Úvod > Aktuality > Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty
Gurmánská turistika

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

  • Vydáno28. června 2023
Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.

Ostružiny a maliny úrodného Polabí

OstružinyV letním období jsou oblíbené samosběry nejrůznějších druhů ovoce.Na samosběr malin a ostružin se můžete vydat do okolí Českého Brodu. U obce Břežany II se nachází ovocná pole firmy Berry Servis, která obhospodařuje 12 ha malin a 1 ha ostružin. Plody si můžete přijít natrhat anebo si je zakoupit již nasbírané.
 

V hlavní roli borůvky

BorůvkyK létu patří borůvky – velkou akcí na které by neměl chybět žádný milovník modročerných "kuliček" je Borůvkobraní v Borovanech, které se letos koná od 8. do 9. července. Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Borůvky zde najdete ve všech formách, dokonce si bude možné pořídit jejich sazeničky. Nebudou chybět ani tradiční soutěže, jako je Mistroství světa v chytání borůvek do úst anebo soutěž jedlíků s názvem O krále borůvkových knedlíků.

borůvkový koláčV jižních Čechách už budou borůvky koncem července sklizené, ale na horách dozrávají teprve v srpnu. Přesvědčíte se o tom o víkendu 19. a 20. srpna 2023 na borůvkových hodech v Malé Morávce. K dostání budou borůvky na všechny způsoby – místní restaurace a hotely pro vás budou mít připraveny všelijaké borůvkové delikatesy – počínaje borůvkovými knedlíky obřích rozměrů, přes borůvkové pivo a borůvkové trubičky až po jelení řízek na borůvkách a mnohé další. V Malé Morávce bude centrum borůvkového dění. V obecním parku, se bude odehrávat doprovodný program, vyhrávat bude po celý víkend živá hudba, budou probíhat soutěže v pojídání borůvkových knedlíků, ochutnávky borůvkových výrobků a mnoho dalšího.

Pokud je pro vás Malá Morávka daleko, vydejte se v sobotu 19. srpna, na Borůvkovou parní sobotu na Zubačce. Po ozubnicové železniciTanvaldu do Harrachova bude ten den jezdit zvláštní vlak s parní lokomotivou. V železniční stanici Kořenov budou připraveny borůvkové hody. borůvkové knedlíky, koláče, koblížky, pivo, víno včetně svařeného, borůvkovice, zmrzlina a mnoho dalšího.
 

Čas rajských jablíček a okurek

rajčeI další tip bude srpnový a navíc zamíříme do kategorie zeleniny. Ve Znojmě se na 4. srpna chystají Slavnosti okurek. Nebude chybět soutěž o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku, a kuchařská show, cimbálová muzika a samozřejmě farmářské trhy se znojemskou okurkou v čele. Těm nejmenším se bude určitě líbit možnost zavařování okurek za splněná stanoviště pod vedením vodáckého oddílu Neptun nebo návštěva řemeslných dílen.

Na jihu Moravy ještě zůstaneme – v sobotu 12. srpna proběhnou Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav. Velká gastronomická událost, která oslaví rajčata jako nejoblíbenější zeleninu Břeclavska. Kromě velkého množství pochutin a specialit z rajčat se můžete těšit na zajímavý a zábavný program.

 

Babí léto s bylinkami

BylinkyFestival, kde si na své přijdou děti, studenti, rodiče i prarodiče, to je nový Festival Aromaterapie & bylinky 2022, který se koná 17. září 2023 v brněnské Otevřené zahradě. Festival je oslavou bylin v jejich různých formách: od čerstvých bylin, přes bylinné směsi, tinktury, éterické oleje, bylinné masti až po bylinné limonády, pivo a zmrzliny. Součástí festivalu bude jarmark s celou řadou stánků především s bylinnými a přírodními produkty. Chybět nebudou ani tvořivé bylinkové dílničky pro děti i dospělé, pyramida nejen pro relaxaci, přednášky a workshopy. Na všetečné dotazy odpoví zkušení bylináři a aromaterapeuti.
 

Když voní babí léto houbami...

hřibPro některé vášnivé houbaře sezóna hub prakticky nekončí, ale pro mnohé "hobíky" je vůně hub spojená nejvíce s koncem srpna a potom s nastávajícím podzimem v září a říjnu. Pokud sbíráte rádi houby a narazíte na nějaký blíže nespecifikovaný druh, doporučujeme zajít na poradu do mykologické poradny. Jedna z nich se speciální schránkou na houby určenou se nachází v pražské Karmelitské ulici. Kromě nočních hodin je přístupná neustále. Jsou v ní tužky, papíry a lidé mohou do schránky jim neznámé houby odložit. Nejlépe v papírovém sáčku nebo papírové krabici. Na základě pokynů ve schránce k doneseným houbám vyplní nálezový list: jméno, adresu, telefon, e-mail, datum a místo nálezu.

HoubaChystáte se do lesa, ale nemáte jasnou představu, kde by houby mohly růst? Přesnou polohu vám neprozradíme, ale poradíme vám alespoň nejoblíbenější místa, kam houbaři rádi chodí a na své úlovky si nemohou stěžovat. Inspirujte se naším přehledem, kam na houby i vy, třeba se vám podaří najít to "své místečko" právě v některém z našich tipů.

Na podzim jsou také krásné houbařské výstavy. Výstava hub bude probíhat také 9. až 17. září v zámecké galerii v Třeboni.
Zelenina Kratochvílovi Kupařovice – samosběry

Zelenina Kratochvílovi Kupařovice – samosběry

Jsme Jiří a Kateřina Kratochvílovi a zajišťujeme pro vás prodej zeleniny v Kupařovicích, a to od poloviny května do října. Můžete sem přijet nakoupit anebo na samosběr ovoce a zeleniny podle aktuální zralosti.

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Houbařská sezóna bude letos díky vydatným dešťům a teplému počasí určitě vydařená. Během pár dní či týdnů se budou milovníci hub opět vydávat do lesů, aby si odnesli plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho nebývá úspch vždy zaručen... Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Sociální biofarma svatého Prokopa v Temelíně

Sociální biofarma svatého Prokopa v Temelíně

Sociální biofarma Sady svatého Prokopa v Temelíně na Českobudějovicku zaměstnává sociálně znevýhodněné a hendikepované pracovníky. Pěstují se zde jablka, hruška, švestky a jahody, farmáři z nich připravují chutné BIO produkty.

Berry Servis Český Brod – samosběry jahod, malin a ostružin

Berry Servis Český Brod – samosběry jahod, malin a ostružin

Společnost Berry servis se zabývá prodejem frigo sadby, pěstováním a prodejem čerstvých jahod, malin a ostružin. Vyrábí domácí džemy, připravuje pravidelné samosběry a zpracovává ovoce v pálenici.

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr

Zdejší jahody, maliny a ostružiny musíte ochutnat! Ovoce se pěstuje na polích na farmě v Břežanech II u Českého Brodu. Jahody, maliny či ostružiny si můžete koupit čerstvé nebo nasbírat při samosběru. Z ovoce se vyrábí i vynikající domácí džemy. Na jaře probíhá prodej frigosadby jahodníků.

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Houbařská poradna v Karmelitské ulice je službou veřejnosti. Její činnost směřuje k podání informace začínajícím i pokročilým houbařům o jimi donesených houbách, především o druzích z volné přírody.

Další aktuality

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky

Závodišti v Chuchli je 117 let a do konce sezony chystá dostihové i parkurové závody

Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 117 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy do historie závodu a i na akce, které se ještě v Chuchli do konce roku budou konat. Víte, kde jinde po republice najdete další závodiště?
Praha | Letní sporty

Ve středu začíná Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Již šedesát let nabízí návštěvníkům festival Zlatá Praha možnost vidět v historickém centru Prahy ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací, ale také se přímo setkat s režiséry, producenty a samozřejmě oblíbenými herci, zpěváky a tanečníky. Letošní 60. ročník se koná od středy 20. do soboty 23. září v Nové budově Národního divadla. Přinese očekávané premiéry i přehlídku osmaosmdesáti snímků.
Praha | Kultura

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

V pořadí už poosmnácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 16. a 17. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
Praha | Gurmánská turistika

Festival Future Gate láká na legendy sci-fi filmu

Od 26. září začíná v Praze jubilejní 10. ročník největšího středoevropského filmového festivalu sci-fi filmů a kultury Future Gate. Letošním hlavním hostem akce bude kanadský herec Michael Ironside, který v průběhu slavnostního zahájení v pražském kině Lucerna převezme cenu za přínos žánru sci-fi. Festival uvede Ironsidovy filmy Hvězdná pěchota (1997, režie Paul Verhoeven) a Scanners (1981, režie David Cronenberg). Ještě před samotným zahájením festivalu proběhne beseda se dvěma Čechy, z nichž se minimálně jeden podívá již brzy do vesmíru. Stíhací pilot Aleš Svoboda a český umělec Yemi A.D. se setkají v besedě s názvem Česko ve vesmíru, kterou bude moderovat Martin Veselovský. Festival rovněž přivítá řadu dalších českých hostů z oblasti filmu i vědy, kteří zpestří bohatý doprovodný program.
Praha | Kultura