás budou mít připraveny všelirůzné borůvkové delikatesy – počínaje borůvkovými knedlíky obřích rozměrů, přes borůvkové pivo a borůvkové trubičky až po jelení řízek na borůvkách a mnohé další. V Malé Morávce bude centrum borůvkového dění. V obecním parku, se bude odehrávat doprovodný program, vyhrávat bude po celý víkend živá hudba, budou probíhat soutěže v pojídání borůvkových knedlíků, ochutnávky borůvkových výrobků a mnoho dalšího.

Pokud je pro vás Malá Morávka daleko, vydejte se v sobotu 20. srpna, na Borůvkovou parní sobotu na Zubačce. Po ozubnicové železniciTanvaldu do Harrachova bude ten den jezdit zvláštní vlak s parní lokomotivou. V železniční stanici Kořenov budou připraveny borůvkové hody. borůvkové knedlíky, koláče, koblížky, pivo, víno včetně svařeného, borůvkovice, zmrzlina a mnoho dalšího.
 

Čas rajských jablíček a okurek

rajčeI další tip bude srpnový a navíc zamíříme do kategorie zeleniny. Ve Znojmě se na 8. srpna chystají Slavnosti okurek. Nebude chybět soutěž o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku, a kuchařská show, cimbálová muzika a samozřejmě farmářské trhy se znojemskou okurkou v čele. Těm nejmenším se bude určitě líbit možnost zavařování okurek za splněná stanoviště pod vedením vodáckého oddílu Neptun nebo návštěva řemeslných dílen.

Na jihu Moravy ještě zůstaneme – v sobotu 13. srpna proběhnou Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav. Velká gastronomická událost, která oslaví rajčata jako nejoblíbenější zeleninu Břeclavska. Kromě velkého množství pochutin a specialit z rajčat se můžete těšit na zajímavý a zábavný program.

 

Babí léto s bylinkami

BylinkyFestival, kde si na své přijdou děti, studenti, rodiče i prarodiče, to je nový Festival Aromaterapie & bylinky 2022, který se koná 18. září 2022 v brněnské Otevřené zahradě. Festival je oslavou bylin v jejich různých formách: od čerstvých bylin, přes bylinné směsi, tinktury, éterické oleje, bylinné masti až po bylinné limonády, pivo a zmrzliny. Součástí festivalu bude jarmark s celou řadou stánků především s bylinnými a přírodními produkty. Chybět nebudou ani tvořivé bylinkové dílničky pro děti i dospělé, pyramida nejen pro relaxaci, přednášky a workshopy. Na všetečné dotazy odpoví zkušení bylináři a aromaterapeuti.
 

Když voní babí léto houbami...

hřibPro některé vášnivé houbaře sezóna hub prakticky nekončí, ale pro mnohé "hobíky" je vůně hub spojená nejvíce s koncem srpna a potom s nastávajícím podzimem v září a říjnu. Pokud sbíráte rádi houby a narazíte na nějaký blíže nespecifikovaný druh, doporučujeme zajít na poradu do mykologické poradny. Jedna z nich se speciální schránkou na houby určenou se nachází v pražské Karmelitské ulici. Kromě nočních hodin je přístupná neustále. Jsou v ní tužky, papíry a lidé mohou do schránky jim neznámé houby odložit. Nejlépe v papírovém sáčku nebo papírové krabici. Na základě pokynů ve schránce k doneseným houbám vyplní nálezový list: jméno, adresu, telefon, e-mail, datum a místo nálezu.

HoubaChystáte se do lesa, ale nemáte jasnou představu, kde by houby mohly růst? Přesnou polohu vám neprozradíme, ale poradíme vám alespoň nejoblíbenější místa, kam houbaři rádi chodí a na své úlovky si nemohou stěžovat. Inspirujte se naším přehledem, kam na houby i vy, třeba se vám podaří najít to "své místečko" právě v některém z našich tipů.

Na podzim jsou také krásné houbařské výstavy. Výstava hub bude probíhat také 10. až 18. září v zámecké galerii v Třeboni.
Berry Servis Český Brod – samosběry jahod, malin a ostružin

Berry Servis Český Brod – samosběry jahod, malin a ostružin

Společnost Berry servis se zabývá prodejem frigo sadby, pěstováním a prodejem čerstvých jahod, malin a ostružin. Vyrábí domácí džemy, připravuje pravidelné samosběry a zpracovává ovoce v pálenici.

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr

Zdejší jahody, maliny a ostružiny musíte ochutnat! Ovoce se pěstuje na polích na farmě v Břežanech II u Českého Brodu. Jahody, maliny či ostružiny si můžete koupit čerstvé nebo nasbírat při samosběru. Z ovoce se vyrábí i vynikající domácí džemy. Na jaře probíhá prodej frigosadby jahodníků.

Výstava hub v zámecké galerii

9.9.
17.9.
Výstava hub v zámecké galerii

Zámek Třeboň – zámecká galerie.

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Houbařská poradna v Karmelitské ulice je službou veřejnosti. Její činnost směřuje k podání informace začínajícím i pokročilým houbařům o jimi donesených houbách, především o druzích z volné přírody.

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Houbařská sezóna je letos díky vydatným dešťům a teplému počasí mimořádně vydařená. Milovníci hub se do lesů vydávají málem s kosou a nacházejí plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho zatím moc neroste. Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.