Úvod > Co chcete dělat? > Železniční trať Znojmo – Okříšky
Památky

Železniční trať Znojmo – Okříšky

Železniční trať Znojmo–Okříšky je jednokolejná neelektrifikovaná železniční trať, součást celostátní dráhy, spojující Znojmo a Okříšky. Nese číslo 241. Do provozu byla uvedena 23. dubna 1871 jako součást trati Rakouské severozápadní dráhy.
Železniční trať Znojmo – Okříšky byla do provozu uvedena v roce 1871 jako součást plánovaného železničního spojení mezi Baltským a Severním mořem. Dráhu vybudovala Rakouská severozápadní dráha, jedna z největších soukromých drah Rakouska-Uherska.
 
Železniční trať za „Rakouska“ navazovala na trať do Retzu (na jihu) a na trať do Jihlavy (na severu). Dnes je trasa Znojmo – Okříšky je jednokolejnou neelektrifikovanou tratí, na kterou navazuje z Okříšek trať 240 BrnoJihlava a ze Znojma trať 248 ZnojmoŠatov státní hranice a trať 246 Břeclav – Boří les – Hrušovany nad JevišovkouZnojmo.

Po železniční trati Znojmo–Okříšky bývaly vedeny rychlíky. Ty měly zastávku kromě Znojma a Okříše také v Šumné, Moravských Budějovicích a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Místní rychlík dostal jméno Dyje, ale roku 1993 jeho provoz (kvůli nevytíženosti) skončil. V roce 2006 byly všechny rychlíky z důvodu úbytku cestujících na trati zrušeny.
Zámek Okříšky

Zámek Okříšky

Okříšky, Kraj Vysočina
Hasičské muzeum v Heralticích

Hasičské muzeum v Heralticích

Heraltice, Kraj Vysočina
Chaloupky Kněžice

Chaloupky Kněžice

Kněžice, Kraj Vysočina
Původní pivovar v Čechtíně

Původní pivovar v Čechtíně

Čechtín, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Scholzův mlýn

Scholzův mlýn

České Petrovice, Pardubický kraj
Restaurace Lihovar Třebíč

Restaurace Lihovar Třebíč

Třebíč, Kraj Vysočina