Úvod > Aktuality > Prohlédněte si netopýry z blízka na Evropské netopýří noci
Prohlédněte si netopýry z blízka na Evropské netopýří noci
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Prohlédněte si netopýry z blízka na Evropské netopýří noci

  • Vydáno26. srpna 2021
Mezinárodní osvětově zaměřená akce "Mezinárodní noc pro netopýry" (dříve Evropská netopýří noc) se koná pravidelně na přelomu srpna a září. Veřejnost má tak možnost seznámit se s netopýry a jejich ochranou prostřednictvím přednášek a filmů nebo přímo v terénu při odchytu netopýrů do sítí a při ukázkách použití ultrazvukových detektorů. Přijďte se seznámit se zajímavým životem těchto tajuplných nočních savců! Nejrůznější zajímavé akce jsou pro vás připraveny po celé republice od 27. srpna do 18. září 2021. Akce je určena široké veřejnosti, dětem i dospělým.
Noc pro netopýry probíhá na více místech České republiky už přes dvacet let a má přiblížit lidem život netopýrů a podpořit tak jejich ochranu. V rámci programu se můžete podívat na zajímavé netopýří lokality, dozvíte se něco o životě těchto létajících savců, můžete se zúčastnit ultrazvukového vyhledávání, odchytu a kroužkování a ukázky péče o netopýry. Zblízka tak poznáte jak netopýři žijí, jak vychovávají mláďata, že to jsou dlouhověká zvířata, že přelétávají dlouhé vzdálenosti a spoustu dalších podrobností. Ochranáři vám také poradí jak s netopýry žít v souladu, když se vám například nastěhují do domu.

Na některých místech se v rámci programu pro děti můžete i pomazlit s ochočenými netopýry ze záchranné stanice pro handikepované živočichy. Všem zájemcům o noční prohlídky a vycházky za netopýry připomínáme, že k základnímu vybavení patří baterka, pevná obuv a přiměřeně teplé oblečení.
 

Tipy Kudy z nudy na nejzajímavější netopýří akce

NetopýrChodíte rádi a často do zoo? Chcete vědět více o netopýrech? Tak se zúčastněte Netopýří noc v zoologické zahradě Olomouc dne 27. srpna od 17 hodin. Nejprve seznámíme s létajícími savci, jejich důležitostí a způsobem ochrany ty méně zkušené. Hravou formou si představíme jejich zvyky, vyzkoušíme, jak se odchytávají, měří i váží. Při společné procházce večerní zoologickou zahradou se setkáme s námi chovanými kaloni zlatými a možná i s volně žijícími netopýry, jejichž přítomnost dokážeme pomocí techniky k tomu určené. Pro vstup na akci je podmínkou předložení certifikátu o negativním antigenním/PCR testu, prodělané nemoci nebo očkování.

Netopýr důl JeronýmV sobotu 28. srpna se od 19 hodin můžete zúčastnit Netopýří noci na dole Jeroným nedaleko Bečova nad Teplou. V dole Jeroným si budete moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí, slyšet jejich hovory během letu díky zvukovému detektoru a dozvědět se řadu zajímavých informací o způsobech výzkumu a ochrany těchto ohrožených létajících savců. Součástí programu bude i film o životě netopýrů. Chytat se bude po celou noc až do brzkých ranních hodin. Kromě netopýrů si můžete prohlédnout i samotný důl, a to v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Na tento den jsou ještě připraveny mimořádné večerní prohlídky v 17, 18 a 18:30 hodin.
 
NetopýrV pátek 3. září od 20:30 do 23:00 hodin přijďte za netopýry k Ledové jeskyni u Naděje v Lužických horách! Můžete se těšit na ukázku metod výzkumu netopýrů, přednášku s promítáním, seznámení se s důvody a způsoby ochrany netopýrů a možnost zakoupení tematických propagačních materiálů. Dále bude probíhat odchyt do sítí a ukázka odchycených zvířat nebo předvedení péče o hendikepované netopýry. S sebou na cestu si nezapomeňte vzít baterku a vhodnou obuv!
Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Bečov proslul poklady nesmírné historické hodnoty, především relikviářem svatého Maura či sbírkou vín z konce 19. století. Skrývá však i poklady živé. V podzemních prostorách tu každoročně tráví zimu až 10 druhů netopýrů.

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka je 1,5 km dlouhá vycházková trasa z náměstí v Kašperských Horách stromovou alejí až ke kostelu sv. Mikuláše, v průběhu informační panely o fauně v okolí Kašperských Hor; od května do září stezku můžete začít návštěvou radničního podzemí s naučnými panely o životě netopýrů.

Kolonie vrápenců na hradě Sovinec

Kolonie vrápenců na hradě Sovinec

Ve staré jeskyni pod hradem, ve sklepeních a na půdách nad obnovenými prostorami hradu našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. Ti jsou zde pravidelně sledováni a sčítáni od roku 2009.

Netopýři na hradě Bítov

Netopýři na hradě Bítov

Palác, obývaný v průběhu staletí mnoha pozoruhodnými osobnostmi, je dnes letním útočištěm netopýrů velkých. Prastará sklepení pak slouží jako zimoviště pro dalších sedm druhů letounů.

Netopýři na hradě Šelmberk

Netopýři na hradě Šelmberk

Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny a na podzim se zde lze setkat s netopýry ušatými tváří v tvář.

Netopýři na zámku v Žihobcích

Netopýři na zámku v Žihobcích

Středověká tvrz známá již od roku 1045 se postupně změnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Půda zámku, ve kterém se dnes nachází škola a muzeum s infocentrem, se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.

Hrad a Muzeum Týnec – expozice týnecké kameniny a letní sídlo netopýra velkého

Hrad a Muzeum Týnec – expozice týnecké kameniny a letní sídlo netopýra velkého

Součástí hradu Týnec je románská rotunda, která je nejstarší kulturní památkou na okrese Benešov z roku 1050. Rotunda s hranolovou věží slouží jako rozhledna a je zároveň uznávaným evropským sídlem netopýra velkého.

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.