!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Okříšky
Památky

Zámek Okříšky

Zámek Okříšky vznikl koncem 16. stol. přestavbou starší tvrze rytířským rodem z Hrochova v renesančním slohu. Do poloviny roku 2019 na zámku sídlí radnice.
V opraveném zámku v Okříškách zatím sídlí úředníci a vedení městyse, v budoucnu však bude městský úřad přesunut více do centra a prostory zámku budou nabídnuty k pronájmu. Vzniknout by zde mohl penzion nebo restaurace s vinárnou.

V místopisné ani uměleckohistorické literatuře nebyla okříšskému zámku věnována dlouho prakticky žádná pozornost. V některých pracích byla s tímto objektem spojována středověká tvrz, jejíž počátky byly i přes pozdní první zmínku z roku 1617 kladeny do předhusitské doby (údajně 1375). V renesanci bylo v Okříškách nedaleko Třebíče vystavěno venkovské šlechtické sídlo v podobě protáhlého obdélného patrového jednotraktu se zaklenutým přízemím. Barokizace zámku proběhla přinejmenším ve dvou podstatných stavebních fázích. V první fázi byly vyzděny příčky některých místností a v koutových výklencích byla nepochybně postavena kachlová kamna.

K rozsáhlejším úpravám došlo v prvním dvacetiletí 18. století za rytířů von Hoch, kdy byla barokizována průčelí a dřevěnou pavlač nahradila zděná patrová arkáda.
Ve 20. století byla opakovaně opravována střešní krytina a zřejmě i samostatný krov západní přístavby. Po roce 1945 užívalo zámek JZD a majitele změnil až v roce 1999, kdy celý zámecký areál koupil městys Okříšky. V té době začala také postupná rekonstrukce, jejímž výsledkem je barokní podoba stavby, která byla slavnostně otevřená v září 2009.

Ačkoli se městský úřad přestěhuje, obřadní místnost zůstane na zámku. Po městském úřadě by mohl zámek sloužit jako penzion, restaurace či vinárna. Mohly by zde být i byty a klubovny pro místní spolky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019