Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

Co nás napadne, když se řekne škola? Jan Amos Komenský, rčení škola základ života, a spousty vzpomínek z dětství a mládí. Spolužáci, kamarádi a báječný život o přestávkách. Obchody plné aktovek a školních batohů, pastelek, penálů, pravítek a dalších předmětů, bez kterých se žádný školák neobejde. A datum prvního září, protože právě to je klíčový den, kdy to každý rok vypukne nanovo. Hola, škola volá! Pojďte se do ní znovu vrátit s Kudy z nudy!

1. Kdo nás posadil do školních lavic?

„Rádi bychom viděli, kdyby rodičové svých dětí ve věku šesti až dvanácti let do škol posílali,“ pravila prý císařovna Marie Terezie a přijetím Všeobecného školního řádu v roce 1774 odstartovala první a prý dosud největší reformu školství v českých zemích. Nebyla to ale povinnost, protože síť veřejných škol měla teprve vzniknout. Povinnou školní docházku definitivně zavedl teprve školský zákon, přijatý 14. května 1869.

Všeobecný školní řád z 6. prosince 1774 zavedl několik typů škol. V jednotřídních či dvoutřídních triviálních školách se děti učily základní dovednosti, jako čtení, psaní, počítaní a náboženství. Ve velkých městech byl zřízeny školy hlavní, v nichž byla výuka rozšířena o přírodopis, geometrii, základy hospodářství a další předměty; ty sloužily pro přípravu budoucích úředníků, vojáků, řemeslníků a dalších profesí. Posledním stupněm pak byly školy normální, které se nacházely pouze v hlavních městech zemí či provincií. V nich žáci dovršovali obecné vzdělání a vyučovalo se v nich pouze v němčině.
 

2. Jak dlouhá je povinná školní docházka?

V České republice máme 4 261 základních škol a do prvních tříd každý rok nastupuje zhruba sto tisíc dětí. Stejně jako počet škol i žáků se mnohokrát měnila i pravidla povinné školní docházky; z šestileté ještě z časů Marie Terezie se přes osmiletou a devítiletou posunula k desetileté. Už se sice neučí jen přes zimu (protože jindy děti musí pomáhat na poli) a ze systému vzdělávání rozhodně nezmizí slovo „povinná“, ale změny už ťukají na dveře. Podle současného systému, který funguje od devadesátých let, je povinná školní docházka jen devítiletá a základní vzdělání má ten, kdo úspěšně ukončí devátý ročník základní školy. Pokud to nezvládne do 17 let, základní vzdělání nezíská. Uvažovaná změna počítá s tím, že by děti po osmi letech základní školy povinně zamířily na další dva roky na střední školu. Základní vzdělávání by se tak o rok zkrátilo, povinná školní docházka naopak o rok prodloužila a ubylo by těch, kteří mají dokončenou jen základku.
 

3. Krasopis aneb jak píšeme?

Píšete krasopisem nebo škrábete jako kocour? Vlastně je to jedno, protože dokumenty se přestěhovaly do počítačů a není nutné vyplňovat řádky a kolonky tiskopisů úhledně jednotným rukopisem. Psaní, dříve samostatný předmět, se dnes učí v rámci češtiny. Mnohde se děti učí psát tak jako kdysi: s výrazným sklonem písmen doprava, s kličkami nad řádkou i pod ní a tahy, kdy se pero odlepí od papíru jen na konci slov. Háčky a čárky se děti učí psát až nakonec, po dopsání celého slova.

Ovšem to, co jsme se naučili ve škole, v běžném životě spousta z nás nepoužívá. Jako první to obvykle „odskáčou“ velká písmena, která při psaní nahradíme tiskacími – kdo z nás si pamatuje, jak se správně píše velké psaní F nebo K? I svět školního krasopisu ale zažil malou revoluci, a to v roce 2010. Tehdy se několik desítek základních škol zapojilo do dvouletého programu, který zkoumal výuku psaní novým písmem Comenia Script. Navrhla je grafička a kaligrafka Radana Lencová (1975–2023) v rámci studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po dvou letech zkušebního používání ministerstvo školství povolilo výuku nového písma všem základním školám, ne ve všech se ale začalo používat.
 

4. Čím píšeme?

Psaní husím brkem seříznutým do špičky a namáčeným do inkoustu si už dnes vyzkoušíte tak leda v hodinách výtvarné výchovy anebo třeba při prohlídce skriptoriaBroumovském klášteře. Psalo se s nimi ale ve školách za Marie Terezie, teprve po čase je nahradila ocelová pera na dřevěných násadkách. I když si plnicí pero Lewis Edson Waterman nechal patentovat už v roce 1884 a v Československu se vyráběla už za první republiky, v našich školách se ještě v polovině 20. století při cvičení krasopisu používala hlavně obyčejná násadková ocelová pera.

Kuličkové pero si v roce 1938 nechal patentovat maďarský novinář László Bíró. Jeho hlavní výhodou bylo psaní všemi směry, při němž navíc ruka nemusela být tak odlehčená jako při psaní s násadkou. V našich školách se s ním ale začalo psát až v 60. letech

Dnešní školáci používají širokou škálu psacích potřeb, k psaní používají propisky, rollery, keramická i gumovací pera. Ta v sobě spojují lehkost psaní jako s násadkou a jednoduché ovládání, výuku psaní dětem usnadní i protiskluzová úprava rukojeti.
 

5. Strašidlo jménem vysvědčení

Pravidelné hodnocení prospěchu také zavedl Všeobecný školní řád císařovny Marie Terezie, ale vysvědčení tehdy děti nedostávaly v pololetí a na konci školního roku, ale teprve po ukončení celé školní docházky. V průběhu 19. a na počátku 20. století existovaly tři typy vysvědčení. Ti, kteří dosáhli 14 let i dostatečných znalostí z náboženství, jazyka a počtů, získali vysvědčení propouštěcí. Žáci, kteří sice dosáhli věku čtrnácti let, ale nezískali patřičné vědomosti, dostali vysvědčení „na odchodnou“, a ti, kteří pokračoval na střední, dostali vysvědčení frekventační.
 

6. Školní třídy a obrazy císařů a prezidentů

Přestože Marie Terezie myslela snad na všechno, podobizna panovníka – tedy císaře Františka Josefa I. – se ve školních třídách objevila v roce 1873. Zvyk se zachoval, a tak od roku 1918 na žáky a studenty od roku 1918 dohlížel Tomáš Garrique Masaryk. V řadě škol si portrét „tatíčka Masaryka“ nechali i poté, co ho v prezidentském úřadu vystřídal Edvard Beneš. Je zvláštní, že za protektorátu ve školách nemusely být podobizny Adolfa Hitlera, zato po válce v éře dělnických prezidentů bývalo zvykem vedle nich zavěšovat obrazy Stalina. Protože vybavení školních tříd obrazy našich prezidentů neupravuje žádný zákon, záleží výzdoba třídy na jednotlivých školách.
 

7. Známkování u nás i ve světě

Tradiční jedničky, dvojky, trojky a další známky mají jednotnou formu teprve od roku 1905. Pravidla se mírně změnila v době protektorátu, kdy se z pětistupňové škály stala dočasně šestistupňová, ale pak se zase do českých škol vrátilo osvědčených pět číslic. K největší změně došlo v roce 2004: i když tradiční známkování stále vede, je možné žáky hodnotit nejenom známkou, ale i slovně anebo kombinovaně. O rok později pak bylo zákonem schváleno individuální neboli domácí vzdělávání.

Neuškodí ale podívat se na zvláštnosti známkování do jiných evropských zemí. Pět stupňů od výborné po nedostatečnou používá stejně jako Česká republika i Slovensko a Rakousko, Německo k nim přidává ještě stupeň šest. Častější ale je obrácené pořadí, kde pětka znamená výborně; takový systém platí například v Rusku, Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, Turecku, Portugalsku nebo Estonsku. S obrácenou šestistupňovou klasifikací (šestka je nejlepší) pracují školy v Bulharsku, Polsku a Švýcarsku. Řada zemí užívá desetistupňové hodnocení (nejlepší známka je 10), namátkou Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Nizozemsko, Rumunsko, Řecko nebo Španělsko. Z Velké Británie, USA a Kanady pak znáte systém, v němž se klasifikuje písmeny. Nejlepší známka je A, případně A+, a čím dál do abecedy se v hodnocení dostanete, tím hůř.
 

Pár školních tipů

  • Prvním místem, kde byla zavedena povinná školní docházka, bylo protestanské vévodství Pfalz-Zweibrücken na území dnešního Německa, kde děti začaly povinně chodit do škol už v roce 1592.
  • Společné vzdělávání dívek a chlapců není žádná novinka, funguje přibližně od roku 1780.
  • Školský zákon z roku 1869 umožnil trestat rodiče, kteří děti do školy neposílali, a to od pokut až po pobyt ve vězení.
  • V roce 1870 byly zrušeny tělesné tresty.
  • Na Kudy z nudy objevíte školy, kde se do lavic můžete posadit společně s dětmi a společně se podívat, jak to ve školách fungovalo dřív.
  • Prozradíme vám také, co se dřív ve školách učilo a dnes už neplatí.
7 věcí, které nevíte o… školních výletech

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

Jeden z oficiálních významných dnů České republiky připomíná 7. duben roku 1348 a vznik Univerzity Karlovy. Založení první vysoké školy ve střední Evropě výrazně přispělo k rozvoji vzdělanosti, a proto byl si právě 7. duben připomínáme jako Den vzdělanosti. Jak dobře znáte naše univerzity? Kolik je v České republice vlastně vysokých škol? Jistě, kdekdo ví, že nejstarší je Karlova univerzita v Praze, ale dokázali byste s jistotou říct, která je druhá nejstarší? Anebo třetí? Pojďte s Kudy z nudy pootevřít vrata univerzit, letitých a trochu tajemných institucí, a alespoň zběžně se s nimi seznámit.

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Leccos z toho, co jsme se učili ve škole, už neplatí. Svět kolem nás se zkrátka mění, a tak se s Kudy z nudy pojďte podívat, co všechno se změnilo a mění. Je toho hodně: změny zasáhly přírodopis, češtinu, jazyky, dějepis i zeměpis. Nakonec i naše země se ještě před pár desítkami let jmenovala jinak.

Hola, škola volá: patnáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Hola, škola volá: patnáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Máte doma prvňáčky anebo chystáte do školy starší děti? Udělejte sobě i jim radost a posaďte se do školních lavic společně s nimi. Poradíme vám, kde najdete staré školní třídy a ukážeme, že do školy se společně můžete vypravit třeba přes zoologickou zahradu anebo starým motoráčkem.

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Stačí otevřít nabídku Česká nej na hlavní stránce portálu Kudy z nudy, a vybrat si ze seznamu originálních českých vynálezů, unikátů a rekordů. Vychutnejte si některé z těch malých a přitom velkých věcí, které se postarají o báječné chvíle s přáteli a rodinou, o zábavu, dobrodružství i skvěle strávený volný čas. Které to jsou?

Kam s nimi? (s dětmi)

Kam s nimi? (s dětmi)

Máte děti a řešíte kam je vzít, aby se nenudily a třeba se zábavnou formou i něco dozvěděly? Máme pro vás pár tipů z Čech, Moravy i Slezska za každého počasí. Vyberete si výlet do zoo, na bobovou dráhu, do lanového centra nebo třeba za pohádkou?

10 tipů na výlety do Domů přírody aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do Domů přírody aneb ve stínu i na výsluní

Skvělým cílem rodinných výletů jsou Domy přírody. V chráněných územích je jako moderní návštěvnická střediska postupně buduje Agentura ochrany přírody a krajiny. Některé jsou otevřené celý rok a jejich výhodou je nejenom zajímavá interaktivní expozice se spoustou zábavných modelů a exponátů, ale i příznivé vstupné. A nejen to: nabídnou vám zajímavý program, když venku prší.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky