Úvod > Aktuality > Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry
Příroda

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

  • Vydáno25. srpna 2023
Mezinárodní osvětově zaměřená akce "Mezinárodní noc pro netopýry" (dříve Evropská netopýří noc) se koná pravidelně na přelomu srpna a září. Veřejnost má tak možnost seznámit se s netopýry a jejich ochranou prostřednictvím přednášek a filmů i přímo v terénu při odchytu netopýrů do sítí a při ukázkách použití ultrazvukových detektorů. Nabijte si baterky a přijďte se seznámit se zajímavým životem těchto tajuplných nočních savců! Netopýří noci lákají na setkání s létajícími savci na padesáti místech po celé ČR. Akce je určena široké veřejnosti, dětem i dospělým.
Noc pro netopýry se v České republice letos uskuteční již po dvacáté sedmé. Z původně komorní akce se v průběhu let stal velý netopýří svátek, kterého se účastní na několik tisíc lidí. Letos se za tajuplnými obyvateli hradů, zámků, parků či podzemí můžete vypravit na padesát lokalit. Akce má přiblížit lidem život netopýrů a podpořit tak jejich ochranu, protože netopýři často žijí s lidmi v těsném sousedství. V rámci programu se můžete podívat na zajímavé netopýří lokality, dozvíte se něco o životě těchto létajících savců, můžete se zúčastnit ultrazvukového vyhledávání, odchytu a kroužkování a ukázky péče o netopýry. Zblízka tak poznáte jak netopýři žijí, jak vychovávají mláďata, že to jsou dlouhověká zvířata, že přelétávají dlouhé vzdálenosti a spoustu dalších podrobností. Víte například, že u nás žije 27 druhů netopýrů? Ochranáři vám také poradí jak s netopýry žít v souladu, když se vám například nastěhují do domu.

Na některých místech se v rámci programu pro děti můžete i pomazlit s ochočenými netopýry ze záchranné stanice pro handikepované živočichy. Všem zájemcům o noční prohlídky a vycházky za netopýry připomínáme, že k základnímu vybavení patří baterka, pevná obuv a přiměřeně teplé oblečení.
 

Tipy Kudy z nudy na nejzajímavější netopýří akce

NetopýrChodíte rádi a často do zoo? Chcete vědět více o netopýrech? Tak se zúčastněte Netopýří noc v zoologické zahradě Olomouc dne 25. srpna od 17 hodin. Seznámíte se s létajícími savci, jejich důležitostí a způsobem ochrany. Hravou formou poznáte  jejich zvyky, vyzkoušíte si, jak se odchytávají, měří i váží. Při společné procházce večerní zoologickou zahradou se setkáte s místními chovanými kalony zlatými a možná i s volně žijícími netopýry.

V sobotu 9. září zve od 19 hod. pro rodiny s dětmi a od 22 hod. pro dospělé na Noc netopýrů Safari Park ve Dvoře Králové. Zde se po úvodních informacích vydáte k Jezeru hrochů, kde sídlí poměrně velká kolonie netopýrů vodních. V sobotu 9. září se můžete setkat s netopýry také v Zoo Brno, kde od 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 proběhne přednáška doc. Jana Zukala a současně ukázky netopýrů a další doprovodné vzdělávací aktivity pro děti. V sobotu 16. září si od 18 hod. ukázku netopýrů, přednášku, film i vycházku s ultrazvukovými detektory užijete i v Zoo Zlín

Netopýr důl JeronýmV pátek 1. září od 21 do 23 hodin přijďte za netopýry k Ledové jeskyni u Naděje v Lužických horách! Můžete se těšit na ukázku metod výzkumu netopýrů, přednášku o zajímavostech z říše netopýrů, seznámení se s důvody a způsoby ochrany netopýrů i speciální program pro děti. Dále bude probíhat odchyt do sítí a ukázka odchycených zvířat nebo předvedení péče o hendikepované netopýry. S sebou na cestu si nezapomeňte vzít baterku a vhodnou obuv!

V pátek 8. září od 20 hodin můžete zúčastnit Netopýří noci na dole Jeroným nedaleko Bečova nad Teplou. Ve zpřístupněném středověkém dole Jeroným si budete moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí, slyšet jejich hovory během letu díky zvukovému detektoru a dozvědět se řadu zajímavých informací o způsobech výzkumu a ochrany těchto ohrožených létajících savců. Chytat se bude po celou noc až do brzkých ranních hodin. Kromě netopýrů si můžete prohlédnout i samotný důl, a to v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. 
 
NetopýrKolonie netopýrů žijí nejen v dolech a jeskyních, ale také na hradech. Netopýrům patří hrad v Týnci nad Sázavou, kde předposlední podlaží hradní věže obývá letní kolonie netopýra velkého. Prohlédnout si ochočené netopýry a dozvědět se zde zajímavosti na přednáškách a promítání můžete již v pátek 25. srpna od 18 hodin

Hned v sobotu 26. srpna od 19:30 se uskuteční Netopýří noc na hradě Šelmberk. Připravena je ukázka odchytu netopýrů a jejich sledování ultrazvukovými detektory a ukázka ochočených handicapovaných netopýrů. Návštěvníky čeká noční návštěva hradní věže a pro děti je připraven doprovodný program. V sobotu 2. září se od 19 hod. uskuteční Mezinárodní noc pro netopýry i na zřícenině hradě Cornštejn, kam se koncem léta slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Tajemná netopýří noc nastane také v sobotu 9. září od 18:30 hod. na královském strážním hradě ze 13. století, na Landštejně, kde v místních sklepích pravidelně zimuje několik druhů netopýrů – nejčastěji netopýr velký, vodní, ušatý a černý. Bude zde hravá stezka pro děti, ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů, přednáška, odchyt netopýrů do sítí i ukázka práce s ultrazvukovým detektorem. 
Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Netopýři tajemní a zranitelní

1.6.
29.9.
Netopýři tajemní a zranitelní

Ve výstavním prostoru Konírna je k vidění výstava Netopýři tajemní a zranitelní.

Netopýři tajemní a zranitelní

1.6.
29.10.
Netopýři tajemní a zranitelní

V berounském Muzeu Českého krasu je k vidění výstava, která ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti.

Hrad a Muzeum Týnec – expozice týnecké kameniny a letní sídlo netopýra velkého

Hrad a Muzeum Týnec – expozice týnecké kameniny a letní sídlo netopýra velkého

Součástí hradu Týnec je románská rotunda, která je nejstarší kulturní památkou na okrese Benešov z roku 1050. Rotunda s hranolovou věží slouží jako rozhledna a je zároveň uznávaným evropským sídlem netopýra velkého.

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Bečov proslul poklady nesmírné historické hodnoty, především relikviářem svatého Maura či sbírkou vín z konce 19. století. Skrývá však i poklady živé. V podzemních prostorách tu každoročně tráví zimu až 10 druhů netopýrů.

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka je 1,5 km dlouhá vycházková trasa z náměstí v Kašperských Horách stromovou alejí až ke kostelu sv. Mikuláše, v průběhu informační panely o fauně v okolí Kašperských Hor; od května do září stezku můžete začít návštěvou radničního podzemí s naučnými panely o životě netopýrů.

Kolonie vrápenců na hradě Sovinec

Kolonie vrápenců na hradě Sovinec

Ve staré jeskyni pod hradem, ve sklepeních a na půdách nad obnovenými prostorami hradu našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. Ti jsou zde pravidelně sledováni a sčítáni od roku 2009.

Netopýři na hradě Bítov

Netopýři na hradě Bítov

Palác, obývaný v průběhu staletí mnoha pozoruhodnými osobnostmi, je dnes letním útočištěm netopýrů velkých. Prastará sklepení pak slouží jako zimoviště pro dalších sedm druhů letounů.

Netopýři na hradě Šelmberk

Netopýři na hradě Šelmberk

Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny a na podzim se zde lze setkat s netopýry ušatými tváří v tvář.

Netopýři na zámku v Žihobcích

Netopýři na zámku v Žihobcích

Středověká tvrz známá již od roku 1045 se postupně změnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Půda zámku, ve kterém se dnes nachází škola a muzeum s infocentrem, se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.

Další aktuality

Seznamte se: 4. října má svátek František

Pochází mužské křestní jméno František z italštiny? A byl prvním nositelem italské verze jména „Francesco“ svatý František z Assisi, řeholník, zakladatel řádu františkánů a také tradice stavění vánočních jesliček? Netušíme, ale zato víme, že 4. října má svátek František a my všem Frantům, Frantíkům, Fráňům, Frankům a Franckům, Fandům, Fanoušům a Fanouškům přejeme všechno nejlepší!
Příroda

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!
Příroda

100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
Příroda

Podzim se již hlásí o slovo – přichází podzimní rovnodennost

Podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim na severní polokouli obvykle přichází 23. nebo 22. září. Nejinak je tomu i letos, kdy tento jev nastává přesně v sobotu 23. září 2023 v 08:49 hodin okamžikem, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne…
Příroda

Podzim láká k výletům na rozhledny

Příroda České republiky je neobyčejně pestrá a různorodá. Krásy naší země si uvědomíte tehdy, když se na ně podíváte z výšky. Ať už z vrcholů hor, skalních vyhlídek, ale hlavně a zejména z rozhleden. Česká republika je co se týče počtu, historie a obliby rozhleden světovou velmocí. Vyberte si některý z našich tipů k podzimnímu výletu!
Příroda

Strom roku: hlasujte pro svého favorita – nově se chystá superfinále pouze pro pět stromů

Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky je na svém konci. Ve 22. ročníku ankety Strom roku letos soupeří deset finalistů, od 2. do 8. října 2023 se chystá novinka – tzv. superfinále, ve kterém bude na výběr už jen pět nejúspěšnějších stromů! Své favority můžete vybírat na webu stromroku.cz. Populární anketu pořádá Nadace Partnerství, generálním partnerem je minerální voda Ondrášovka.
Příroda

Den za obnovu lesa o víkendu nabídne příjemný program pro celou rodinu

Den za obnovu lesa, největší celostátní lesnickou akci pro veřejnost, pořádají v sobotu 23. září od 10 do 16 hodin ve všech regionech Lesy České republiky. Program se na každém místě mírně liší, ale všude bude rozhodně co dělat a čím se potěšit. Třeba dětskými lesními hrami, pohledem na sovy a dravce či zvířata ze záchranných stanic nebo tažné koně při práci v lese. Houbaři ocení mykologickou poradnu, ostatní například ukázky loveckých zbraní nebo historických motorových pil a lesnické techniky. Někde stromolezci seberou semena přímo v korunách stromů, všude mohou návštěvníci ochutnat zvěřinu. Výletníci dostanou tipy od Klubu českých turistů a dozvědí se od záchranářů leccos o bezpečnosti v přírodě. Někdo si třeba zkusí změřit kmeny, jak to dělají lesníci a tak dále. Na Ševětíně určitě nepřehlédnete harvestorový trenažer nebo mobilní laboratoř Akademie věd ČR zabývající se škodlivým hmyzem. V Podkomorských lesích u Brna se můžete povozit na poníkovi nebo drožkou. Na Vysočině si „potěžkáte“ orla nebo malou sovičku. Na Dymníku si po skončení programu můžete zahrát fotbalgolf. Blatenský vrch přímo vybízí k návštěvě místních unikátních rašelinišť. V Klokočůvku u Oder přijďte fandit na probíhajících závodech seriálu Kolo pro život.
Příroda

Inspirace na vycházky za harmonickými a jedinečnými stavbami ateliéru Mjölk

Stavby architektů z libereckého ateliéru Mjölk rozeznáte na první pohled – jsou nápadité, neotřelé a dokáží úžasně splynout s přírodou. Kudy z nudy vám dnes přináší několik staveb tohoto ateliéru, které jsou každému volně přístupné. Udělejte si výlet na neotřelá místa, čekají vás tam určitě jedinečné zážitky!
Příroda