Úvod > Aktuality > Borůvky, džemy, houby a ryby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Borůvky, džemy, houby a ryby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Vydáno 30. července 2019 Gurmánská turistika
Jahody a třešně už jsou snědené a na slavnostech se po nich jen zaprášilo. Tím ale akce, které se točí kolem letních dobrot, nekončí! Kromě borůvek nebo mrkve vás pozveme i na guláše, rybí a houbové speciality anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.

Léto s bylinkami

BylinkyFestival, kde si na své přijdou děti, studenti, rodiče i prarodiče, to je nový Festival Oslavy bylin, který se koná 3. srpna 2019 v Opavě. Festival je oslavou bylin v jejich různých formách: od sazeniček a čerstvých bylin, přes bylinné směsi, tinktury, éterické oleje, bylinné masti až po bylinné limonády, pivo a zmrzliny. Jedním z dalších záměrů festivalu je propojení lidí z různých prostředí a komunit.

Součástí festivalu bude jarmark s celou řadou stánků především s bylinnými a přírodními produkty. Chybět nebudou ani stánky s výborným jídlem a pitím. I letos budou připraveny tvořivé bylinkové dílničky pro děti i dospělé, pyramida nejen pro relaxaci, přednášky, workshopy, hudební vystoupení či závěrečný taneční workshop.
 

V hlavní roli borůvky

BorůvkyK létu patří borůvky; někde už jsou sklizené do poslední kuličky, ale na horách teprve nyní dozrály. Přesvědčíte se o tom o víkendu 17. a 18. srpna 2019 na borůvkových hodech v Malé Morávce. K dostání budou borůvky na všechny způsoby - místní restaurace a hotely pro vás budou mít připraveny všelirůzné borůvkové delikatesy - počínaje borůvkovými knedlíky obřích rozměrů, přes borůvkové pivo a borůvkové trubičky až po jelení řízek na borůvkách a mnohé další.

borůvkový koláčV Malé Morávce bude centrum borůvkového dění. V obecním parku, se bude odehrávat doprovodný program, vyhrávat bude po celý víkend živá hudba, budou probíhat soutěže v pojídání borůvkových knedlíků, ochutnávky borůvkových výrobků a mnoho dalšího.

Pokud je pro vás Malá Morávka daleko, vydejte se v sobotu 24. srpna, na Borůvkovou parní sobotu na Zubačce. Po ozubnicové železniciTanvaldu do Harrachova bude ten den jezdit zvláštní vlak s parní lokomotivou. V železniční stanici Kořenov budou připraveny borůvkové hody. borůvkové knedlíky, koláče, koblížky, pivo, víno včetně svařeného, borůvkovice, zmrzlina a mnoho dalšího.
 

Ostružiny, mrkev a další tipy pro chuťové buňky

Ostružinyprázdninové dny však nepatří jen borůvkám! Samosběr ostružin odrůd Black Satin, Oregon Thornless, Apache a Asterina probíhá až do 29. srpna 2019 na plantáži ve Staré Boleslavi, nedaleko Prahy. Plantáž se nachází ve Staré Boleslavi nedaleko historického centra a Brandýského zámku. Samosběry probíhají každou středu, sobotu a neděli v průběhu prázdnin. Ostružiny jsou vhodné na zpracování do marmelád, sirupů, kompotů či vín. Výborné jsou také jen tak čerstvé, ale v tomto případě doporučujeme rychlou spotřebu.

Mrkev V jihočeské Zlivi totiž před pár lety přivřeli oči nad poněkud posměšnou přezdívkou Mrkvanov a pravidelně tu pořádají Slavnosti mrkve. Tak i letos v sobotu 17. srpna 2019 tu ochutnáte nejenom mrkvové dorty, zákusky a nápoje, ale třeba i mrkvovou zmrzlinu.

Stejný termín – jedině s tím rozdílem, že akce vypukne už v pátek 16. srpna  a potrvá celý víkend až do 18. srpna – zvolili organizátoři Rybářských slavnostíTřeboni. Místo konání je stejné jako jindy, tedy areál Pod Světem a sádky společnosti Rybářství Třeboň, těšit se můžete na tradiční i netradiční rybí speciality, pivo z pivovaru Bohemia Regent, speciální menu v místních restauracích, výstavu a prodej živých ryb, bohatý kulturní program, cyklistický závod a soutěže pro děti, chybět samozřejmě nesmějí ani rybářské závody.

Na guláši si můžete pochutnat kdykoliv, i v létě. Máme pro vás dvě pozvánky: první láká v sobotu 17. srpna na Gulášové slavnosti v Bolehošti na Rychnovsku, druhá v sobotu 31. srpna k přehradě Baška u Frýdku-Místku, kde se odehraje soutěž ve vaření kotlíkového guláše.
 

Když voní babí léto houbami...

Pro některé vášnivé houbaře sezóna hub prakticky nekončí, ale pro mnohé "hobíky" je vůně hub spojená nejvíce s koncem srpna a potom s nastávajícím podzimem v září a říjnu.

Pokud sbíráte rádi houby a narazíte na nějaký blíže nespecifikovaný druh, doporučujeme zajít na poradu do mykologické poradny. Jedna z nich se speciální schránkou na houby určenou se nachází v pražské Karmelitské ulici. Kromě nočních hodin je přístupná neustále. Jsou v ní tužky, papíry a lidé mohou do schránky jim neznámé houby odložit. Nejlépe v papírovém sáčku nebo papírové krabici. Na základě pokynů ve schránce k doneseným houbám vyplní nálezový list: jméno, adresu, telefon, e-mail, datum a místo nálezu.

HoubaMilovníkům hub je určena tradiční výstava, která se koná od 30. září do 4. října 2019 v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Převážnou část výstavy tvoří reprodukce fotografických záběrů plodnic hub v přirozeném prostředí. Expozice představí průřez podzimního aspektu jihočeské mykobioty tzv. velkých hub, které jsou opatřeny štítky se základními informacemi o jednotlivých druzích.

Výstava Houby, kam se podíváš... bude přístupná od 28. do 29. září ve Správě CHKO Slavkovský les, v Mariánských Lázních. Na výstavě nebude chybět degustace houbových specialit a samozřejmě pestrá škála hub jedlých i nejedlých. Ti z vás, kteří mají doma neidentifikovaný druh houby, se mohou přijít poradit.
Borůvkové hody v Malé Morávce

Borůvkové hody v Malé Morávce

Kynuté borůvkové knedlíky na mnoho různých způsobů, to bude i letos hlavní tahák v pořadí již 19. borůvkových hodů v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem.

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Mykologická poradna v Praze se schránkou na houby

Houbařská poradna v Karmelitské ulice je službou veřejnosti. Její činnost směřuje k podání informace začínajícím i pokročilým houbařům o jimi donesených houbách, především o druzích z volné přírody.

Borůvková parní sobota na Zubačce

Borůvková parní sobota na Zubačce

I na rok 2020 připravuje Železniční společnost Tanvald akce na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova.