Brumov-Bylnice
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Brumov-Bylnice

V horském údolí pod hřebeny Bílých Karpat a jen kousek od slovenské hranice leží město, které se skládá ze čtyř částí: Brumova, Bylnice, Svatého Štěpána a Sidonie. Jeho dominantou je původně pozdně románský hrad Brumov, zbudovaný na počátku 13. století.

Co musíte vidět v Brumově

Středověký královský hrad Brumov v minulosti střežil Vlárský průsmyk. V původních sklepeních a sýpkách je instalovaná stálá expozice o osudech sídla během staletí, doplněná trojrozměrnými modely hradu a Vlárského průsmyku, předměty objevenými při archeologickém průzkumu, replikami středověkých zbraní a kamennými stavebními prvky, které přežily požáry i drancování. Na hradě se koná řada akcí včetně kostýmových prohlídek.
 

Místo, které byste měli znát: vesnice na konci světa

Východně od Brumova-Bylnice, přímo na česko-slovenských hranicích, leží od roku 1788 někdejší sklářská osada Sidonie. Vesnici téměř na konci světa, kam vede jediná silnička z Vlárského průsmyku, v roce 1993 z novin a televize znalo celé Československo, protože při dělení území mezi oba státy ji měl rozpůlit potok Vlárka. Spor skončil až v roce 1997; Sidonie zůstala celá v České republice, Slovensko výměnou získalo osadu U Sabotů.
 

Cestovatelská potěšení města i okolí

V bývalé panské vile na Podzámčí sídlí Městské muzeum, mapující život lidí pod brumovským hradem, typická řemesla a dobové vybavení zdejších domácností. Severně od města na kopci Dubník najdete malý židovský hřbitov s několika desítkami náhrobků. Odtud se můžete vypravit za dalekými výhledy k rekreační oblasti Jelenovská anebo na opačnou stranu údolí k rekreačnímu středisku Královec. Odtud vás naučná stezka Královec dovede ke stejnojmenné dřevěné rozhledně.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace