Úvod > Co chcete dělat? > Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze
Památky

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.
Byl dvakrát vyšší než gigantická Stalinova socha na pražské Letné a přesto jeho pravý účel zůstal přes 40 let utajen. Řeč je o vysokém kovovém sloupu, který se tyčí před budouvou býv. Federálního shromáždění, nyní Nové budovy Národního muzea. Černý, bezmála třicetimetrový ocelový pylon, zvláštního tvaru vznikl v 70. letech podle projektu architekta Karla Pragera. Hlavní idea návrhu byla pochopitelně v komunistické éře zamlčována.

Pylon vznikl jako součást projektu budovy Federálního shromáždění, Pragerova architektonická kancelář projektovala i okolí nové budovy. Původně měla být na pylonu umístěna ještě žulová plastika Miloslava Chlupáče. Avšak úředníkům bylo dost podezřelé, že se jmenuje “Plamen“. Proto na poslední chvíli její vysekání zatrhli. Po dokončení projektu Federálního shromáždění na pylonu visel státní znak a dvě věty, citované z ústavy.

Původní Pragerův záměr odhalilo teprve nedávné zkoumání Pragerova archivu. Původní záměr se objevil v pracovní dokumentaci projektu.

Provozovatel

Národní muzeum

Vinohradská 1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 497 111
Email:
nm@nm.cz
WWW:
www.nm.cz
GPS:
50,079792 14,431796
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny