!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Původní pivovar v Čechtíně
Památky

Původní pivovar v Čechtíně

Pivovar v Čechtíně byl založený pravděpodobně okolo roku 1560, poprvé byl písemně zmíněn roku 1591. V současné době je objekt v rekonstrukci.
Na přelomu 18. a 19. století ale docházelo k poklesu výroby piva a v roce 1884 byla jeho činnost ukončena. Po znárodnění se do pivovarských budov nastěhovala strojní a traktorová stanice a od konce 50. let 20. století v objektech hospodařilo místní JZD. V té době proběhly velmi necitlivé adaptace budov.

Rozsáhlý trojkřídlý areál bývalého panského pivovaru s barokním štítem a relikty pivovarnického zařízení se i přes znehodnocující zásahy dochoval ve své hmotě včetně  některých autentických a hodnotných prvků. I když se pivovarnické zařízení již prakticky nedochovalo, podařilo se lokalizovat bývalé části technologie provozu: máčírna, sladovna, hvozdy, varna, chladící štoky, spilka i sklepy.

V objektu se zachovaly i drobné relikty technologie jako je například pozůstatek korečkového výtahu či ocelové záklopy párníku a dymníku. Na dvoře byla odhalena původní kanalizace. Za pozornost mimo jiné stojí i dobře zachované krovy, opomenout nelze ani hodnotné staré sklepy zaklenuté valenými klenbami. Na jednom z pilířů v bývalé spilce se nachází cenný česky psaný nápis z roku 1644 vztahující se k přestavbě pivovaru. Zdroj: http://trebicsky.denik.cz/kultura_region/byvaly-pivovar-v-cechtine-se-stal-kulturni-pamatkou-20170106.html
Zobrazit více
Naposledy změněno: 15. 9. 2019
Zámek Okříšky

Zámek Okříšky

Okříšky, Vysočina
Zřícenina hradu Rokštejn

Zřícenina hradu Rokštejn

Brtnice, Vysočina
Tvrz Kamenice

Tvrz Kamenice

Kamenice, Vysočina
Chaloupky Kněžice

Chaloupky Kněžice

Kněžice, Vysočina