!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Městský zámecký pivovar Oslavany
Gurmánská turistika

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.
Po bitvě na Bílé Hoře byl zámek Althanům zabaven kardinálem Františkem z Dietrichsteina a při soupisu majetku z roku 1621 se mluví o "pivovaře". Existenci dokládá i záznam z roku 1623, kdy oslavanský farář dostával od vrchnosti 14 beček piva ročně. Další písemný doklad je z roku 1782, kdy majitel oslavanského panství Scharff nechal sepsat inventář, ve kterém se mimo jiné uvádí: byt sládka, pivovar, varna, pivní sklep. Poté nechal celý pivovar opravit. Likvidace pivovaru proběhla v roce 1863 dědici Johanna Scharffa.
 
Obnova pivovarské tradice se datuje do roku 2003. Na zámku byl vybudován minipivovar, který měl ale také pohnutou historii. Po úspěšném zprovoznění prošel bouřlivým obdobím se střídáním několika vlastníků. Oslavanské pivo se přesto stalo fenoménem, získalo si oblibu a přivedlo na zámek a do Oslavan široký okruh návštěvníků. Nyní pivovar nabízí pravá spodně kvašená, nefiltrovaná piva plzeňského typu v plném sortimentu:
 
Světlé výčepní Oslavanský Opál – desítka
Světlý ležák Oslavanský Jantar – dvanáctka
Polotmavý ležák Oslavanský Rubín – třináctka
 
Všechna piva je možno zakoupit přímo v pivovaru, jak ve 20, 30 a 50 litrových sudech, tak i v PET lahvích. Pivovar umožňuje prodej „přes ulici“ a do jiných restaurací. V budoucnu bude nabízet také exkurze do minipivovaru s ochutnávkou. Občerstvení a všechna oslavanská piva na čepu najdete ve stylové Zámecké restauraci.
Zobrazit více

Provozovatel

Městský zámecký pivovar Oslavany

Zámecká 1/16
664 12 Oslavany
Tel.:
+420 776 684 277
Email:
darebny@pivo-osla...
WWW:
www.pivo-oslavany.cz
GPS:
49,126808 16,333721
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Oslavany
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
20.5.
21.5.
Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

Ivančice, Jižní Morava
26.2.
27.2.
Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří

Veverská Bítýška, Jižní Morava
15.1.
16.1.
Jarmark jógy

Jarmark jógy

Brno-Bohunice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí