Šatov
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Šatov

Stará vinařská obec leží jižně od Znojma na okraji národního parku Podyjí a jen pár kilometrů od rakouských hranic. Kromě sklepních uliček tu najdete řadu vinných sklepů včetně pitoreskního Malovaného sklepa a také pěchotní srub, který byl součástí předválečného opevnění.

Šatov, vinné sklepy a sklepní uličky

Nejstarší dochovanou stavbou v Šatově je původně gotický kostel sv. Martinakaplí Božího hrobu. Obec je známým vinařským centrem znojemské vinařské podoblasti a sídlí tu společnost Znovín Znojmo, jeden z nejznámějších producentů vín na Znojemsku. Zvláštní ráz Šatovu propůjčují sklepní uličky Sklepní a Zimní, stovky starobylých vinných sklepů a lisoven i několik desítek domů v klasicistním a historizujícím stylu, chráněných jako vesnická památková zóna.
 

Malovaný sklep a další vinařské zajímavosti

Mezi nejznámější vinařské stavby v Šatově patří Malovaný sklep, vyzdobený plasticky modelovanými a fantasticky barevnými malbami lidového umělce. Víno i krajové gastronomické speciality můžete ochutnat v Moravském sklípkuvinicí a naučnou stezkou starých odrůd, k výletu láká viniční trať Peklo, vinice připomínající svým tvarem amfiteátr, který se svažuje ke státní hranici. Je odtud hezký výhled na Šatov a také na rakouské městečko Unterretzbach.
 

Československé opevnění a ochutnávky vín

Společnost Znovín připravila kolem Šatova několik tras pro Nordic Walking; můžete se vypravit například do národního parku Podyjí k proslulé vinici Šobes anebo na Havranické vřesoviště; na obou místech v hlavní sezoně objevíte vinařské ochutnávkové stánky. Na jihovýchodním okraji obce leží přístupný pěchotní srub Zahrada, o který pečuje Technické muzeum v Brně. Další pěchotní srub Zatáčka najdete u značené turistické trasy směrem na Chvalovice.

Ubytování a restaurace

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Šatov, Jihomoravský kraj
Moravský sklípek v Šatově

Moravský sklípek v Šatově

Šatov, Jihomoravský kraj
Viniční trať Peklo v Šatově

Viniční trať Peklo v Šatově

Šatov, Jihomoravský kraj