Úvod > Co chcete dělat? > Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě
Památky

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě

Barokní pískovcový sloup vytvořil v roce 1681 italský mistr Pietro de Toscana jako upomínku na více než jedenáct set obětí morové epidemie v roce 1680. Od svého vzniku stával na Mírovém náměstí ve starém Mostě. Kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut a stěhoval se několikrát.
Památkově chráněné barokní dílo z roku 1681, které vytvořil sochař Giovanni Pietro Toscana se dnes nachází na 1. náměstí v Mostě. Skulptura sestává ze členitého soklu, na kterém jsou umístěny postavy sv. Rocha, sv. Šebestiána, sv. Rozálie a sv. Anežky, a vlastního sloupu, kde je ztvárněna sv. Anna Samotřetí s Ježíšem a Pannou Marií v náruči. Sloup byl původně situován ve Starém Mostě, kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut.

Před likvidací města v roce 1976 byl sloup rozebrán a přemístěn na dvůr fary v Českých Zlatníkách. Zde jej restauroval akademický sochař Bořivoj Rak, dřevěnou hlavu nahradil novou, tentokráte pískovcovou. Ta dřevěná přešla do sbírek mosteckého muzea. Ve dvoře fary čekala skulptura na své budoucí umístění dvanáct let. V roce 1988 byl sloup převezen k přesunutému kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Zde setrval deset let, ale čekala jej další cesta – tentokrát na rekonstruované 1. náměstí v novém Mostě.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kapitol Most

Hotel Kapitol Most

Most, Ústecký kraj
Ochutnejte Mostecký kahan

Ochutnejte Mostecký kahan

Most, Ústecký kraj
Restaurace Severka Most

Restaurace Severka Most

Most, Ústecký kraj
Minipivovar Most

Minipivovar Most

Most, Ústecký kraj