Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte… o univerzitách
Památky

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

Poslechněte si audio verzi článku
Jeden z oficiálních významných dnů České republiky připomíná 7. duben roku 1348 a vznik Univerzity Karlovy. Založení první vysoké školy ve střední Evropě výrazně přispělo k rozvoji vzdělanosti, a proto byl si právě 7. duben připomínáme jako Den vzdělanosti. Jak dobře znáte naše univerzity? Kolik je v České republice vlastně vysokých škol? Jistě, kdekdo ví, že nejstarší je Karlova univerzita v Praze, ale dokázali byste s jistotou říct, která je druhá nejstarší? Anebo třetí? Pojďte s Kudy z nudy pootevřít vrata univerzit, letitých a trochu tajemných institucí, a alespoň zběžně se s nimi seznámit.

Univerzity hrály důležitou úlohu v našich dějinách. Jejich příběhy v průběhu staletí odpovídají mezníkům historie Evropy i českých zemí. Stačí připomenout Mistra Jana Husa a jeho působení v Betlémské kapli, anebo události 17. listopadu roku 1939 a 17. listopadu 1989: i ty byly v režii studentů. Není náhoda, že Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si připomínáme ve stejný den, právě 17. listopadu.

Nahlédněte s námi do světa univerzit! Víte, kolik jich je v České republice a která je nejstarší? Prozrazuje to právě Den vzdělanosti (7. duben): právě ten den v roce 1348 založil český a římský král Karel IV. pražskou univerzitu, Univerzitu Karlovu. První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže se stalo základním kamenem českého školství a zároveň posílilo kulturní kontakty našich zemí s Evropou.


1. Univerzita Karlova v Praze: nejstarší ve střední Evropě

Nejstarší univerzity na světě vznikly v Itálii, za tu nejstarší je považovaná univerzita v Bologni, založená roku 1088. Po řadu dalších univerzit ale byla vzorem spíš univerzita v Paříži, založená roku 1150. V žebříčku starobylosti ji následovaly dvě britské univerzity, a to v Oxfordu (1167) a Cambridgi (1209), a univerzita v Salamance (1218). Za nimi pak už následuje Univerzita KarlovaPraze, kterou roku 1348 založil český a římský král Karel IV., a její výjimečnost charakterizuje upřesnění „…první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže.“ Dále následovaly univerzity v Krakově (1364), Vídni (1365) a Heidelbergu (1386).
 

2. Druhá nejstarší: Univerzita Palackého v Olomouci

Po Univerzitě Karlově je druhou nejstarší univerzitou v českých zemích a nejstarší na Moravě Univerzita Palackého v Olomouci. Za datum jejího vzniku se považuje 22. prosinec 1573, kdy bylo tehdejší olomoucké jezuitské akademii přiznáno promoční právo, vysokoškolská výuka začala o tři roky později. V současnosti má osm fakult a studuje na ní přibližně 22 000 studentů.

Nesmírně cennou památkou je žezlo olomouckého rektora, které nechal vyrobit z pozlaceného stříbra zřejmě Vilém Prusinovský z Víckova, první rektor olomoucké univerzity ještě před jejím oficiálním založením.

Po zrušení olomoucké univerzity v 19. století byla žezla společně s akademickými řetězy a dalšími předměty předána Univerzitě v Innsbrucku a do Olomouce se už nevrátila. V roce 1998 k 200. výročí narození Františka Palackého darovala rakouská univerzita univerzitě v Olomouci alespoň kopii vzácného rektorského žezla, originál však slouží jako žezlo děkana innsbrucké fakulty teologie.

Pro pořádek ještě dodejme, že v pořadí naší třetí univerzitou je Masarykova univerzita v Brně, o jejíž vznik se v roce 1919 zasloužil T. G. Masaryk. V době svého vzniku byla i v zákoně označena za druhou, ale zapomnělo se přitom na několikrát zrušenou olomouckou univerzitu. Ta v té době neexistovala a znovu obnovila činnost až po druhé světové válce.
 

3. Insignie, korunovační klenoty univerzit

Takzvané insignie mají pro univerzity podobný význam jako korunovační klenoty pro monarchie. Hlavními insigniemi jsou obvykle pečeť, rektorská a děkanská žezla, a řetězy akademických hodnostářů.

Nejstarší insignie by z našich vysokých škol logicky měla mít Univerzita Karlova, ale nemá. 700 let staré insignie Karlovy univerzity, a to žezla, medaile, zakládací listiny a archiválie, totiž beze stopy zmizely na konci druhé světové války. Nenašla se po nich ani stopa a Univerzita Karlova si po válce musela pořídit insignie nové. Kopii středověkého pečetidla, jehož originál univerzita pečlivě střeží v archivu, jsou listiny vztahující se k založení univerzity či kopie univerzitních žezel vystaveny v historické expozici v budově Karolina.
 

4. Pedel, který se dostal do České knihy rekordů

Ve vysokoškolském prostředí se prváci zorientují snadno, univerzity pro ně mají nejrůznější soubory rad typu kdo je kdo. Například Mendelova univerzita v Brně na svém webu pečlivě vysvětluje, že univerzita má pět fakult a jeden vysokoškolský ústav, co má na starosti rektor, prorektor, kvestor, kancléř, děkani jednotlivých fakult nebo akademický senát. Vysvětlení pojmu pedel ovšem chybí.

S pedelem se studenti setkají již u imatrikulace. Při akademickém obřadu, který je vstupem do akademického světa a oficiálním začátkem života na univerzitě, a dalších slavnostních příležitostech kráčí pedel před rektorem nebo děkanem a nosí žezlo, popřípadě jiné insignie dané vysoké školy nebo její fakulty. Drží také žezlo, jehož se studenti dotýkají při slibu nebo přísaze. Jaroslav Gregr z Brna je dokonce zapsaný v České knize rekordů jako držitel nejdéle vykonávané funkce pedela. Ceremoniální funkci na Masarykově univerzitě v Brně vykonával nepřetržitě 41 let, 5 měsíců, 2 týdny a 2 dny. Během té doby se na univerzitě vystřídalo osm rektorů, z nichž čtyři pan Jaroslav Gregr promoval jako absolventy univerzity.
 

5. Vysokoškolské koleje

Koleje byly pevnou součástí univerzit už ve středověku. Zatímco ale tehdy sloužily především jako prostory pro vyučování a zároveň jako zázemí a ubytování pro vyučující, dnes se jako kolej označuje ubytovací zařízení pro studenty vysokých škol. Někdy bývá u kolejí i menza, vysokoškolská jídelna. Mezi studenty v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Ostravě a další univerzitních městech koluje spousta užitečných zpráv i drbů. Celkem snadno se dá zjistit, která kolej dané vysoké školy je nejlépe vybavená, která je nejlépe dostupná, kde to žije noc co noc a naopak kde by se měli ubytovat ti, kteří chtějí hodně studovat a málo pařit.

A rekordy? Za nejlepší koleje v Česku platí liberecké koleje Harcov, olomoucké koleje a brněnské koleje Pod Palackého vrchem, největší areál kolejí Vysokého učení technického. Legendární jsou Hlávkovy koleje v Praze, ovšem vůbec nejstarší kolejí nejen v České republice, ale dokonce i v celé střední Evropě, je Karolinum na Starém Městě; dnes tu sídlí rektor a centrální instituce Univerzity Karlovy. Svou zajímavost mají i koleje na Strahově: 22 let tu jako vrátná pracovala Marie Kyselková, někdejší princezna Lada z pohádky O princezně se zlatou hvězdou na čele.
 

6. Kampus aneb univerzitní město ve městě

Kampus je výraz, který podobně jako pražská Kampa vznikl z latinského slova campus, tedy pole nebo cvičiště, a ve vysokoškolském prostředí označuje areál vysoké školy. Univerzitní kampusy plné parků, hřišť a budov s učebnami a laboratořemi, knihovnami, studovnami a studentskými kolejemi neznáme jen z amerických filmů. Stačí se vypravit do Brna, kde se už desítky let postupně rozrůstá Univerzitní kampus Bohunice, vůbec největší stavební projekt v oblasti vysokého školství ve střední Evropě. Na ploše 42 hektarů postupně vyrostlo moderní vzdělávací a výzkumně-vývojové centrum pro pět tisíc studentů a přibližně tisíc zaměstnanců.

Jedním z prvních kampusů v České republice byl nedokončený areál Univerzity Karlovy na Albertově, komplex budov Českého vysokého učení technickéhoPraze-Dejvicích nebo areál Vysoké školy zemědělskéPraze-Suchdole. Po roce 1989 vznikly například kampusy Západočeské univerzity v Plzni nebo kampus Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, právě nyní vzniká nový kampus v Ostravě.
 

7. Kolik je v České republice škol a vysokoškoláků?

Kolik u nás vlastně máme vysokých škol? Rok od roku se sice čísla trochu mění, ale podle výroční zprávy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy máme v České republice 26 veřejných vysokých škol, 32 soukromých a dvě státní.

Na 147 000 Čechů tak vychází jedna vysoká škola, což je vcelku průměr jak v rámci Evropy, tak v rámci světa. Přestože se objevují hlasy, že na vysokou školu míří kdekdo, zato řemeslníků ubývá, realita je jiná. Podle posledního sčítání lidu z roku 2021 v Česku počet vysokoškolsky vzdělaných osob přesáhl 1,5 milionu a podíl obyvatel s vysokoškolským vzděláním tak tvořil 18,7 %. V roce 2011 byl podíl vysokoškoláků výrazně nižší, a to 13,2 %.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky