!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči
Památky

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo.
Větrný mlýn na Kanciborku Třebíči je dominanta borovinského kopce v třebíčské čtvrti Stařečka. Mlýn holandského typu však nesloužil pro mletí mouky, ale třísla ze smrkové či borové kůry pro potřeby Budischowského závodu. Koželuhové tímto materiálem čistili kůži. Mlýn na tříslo byl proto pro ně nutností, protože mlynáři v okolí, zavalení zakázkami na mletí mouky, zneužívali situace a diktovali si přemrštěné ceny. K úpadku mletí třísla došlo po čtyřiceti letech provozu mlýna, když nastal rozmach parních strojů a navíc do oboru činění kůží vstoupila chemie.

Na začátku 20. století převzala mlýn obec – město Třebíč a zřídila v něm nouzové byty. Mnohdy ve třech patrech kruhového mlýna s půdorysem 7,5 metru bydlely i tři rodiny. Takto byla zajímavá budova využívána až do roku 1977. V šedesátých letech o mlýn projevil zájem malíř Cyril Bouda, který z mlýna chtěl udělat chalupu. Město mu tehdy budovu neprodalo.

Od roku 2021 je mlýn přístupný turistům. V přízemí uvidíte expozici koželužství s ukázkou mletí třísla a v prvním patře bude možné nahlédnout do nouzového bytu, který zde býval v letech 1929 až 1977. Dnešní podoba větrníku není původní, odpovídá podobě z 19. století.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Lihovar Třebíč

Restaurace Lihovar Třebíč

Třebíč, Vysočina
Adam’s Bistro

Adam’s Bistro

Třebíč, Vysočina
Hotel Solaster Třebíč

Hotel Solaster Třebíč

Třebíč, Vysočina