Úvod > Aktuality > 400 let od dobytí a vypálení Hodonína uherskými vojsky aneb ohavná rebélie
Památky

400 let od dobytí a vypálení Hodonína uherskými vojsky aneb ohavná rebélie

  • Vydáno25. října 2021
Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se zdejší protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
hodonínDne 25. října uplyne rovných 400 let od dobytí a vyplenění Hodonína uherskými vojáky povstaleckého sedmihradského krále Gábora Bethlena. Hodonín patřil k městům, která stála věrně na straně habsburského císaře Ferdinanda II. Uherský povstalec, původem vysoce postavený šlechtic, měl vojsko o 18 000 mužích složených z hajduků („partyzánů“ bojujících proti Osmanům, lapků a různých existencí) a sikulů (Maďarů z východního Rumunska – Transylvánie). Bethlenovy hordy přitáhly koncem října 1621 před Hodonín, jehož velkou slabinou bylo jeho opevnění. Na rozdíl od jiných měst tehdejší doby nemělo kamennou hradbu, ale sestávalo se z udusaného valu s několika bastiony a dřevěnými palisádami ze zahrocených kůlů. Někdy obránci města zřídili jakýsi plot, před nimiž byl vyhlouben vodní příkop. Do toho přivádělo vodu rameno rybníku Nesyt. Zavodněním celého prostoru vznikla mokřina bránící snadnému přístupu útočníků. Bojovníci svíraní bahnem byli snadným terčem pro lučištníky a bojovníky s kuší. Ovšem onoho 25. října zřejmě obránci nestačili vodu z Nesytu přivést k městu, a to se stalo kořistí pro Gábora Bethlena.
 
třicetiletá válkaBethlenovi se podařilo využít české stavovské povstání ke svým zájmům. V létě 1619 se spojil s významnými protestantskými rody v Uhersku a vystoupil vojensky proti katolické vrchnosti ve Vídni. Se svými vojáky vpadl na východní Slovensko, dobyl Košice a získal další vojáky, kterých bylo už na 30 000. Podařilo se mu ovládnout Horní Uhry, obsadil mimo jiné Spiš, Liptov, Košice, Nové Zámky, Trnavu i Bratislavu. Tam dokonce dostal od palatina Zigmunda Forgáče královskou korunu. Jako spojence si získal vůdce českého stavovského povstání hraběte Jindřicha Matyáše Thurna. Jak to tak bývá, Bethlen hledal výhody pro sebe a svá území, takže nakonec české stavy nepodpořil, uzavřel s Habsburky příměří a ti na Bílé hoře české protestanty rozdrtili.
 

Generál Buquoy a Valdštejn proti Uhrům a valašské povstání

Albrecht z ValdštejnaCísařský dvůr se pak zaměřil na boje s uherskými povstalci. Úspěchy proti nim zaznamenal český hrabě a generál Buquoy, který bohužel zahynul zahynul v červenci 1621 u Nových Zámků. A Bethlen tak znovu získal přístup na Moravu. Generál Buquoy císařské armádě velice chyběl a nebylo prakticky nikoho, kdo by jej mohl kvalitně nahradit. Do popředí se tak začala dostávat vojenská hvězda, Albrecht z Valdštejna. Jenomže roku 1622 měl Valdštejn jen nepatrné síly a nemohl čelit Bethlenovi, který se spojil se slezským vévodou Janem Jiřím Krnovským, jehož armáda se spojila u Trnavy s Bethlenovým vojskem. Společnými silami se oba velitelé pokoušeli na přelomu srpna a září dobýt Prešpurk (Bratislavu), město však odolalo, a tak spojená armáda odtáhla na Moravu, která v té chvíli nebyla chráněná.
 
valašiDo poloviny října Bethlen a krnovský kníže obsadili Skalici, Strážnici, Veselí nad Moravou a Uherský Brod. Pohyblivá lehká uherská jízda sužovala svými výpady samotné moravské vnitrozemí. Vpád početného evangelického vojska na Moravu vzbudil v markrabství velkou odezvu, díky čemuž se znovu probrali místní protestanti, kteří byli v uplynulých měsících zastrašeni bělohorskými vítězi. Na stranu Gábora Bethlen a Jana Jiřího Krnovského se přidali odbojní evangeličtí Valaši pod vedením Jana Adama z Vacíkova, kteří jako jediní na Moravě odmítli po Bílé hoře kapitulovat. Ba co více, nezdolní Valaši ze Vsetínska, Brumovska a Vizovicka již od počátku roku 1621 vedli partyzánské boje proti císařským. Pod velením svých fojtů Valaši přepadávali města a městečka na východní Moravě jako byl Zlín, Valašské Meziříčí nebo Vizovice. Poté, co se Valaši přidali na stranu protestantské armády Bethlena a Krnovského, obsadili průsmyky mezi Těšínskem, Moravou a dnešním Slovenskem, aby tak usnadnili kontrolu celé oblasti a přísun nových jednotek ze Slezska a Uher. Na podzim odbojní horalé vyplenili biskupské statky Hranice a Kelč. Valaši se stali pro Habsburky trvalou hrozbou a problémem, jenž je s malými přestávkami znepokojoval až do roku 1644, kdy bylo valašské povstání krutě potlačeno císařským vojskem.
 

Hodonín s Valdštejnem v čele odolal, dobyl ho až Torstensson

hodonínVraťme se ale ještě k Hodonínu, věrnému městu krutě stíhanému válečným konfliktem. Již víme, že bylo roku 1621 vypáleno a vypleněno Gáborem Bethlenem. Ten se sem vrátil za dva roky poté, na podzim roku 1623. V té době se spojil také s Turky a Tatary, a jejich spojené armády čítaly na 50 000 mužů. V té době už generál Valdštejn osobně velel obraně města. Snažil se ji vylepšit různými technickými opatřeními. Nařídil například vypustit všechny rybníky v olomouckém, hradišťském i brněnském kraji, aby se uměle navýšila hladina Moravy a tím se zvýšila obrana Hodonína. Neboť ten měl, jak již víme, město chránil obranný vodní příkop. Město bránilo na 9 000 mužů a nutno říci, že úspěšně. Armáda bahnem neprošla, a tak se snažila Hodonín vyhladovět. Vojáci byli nuceni sníst své koně (celkem padlo cca 2 000 koní). Nakonec dobyvatelé zkusili dělový útok, kdy na město dopadlo téměř 200 dělových ran, avšak opět jej nezdolali. Sveřepý odpor obránců Hodonína je pochopitelný – kdyby město padlo, byla by cesta na Vídeň volná.
 
třicetiletá válkaDalší hrůzy způsobili městu v roce 1645 Švédové, kdy jej prý navštívil generál Torstensson. Tentokrát se ale město neubránilo a podle některých údajů byly po ukončení bojů vhodné k bydlení na náměstí jenom dva domy a ještě po čtvrt století zůstávala asi třetina města pustá. Fara byla v troskách ještě řadu poválečných let, duchovní museli bydlet a stravovat se na zámku. Teprve v šedesátých letech byla vystavena nová farní budova a zároveň byl přestavěn „po dlouhý čas pustý“ kostel.
 

Gábor si do smrti nedal pokoj

Gábor BethlenA jak to dopadlo s Gáborem Bethlenem? Císař s ním podepsal nejdříve mír v Mikulově (1622), po neúspěšném tažení na Hodonín pak podepsal mír ve Vídni (1623). Už roku 1626 ale opět kuje pikle, a to s odvěkým nepřítelem Rakouska, Francií. Západní spojenci mu poslali na pomoc vojsko generála Mansfelda, se kterým znovu vystoupil proti císaři. Císař Ferdinand II. proti němu vysílá těžký kalibr, samotného Albrechta z Valdštejna. Jeho působení na Slovensku odřízlo Bethlena od jeho západních spojenců a byl donucen podepsat další mír v Levoči. Konec nekonečným a vleklým proti-císařským půtkám udělala až Gáborova náhlá smrt v roce 1629.
Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu

Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu

Slanisko u Nesytu a jeho okolí patří bezesporu k několika posledním významným lokalitám slanisek u nás.

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Naučná stezka Lednické rybníky

Naučná stezka Lednické rybníky

Trasa stezky je 11 km dlouhá a má několik odboček. Na 14 panelech se dozvíte mnoho zajímavého o vodním ptactvu, rostlinách i o historii a architektuře zdejší parkové krajiny. Naučná stezka prochází Národní přírodní rezervací Lednické rybníky.

Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou

Město v nížině Slovácka z jihu lemují vinice a Bílé Karpaty, na západě lužní lesy a na severu Chřiby. Z pohledu automobilistů je Veselí nad Moravou několik kilometrů dlouhá ulice s řadou křižovatek. Malebné historické náměstí totiž uvidí jen ti, kdo sem zamíří od Bzence nebo od Moravského Písku.

Hodonín

Hodonín

Hodonín je jedním z center Slovácka, oblasti proslavené folklorem, lidovými řemesly a živými tradicemi. Město, ležící v rovinách u řeky Moravy, je rodištěm T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí.

Uherský Brod

Uherský Brod

Město leží východně od Uherského Hradiště v údolí řeky Olšavy mezi Vizovickými vrchy a Bílými Karpaty. Patří k nejstarším sídlům jihovýchodní Moravy a bohatá historie se odráží v řadě zajímavých památek, několik míst také připomíná Jana Amose Komenského.

Meandry Moravy na dolním toku řeky u Bzence

Meandry Moravy na dolním toku řeky u Bzence

Poslední neregulovaný úsek řeky Moravy na dolním toku začíná pod Vnorovským jezem. Řeka protéká svým přirozeným korytem oblastí vátých písků. Chráněná přírodní památka Osypané břehy je jedinečná až 13metrovými odkryvy v říčním korytě, hnízdišti ptáků a celou řadou vzácných chráněných živočichů.

Strážnice

Strážnice

Strážnice leží na Slovácku, v rovinách u řeky Moravy pod svahy Bílých Karpat. Je to město vína a lidových tradic; každoročně se tu koná Mezinárodní folklorní festival, vyhlášený je i zdejší skanzen a zámek, v němž si prohlédnete unikátní expozici lidových hudebních nástrojů.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda