Úvod > Aktuality > Broumovský klášter zve na prohlídku i adventní trh
Broumovský klášter zve na prohlídku i adventní trh
"> "> "> ">
Zážitky

Broumovský klášter zve na prohlídku i adventní trh

  • Vydáno8. prosince 2020
Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat adventní atmosféru a odpočinout od předvánočního shonu. Při prohlídkách se pokocháte vánočně vyzdobeným klášterem, prohlídnete si nejkrásnější historické interéry a dozvíte se více o vánočních zvycích a tradicích. V neděli 13. prosince se navíc v areálu kláštera koná adventní trh!
Advent v BroumověNádherný klášter Broumov zve všechny milovníky historie a umění na prohlídky, které se konají každý den, v každou celou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin. Navštivte perlu barokní architektury s kopií Turínského plátna, která téměř dvě stě let poskytovala domov Codexu Gigas, neboli Ďáblově bibli.

Vzhledem k aktuálnímu nařízení vlády je prohlídkový okruh přístupný od čtvrtka 3. prosince 2020 pro skupiny do max. 10 osob. Doporučujeme rezervaci míst na tel. 733 739 726 nebo na emailu prohlidky@klasterbroumov.cz. Vstupenka pro dospělého stojí 130 korun, důchodce zaplatí 119 Kč a studenti nebo ZTP 90 korun.

Třetí adventní neděli 13. prosince se mimo prohlídek můžete přijít do kláštera podívat na předvánoční trh, spojený s ukázkou řemesel, hudebním doprovodem a prodejem kvalitních regionálních produktů, jako je maso, sýry, medy, marmelády a čerstvé pečivo. Každou středu a pátek (9., 11., 16. a 18. 12.) jsou otevřeny také Benediktinské sklepy, kde můžete od 16:00 do 18:30 nakoupit kvalitní víno. Vstup do sklepení je z Růžového dvora.
 

Na výlet do Broumovských stěn nebo Adršpašsko-teplických skal

BroumovskoBenediktinské opatství sv. Václava je impozantním komplexem, který leží v Broumově – v kotlině ohraničené Broumovskými stěnami a Javořími horami při hranicích s Polskem. Klášter byl založen ve 13. století mnichy řádu sv. Benedikta, který je nejstarším mnišským řádem západního křesťanství. V 17. století byl klášter přestavěn do dnešní barokní podoby italským stavebním mistrem Martinem Alliem z Lowenthalu a architekty Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem. Posledně jmenovaný je také autorem návrhů výzdoby vnitřních prostor kláštera, realizovaných vynikajícími umělci pražského baroka – štukatérem Bernardem Spinettim, freskařem Janem Karlem Kovářem či malířem Felixem A. Schefflerem. Interiéry opatství a konventu byly vyzdobeny mj. obrazy Petra Brandla. Oltářní obrazy v bočních kaplích kostela namaloval V. V. Reiner.

Broumovsko v ziměJestliže budete mít štěstí na pěkné počasí, určitě si udělejte výlet do nedalekých Broumovských stěn. Zvedají se v Broumovské vrchovině, asi 7 km od Broumova a jsou oblíbeny díky svým skalním útvarům, roklím, vyhlídkám a klidu. V roce 1956 byl tento pískovcový reliéf, rozkládající se na 638 ha, vyhlášen Národní přírodní rezervací. Oblast je velmi rozsáhlá a je tvořena krásnými exempláři pískovcových skal, hlubokými roklemi, soutěskami, krásnými vyhlídkovými místy a bohatými lesy. Zdejším unikátním místem jsou tzv. Slavěnské hřiby, které můžete spatřit v lese nad obcí Slavný. Svou podobu, podobu hřibů, získaly nerovnoměrným zvětráváním. Nejbližším východiskem do skal je restaurace Amerika u obce Křinice (poněkud strmý výstup do skal po červené značce) anebo kaple sv. Anny za obcí Martínkovice (průchod tzv. Zaječí roklí).

Vydat se můžete i do skalního města v Adršpachu a projít si i neméně nádhernou teplickou část skal. Zde budete však muset za vstup do skalního labyrintu zaplatit. Zimní vstupné stojí 80 korun.
Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.