Úvod > Aktuality > Borůvky, ostružiny, mrkev, rajčata a houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty
Borůvky, ostružiny, mrkev, rajčata a houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Borůvky, ostružiny, mrkev, rajčata a houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Vydáno 4. srpna 2021
Jahody a třešně už jsou snědené a na slavnostech se po nich jen zaprášilo. Tím ale akce, které se točí kolem letních dobrot, nekončí! Kromě borůvek nebo mrkve vás pozveme i na guláše, rybí a houbové speciality anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.

Ostružiny, mrkev, rajčata a další tipy pro chuťové buňky

Ostružinyprázdninové dny však nepatří jen borůvkám! Samosběr ostružin odrůd Black Satin, Oregon Thornless, Apache a Asterina probíhá až do 12. září 2021 na plantáži ve Staré Boleslavi, nedaleko Prahy. Plantáž se nachází ve Staré Boleslavi nedaleko historického centra a Brandýského zámku. Samosběry probíhají každé úterý, čtvrtek a dále v sobotu a neděli v průběhu prázdnin. Ostružiny jsou vhodné na zpracování do marmelád, sirupů, kompotů či vín. Výborné jsou také jen tak čerstvé, ale v tomto případě doporučujeme rychlou spotřebu.

V jihočeské Zlivi totiž před pár lety přivřeli oči nad poněkud posměšnou přezdívkou Mrkvanov a pravidelně tu pořádají Slavnosti mrkve. Tak i letos v sobotu 14. srpna 2021 tu ochutnáte nejenom mrkvové dorty, zákusky a nápoje, ale třeba i mrkvovou zmrzlinu.

MrkevI další tip bude z oblasti zeleniny, a to Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav. Dne 14. srpna bude v Břeclavi probíhat další ročník velké gastronomické události, která oslaví rajčata jako nejoblíbenější zeleninu Břeclavska. Kromě velkého množství pochutin a specialit z rajčat se na Rajské Břeclavi můžete těšit na zajímavý a zábavný program.

Ve dnech 20. až 21. srpna se budou konat přesunuté Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích, které bývají vždy na jaře. Letos tak neuvidíte květy, ale plody. Těšit se můžete na mandlové speciality, mandlový jarmark, mandlové likéry, mandlové pivo, kapely různých žánrů a samozřejmě nepřijdete o otevřené sklepy místních vinařů.
 

V hlavní roli borůvky

BorůvkyK létu patří borůvky; někde už jsou sklizené do poslední kuličky, ale na horách teprve nyní dozrály. Přesvědčíte se o tom o víkendu 21. a 22. srpna 2021 na borůvkových hodech v Malé Morávce. K dostání budou borůvky na všechny způsoby – místní restaurace a hotely pro vás budou mít připraveny všelirůzné borůvkové delikatesy – počínaje borůvkovými knedlíky obřích rozměrů, přes borůvkové pivo a borůvkové trubičky až po jelení řízek na borůvkách a mnohé další.

borůvkový koláčV Malé Morávce bude centrum borůvkového dění. V obecním parku, se bude odehrávat doprovodný program, vyhrávat bude po celý víkend živá hudba, budou probíhat soutěže v pojídání borůvkových knedlíků, ochutnávky borůvkových výrobků a mnoho dalšího.

Pokud je pro vás Malá Morávka daleko, vydejte se v sobotu 21. srpna, na Borůvkovou parní sobotu na Zubačce. Po ozubnicové železniciTanvaldu do Harrachova bude ten den jezdit zvláštní vlak s parní lokomotivou. V železniční stanici Kořenov budou připraveny borůvkové hody. borůvkové knedlíky, koláče, koblížky, pivo, víno včetně svařeného, borůvkovice, zmrzlina a mnoho dalšího.
 

Babí léto s bylinkami

BylinkyFestival, kde si na své přijdou děti, studenti, rodiče i prarodiče, to je nový Festival Aromaterapie & bylinky 2021, který se koná 19. září 2021 v Brně. Festival je oslavou bylin v jejich různých formách: od čerstvých bylin, přes bylinné směsi, tinktury, éterické oleje, bylinné masti až po bylinné limonády, pivo a zmrzliny.

Součástí festivalu bude jarmark s celou řadou stánků především s bylinnými a přírodními produkty. Chybět nebudou ani tvořivé bylinkové dílničky pro děti i dospělé, pyramida nejen pro relaxaci, přednášky a workshopy.
 

Když voní babí léto houbami...

Pro některé vášnivé houbaře sezóna hub prakticky nekončí, ale pro mnohé "hobíky" je vůně hub spojená nejvíce s koncem srpna a potom s nastávajícím podzimem v září a říjnu.

Pokud sbíráte rádi houby a narazíte na nějaký blíže nespecifikovaný druh, doporučujeme zajít na poradu do mykologické poradny. Jedna z nich se speciální schránkou na houby určenou se nachází v pražské Karmelitské ulici. Kromě nočních hodin je přístupná neustále. Jsou v ní tužky, papíry a lidé mohou do schránky jim neznámé houby odložit. Nejlépe v papírovém sáčku nebo papírové krabici. Na základě pokynů ve schránce k doneseným houbám vyplní nálezový list: jméno, adresu, telefon, e-mail, datum a místo nálezu.

HoubaMilovníkům hub je určena výstava hub v Botanické zahradě při VOŠ a SZeŠ Tábor. Koná se ve dnech 12. a 13. září 2021. Základem výstavy budou čerstvé plodnice hub nasbírané v různých lokalitách Jižních Čech. Součástí výstavy bude odborné poradenství profesionálních mykologů.

Výstava hub bude probíhat také 11. až 19. září v zámecké galerii v Třeboni.
Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Houbařská poradna v Karmelitské ulice je službou veřejnosti. Její činnost směřuje k podání informace začínajícím i pokročilým houbařům o jimi donesených houbách, především o druzích z volné přírody.

Slavnosti mandloní a vína 2022 v Hustopečích

25.3.
27.3.
Slavnosti mandloní a vína 2022 v Hustopečích

Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality v místních restauracích a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Výstava hub v zámecké galerii

11.9.
19.9.
Výstava hub v zámecké galerii

Zámek Třeboň – zámecká galerie.

Festival Aromaterapie & Bylinky

19.9.
Festival Aromaterapie & Bylinky

Největší aromaterapeutický a bylinářský festival v České republice! Přednášky, workshopy, aromajarmark, bylinková gastrozóna a program pro děti! Program ve venkovním a vnitřním areálu.