Úvod > Aktuality > 10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

  • Vydáno21. září 2023
Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Větrné mlýny k naší krajině zkrátka patří: kdysi jich prý u nás bývala téměř tisícovka a části Moravy se dokonce říkalo Moravské Holandsko. Ne každý větrný mlýn ale patří mezi starobylé technické památky – třeba větrný mlýn v Bukovanech, který jsme si na Kudy z nudy vybrali jako příklad hojně navštěvovaného místa „na výsluní“, byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. Jeho tvůrce, pan Josef Kouřil z Kyjova, si stavbou mlýna splnil svůj dětský sen a vytvořil tak kouzelné místo, které přitahuje každoročně tisíce návštěvníků. V areálu mlýna najdete restauraci, ubytování a další zajímavosti.

Chcete si větrné mlýny prohlédnout důkladně, zvenčí i zevnitř? Pak navštivte třeba větrný mlýn v Kuželově, o který pečuje Technické muzeum v Brně, anebo větrný mlýn ve Velkých Těšanech na Kroměřížsku. Prohlédnout si můžete také větrný mlýn na KanciborkuTřebíči, v němž se bydlelo až do 70. let 20. století, větrný mlýn v Cholticích, větrný mlýn ve Starém Poddvorově anebo větrný mlýn v Bravinném. Zatímco stylově opravený větrný mlýn v Rudici slouží jako muzeum s několika expozicemi, ve větrném mlýně v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou se můžete dokonce ubytovat. Raritou je pražská Restaurace Větrník, umístěná ve věži s typickým válcovým tvarem a kruhovým půdorysem. Větrný mlýn v těchto místech úspěšně sloužil až do roku 1722 a nad hlavním vstupem do kulaté věže dodnes objevíte větrnický erb, vytesaný do pískovcového obložení.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s námi do větrných mlýnů aneb do stínu i na výsluní!
 
Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu je postaven z cihel a kuželová střecha je kryta šindelem. Mlít se zde začalo v roce 1873 a prvním mlynářem byl Josef Vítek. Po něm se mlýnu přezdívá "Vítkův mlýn".

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn beraního typu, celodřevěné konstrukce, pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 km od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice, v krajině vínorodé, plné pečlivě ošetřovaných vinohradů a ovocného stromoví.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Větrný mlýn Světlík – největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík – největší dochovaný mlýn v České republice

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával.

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Pro obdivovatele technických památek, větrných mlýnů a motorů, neobvyklých rekonstrukcí a fotografií. Halladayova turbína je ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 m nad zemí, má průměr 10 m a váží asi 2 tuny.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Větrný mlýn v Cholticích

Větrný mlýn v Cholticích

U severního okraje osady Choltice leží chráněná technická památka, dřevěný větrný otočný mlýn. Do obce Choltice byl tento mlýn přestěhován v roce 1878 z obce Sádek. Jako mlýn pracoval do roku 1953.

Kovářův větřák ve Štípě

Kovářův větřák ve Štípě

Jeden z našich nejmenších dochovaných mlýnů holandského typu postavený v letech 1858 – 1860 najdete ve Štípě na Zlínsku. Mouka se tu mlela až do druhé světové války.

Větrný mlýn v Bravinném – mlýn, který putoval krajinou

Větrný mlýn v Bravinném – mlýn, který putoval krajinou

V okolí Bílovce v okrese Nový Jičín stávalo kdysi několik mlýnů. Jedním z nich je větrný mlýn v Bravinném, který je mlýnem německého typu a posledním z mnoha těchto mlýnů v okolí. Zachována je kompletní stavba mlýna a z větší částí také vnitřní mlecí vybavení.

Restaurace Větrník na Břevnově – bývalý větrný mlýn

Restaurace Větrník na Břevnově – bývalý větrný mlýn

Restaurace Větrník sídlí v budově bývalého větrného mlýna z roku 1722. Dodnes se zachovala štíhlá věž kruhovitého půdorysu s typickým válcovým tvarem.

Další aktuality

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky

Synagogy, muzea i hřbitovy: Poznávejte židovské památky po celý rok

Zajímáte se o židovskou kulturu a architektonické památky? Pak vás potěšíme výběrem synagog, muzeí, ghett, domů, míst posledního odpočinku a dalších památek, které lze navštívit po celý rok. Židovští obyvatelé na území Česka neměli nikdy na růžích ustláno. Řada židovských obcí zanikla kvůli holocaustu a i po válce za komunistického režimu židovským památkám osud nepřál. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na sedmdesát synagog, dalších 105 jich bylo zbořeno během komunistického režimu. Se záchranou těchto památek se začalo až po listopadu 1989. Objevte unikátní židovské památky a poznejte jejich historii.
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
Památky

Poslední postavy adventu – krvelačná Perchta a Žber

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!
Památky