Úvod > Co chcete dělat? > Tvrz Drslavice na Prachaticku
Památky

Tvrz Drslavice na Prachaticku

Drslavická tvrz je goticko – renesanční stavba zřejmě vznikla ve 14. století. V současné době je v soukromém vlastnictví a prochází rekonstrukcí.
Prvními držiteli tvrze byli vladykové z Drslavic. Po nich se dostala do moci Eggenbergů, poté Rožmberků a Schwarzenbergů. Postupně ztrácela svou rezidenční funkci, tu nahrazovala funkce hospodářská.

Úpadek tvrze nastal po roce 1619, kdy vyhořela. Hospodářský dvůr byl obnoven, tvrz však nikoliv. V roce 1778 byla tvrz upravena na sýpku, tomuto účelu sloužila až do roku 1803, kdy byla po částech rozprodána poddaným.

V roce 1931 tvrz koupili manželé Švejdovi. V roce 1947 Josef a Marie Švejdovi čp. 1, tj hostinec a hospodářské objekty tvrze, prodávají. Ponechávají nejstarší část tvrze, kde zřídili taneční sál a šenkovnu. Tu dávají i s celým přislušenstvím do bezplatného užívání novým majitelům.

Po roce 1948 začal tvrz z větší části neoprávněně užívat stát, i přestože pět rodin nadále tvrz vlastnilo. Za krátkou dobu ji užíval celou a to byl začátek největšího úpadku tvrze. Co přestálo téměř děvět století, to nevydrželo 40 let špatného zacházení. Materiál z tvrze se používal na stavby kravínů a několik set let staré trámy a prkna se používalo jako palivo.

Od roku 1994, kdy tvrz odkoupil od ostatních spolumajitelů vnuk Josefa a Marie Švejdových, byly objekty z poloviny zřícené a značně staticky narušené.

V současné době probíhá za částečné pomoci státu rekonstrukce s nutným statickým zabezpečením a zastřešením. Noví majitelé předložili ústavu památkové péče studii, která řeší komerční využití tvrze. Na tvrzi by se mělo ve středověkém stylu vybudovat 32 pokojů, galerie, kaple, rytířský sál, hostinec, vinný sklep, stáj apod.

V nedávné době se tady natáčela pohádka Čertoviny od Zdeňka Trošky. 

Ubytování a restaurace v okolí

Šumavská maringotka pod Boubínem

Šumavská maringotka pod Boubínem

Šumavské Hoštice, Jihočeský kraj
Apartmány Záblatí u Prachatic

Apartmány Záblatí u Prachatic

Záblatí, Jihočeský kraj
Bed & Bike Prachatice

Bed & Bike Prachatice

Prachatice, Jihočeský kraj