Úvod > Co chcete dělat? > Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích
Památky

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích

Naproti budově Husova sboru v Dejvicích, stojí u fontány v Šabachově parku stádo bronzových koní. Jedná se o sochy sochaře Michala Gabriela, které sem byly osazeny v roce 2008.
Koně se nachází na náměstíčku mezi ulicemi Kafkova a Wuchterlova. Jsou odlity z bronzu, mají výšku menšího koně tedy asi 145 cm v kohoutku. Jejich autor, sochař Michal Gabriel, zvolil sochy koní jako připomínku toho, že ve městě bývali koně součástí běžného života, zatímco dnes je nahradila auta. Podle slov autora právě tudy údajně vedla formanská cesta.

Vodní kaskádou nechal sochař procházet tři koně. V současnosti už není kůň spojován s prací, ale zůstala mu ušlechtilost a přibylo spojení s odpočinkem, svobodou a romantikou. Dle autora stromy a vodní kaskáda s několika lávkami vyvolává pocit krajiny a koně krajinu zdostupňují a proměňují v park.

Projekt získal v 16. ročníku soutěže Stavba roku 2008 Cenu poroty za vytvoření přívětivého obytného veřejného městského prostoru se zřetelem k výtvarnému řešení. Zajímavostí je, že maketa, podle níž byla odlita jedna koňská socha ze sousoší, je umístěna u Písecké brány.
Zobrazit více