Úvod > Co chcete dělat? > Vrápenci i netopýři na zámku Lešná
Příroda

Vrápenci i netopýři na zámku Lešná

V Zoo Zlín se nesetkáme jen s exotickými zvířaty, ale i se vzácnými létajícími savci z naší přírody. V areálu zoo se nachází zámek Lešná, jehož půdy si oblíbili kriticky ohrožení vrápenci malí a další dva druhy netopýrů. V blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt celkem osmi druhů letounů.
Lešnou dnes namísto hrabat obývají vzácní okřídlení nájemníci. Členité, sluncem vyhřáté zámecké půdy využívá letní kolonie vrápenců malých v počtu cca 20 samic, které zde každoročně přivádějí na svět svá mláďata. V průběhu podrobného průzkumu, uskutečněného v roce 2017 v souvislosti s připravovanou generální opravou střechy zámku, tu odborníci zjistili i další druhy. Na budovu jsou vázáni rovněž netopýr večerní a netopýr ušatý, resp. dlouhouchý (jedná se o dva od sebe obtížně odlišitelné štěrbinové druhy).
V blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt celkem minimálně osmi druhů, setkáme se tu kromě již uvedených např. s netopýrem vodním, n. hvízdavým, n. nejmenším nebo n. rezavým. Významné útočiště i loviště představuje zámecký park se starými stromy a menšími vodními plochami. Ve sklepeních pod zámkem netopýři pravděpodobně příliš často nezimují, zjištěné pobytové známky však nasvědčují využití těchto prostor v období jarních a podzimních přeletů.

Za šetrnou rekonstrukci budovy s ohledem na chráněné netopýry a za dobrou dlouhodobou spolupráci získalo vedení zoo Zlín a zámku Lešná ocenění v podobě památeční plakety Náš soused je netopýr.

Provozovatel

ZOO a zámek Zlín-Lešná

Lukovská 112
763 14 Zlín
Tel.:
+420 577 577 101
Email:
office@zoozlin.eu
WWW:
www.zoozlin.eu
WWW:
https://napude.so...
GPS:
49,273021 17,716403
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny