Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Alegorie Živlů u budovy magistrátu v Mostě
Památky

Alegorie Živlů u budovy magistrátu v Mostě

Čtyři alegorické plastiky Živlů, vytvořené k roku 1715, se původně tyčily na římse renesanční mostecké radnice. Dnes stojí na betonových soklech před Magistrátem města Mostu.
Barokní pískovcové plastiky pocházejí z let 1715 – 1718. Znázorňují čtyři živly: vodu, zemi, vzduch a oheň. Památkově chráněný soubor barokních soch byl vytvořen v dílně Jana Brokoffa. Nespletl by se ten, kdo by vsadil na skutečnost, že soubor soch patří k uměleckým dílům, která během své existence podstoupila několikeré stěhování. Původně se tyčily na římse renesanční mostecké radnice. Když se počátkem 80. let 19. století tato honosná stavba bourala, byly z jejích pilířů sochy sneseny. Až do roku 1937 pak zdobily nároží druhého patra zvonice u děkanského kostela. Po válce sochy na dlouhá desetiletí spočinuly v lapidáriu mosteckého muzea, až je v roce 1979 památkáři usadili na betonové podstavce k východnímu průčelí budovy národních výborů v novém Mostě; zvoleným umístěním chtěli navázat na tradice starého města.

Plastiky v životní velikosti jsou vypracovány z jemnozrnného křemitého bělavého hustého labského pískovce. Jak dokládá signatura JO.BROKOFF.FECIT na polenech u alegorie Ohně, Živly vznikly v sochařské dílně Jana Brokoffa. Historici umění však zjistili, že pojetí mosteckých soch se od jeho stylu liší. V baroku bylo ovšem poměrně obvyklé, že výtvory z dílny vzešlé podepisoval její vlastník za další tvůrce, kteří zde působili. Podle mínění odborníků jsou tak Živly dílem Janova staršího syna Michala Jana Josefa.
 

alegorie Země

Pokud přicházíme od 1. náměstí, nejprve spatříme sochu, která je alegorií Země. Představuje ji starořecká bohyně plodnosti země a úrody, dárkyně obilí Démétér (římská Ceres). V její svěží mladistvé tváři se zračí vyrovnanost, klid a mír. O svůj pravý bok bohyně opírá roh hojnosti vrchovatě naplněný plody. U nohou jí sedí zajíc.  
 

alegorie Vzduchu

Také Vzduch znázorňuje ženská postava, stojící na oblačné podnoži. Dlouhé vlasy jí vlají ve větru, jehož vanutí se oddává, nad hlavou si přidržuje cíp roucha. Působení tohoto živlu je zvýrazněno i bohatou, důmyslně naaranžovanou drapérií. Celek dotváří plastika orla – krále ptactva.  
 

alegorie Vody

Vodu symbolizuje socha boha moří a vodstva Neptuna (řecký Poseidón). Statný stařec s vladařskou korunou na hlavě zamyšleně hledí daleko před sebe na tušené nekonečné vodní plochy. Kolem Neptunových nohou se vine mohutné tělo zubaté ryby, jejíž podřízenost vládci moří je vystižena jeho pravou nohou na rybí hlavě. Výrazný atribut, trojzubec, jímž bůh vodního živlu dokázal vyvolat mořskou bouři, v jeho levé ruce bohužel chybí.
  

alegorie Ohně

Zatímco předchozí tři plastiky nejsou zachyceny v přílišném pohybu a jejich postoj je víceméně klidný, poslední socha v řadě, zobrazující Oheň, je podána dramatičtěji. Ve vypjaté póze na hořící hranici polen stojí muž s odvrácenou hlavou a výrazem extáze ve tváři. V pravé ruce tento bůh ohně drží provazce plamenů. Z hustého dýmu a ohnivých jazyků u jeho pravého chodidla vzlétá bájný pták Fénix, symbol vzkříšení a stálé naděje. 

Provozovatel

Magistrát města Mostu

Radniční 1/2
434 01 Most
Tel.:
+420 476 448 223
Email:
infocentrum@mesto...
WWW:
www.mesto-most.cz
WWW:
www.imostecko.cz
GPS:
50,502777 13,641271
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Most
Tipy na výlet:
Most a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

NN Night Run Most

Sobota 10. srpna 2024.
Most, Ústecký kraj

Moldavská horská dráha – vlakové spojení Ústí nad Labem – Moldava

Moldavská horská dráha (nazývaná též Teplický Semmering) je lokálkou vedoucí ze severočeské uhelné pánve až na samotný hřeben Krušných hor.
Most, Ústecký kraj

Hradozámecká noc v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Tradiční akce Národního památkového ústavu.
Most, Ústecký kraj

Mostecká slavnost 2024 v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Tradiční akce, pořádaná v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vystoupí třicítka zpěváků a kapel, těšit se můžete i na kolotoče, přehlídku aut, soutěže, dobré jídlo a pití... a mnoho dalšího.
Most, Ústecký kraj

Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

Srdečně vás zveme do obnovené vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě s novou stálou fotografickou expozicí "Proměny napříč staletími"
Most, Ústecký kraj

Mistrovství Evropy okruhových tahačů – Czech Truck Prix & NASCAR 2024 v Mostě

Evropský šampionát okruhových tahačů FIA European Truck Racing Championship (ETRC) zavítá také v sezoně 2024 do areálu mosteckého autodromu.
Most, Ústecký kraj

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě

Barokní pískovcový sloup vytvořil v roce 1681 italský mistr Pietro de Toscana jako upomínku na více než jedenáct set obětí morové epidemie v roce 1680. Od svého vzniku stával na Mírovém náměstí ve starém Mostě. Kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut a stěhoval se několikrát.
Most, Ústecký kraj

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě

Pomník hornických tradic a důlních neštěstí vznikl roku 2021 podle návrhu Jakuba Klašky. Nachází se na jižním okraji náměstí Velké mostecké stávky. Kolemjdoucím má připomínat krajinu narušenou důlní těžbou překrytou zrekultivovaným pásem zeleně.
Most, Ústecký kraj

Most-tyčák – obří socha v Mostě

Socha Most-tyčák, jejíž autorem je Jakub Flejšar, dominuje prostranství před nákupním centrem Central v Mostě.
Most, Ústecký kraj

Jungle Arena Most – dětský zábavní park a hřiště

V rodinném centru Jungle Arena v Mostě najdou děti nepřeberné množství atrakcí, herních koutků a prostoru pro hru, zábavu a pohybové vyžití. Jungle Arena je však připravena pobavit celou rodinu v každém ročním období.
Most, Ústecký kraj

Gravitace jako palivo pro každého až na 60 vteřin v Mostě

Gravitace je zákon. Jenže taky palivo až na 60 sekund volného pádu ze 4000 m. Máte-li chuť pro zážitky tohoto typu, pak to palivo spolu využijeme na realizaci touhy po volném pádu. Splodiny? 100% čistý adrenalin! V této dávce a pod dohledem odborníků zdraví neškodné.
Most, Ústecký kraj

Zumba Fitness v Mostě

Pohyb, tanec, zábava pro každého v Bailamos – taneční klub v Mostě. Zumba je spojení tance a pohybu zábavnou formou, spalování tuků, formování postavy, posilování problémových partií, získání fyzické kondice.
Most, Ústecký kraj

Zámecké sady Chrámce

Pořádají zde tématické agroturistické prohlídky. Hlavním druhem ovoce, které farma produkuje jsou hrušky, které pěstuje na více než polovině výměry. Vedle ovocnářské výroby se věnují i chovu ovcí. Hlavním důvodem chovu ovcí je vypásání sadů vysokokmenů.
Most, Ústecký kraj

Skulptura Biologické těleso v Mostě

V mosteckém parku Střed se nachází zajímavá plastika Biologické těleso z dioritu. Autorem je Josef Klimeš, který jí vytvořil v roce 1971.
Most, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kapitol Most

Rodinný moderní čtyřhvězdičkový Hotel Kapitol nabízí 13 klimatizovaných pokojů různých typů. Nachází se v přímém centru města Mostu a nabízí špičkové ubytovací, gastronomické a konferenční zázemí.
Most, Ústecký kraj

Ochutnejte Mostecký kahan

Na prohlídku minipivovaru s výkladem a ochutnávkou piva se můžete vydat do minipivovaru Mostecký kahan, který najdete v restauraci Kosmos v Mostu. Návštěvník při vstupu do restaurace na vlastní oči uvidí, jak se v malém měřítku vaří pivo podle starých českých receptů.
Most, Ústecký kraj

Minipivovar Most

Pivovar pod nemocnicí v ulici Žatecká vaří na 10 hl varně, s klasickou spilkou a ležáckým sklepem. Zároveň disponuje i CKT tanky pro výrobu svrchně kvašených piv. Pět základních druhů piv doplňují sezónní speciály.
Most, Ústecký kraj

Restaurace Severka Most

Restaurace Severka je známá díky kultovnímu seriálu Most, jehož hlavní hrdinové se zde pravidelně setkávají. Oblíbená je však i mezi Mostečany, kteří oceňují zdejší klasickou českou kuchyni za vstřícné ceny.
Most, Ústecký kraj

České vinařství Chrámce – ochutnejte i košer vína

Takřka po 800 letech obnovené pěstování vína na Mostecku a největší vinice v Čechách, to je Vinařství Chrámce. Světovým unikátem je jeho metoda pěstování vína na důlních výsypkách. Jako jedno z mála domácích vinařství dokáže vyhovět velice přísným požadavkům na výrobu košer vína.
Most, Ústecký kraj

Hotel Širák

Hotel Širák se nachází v klidné okrajové části města Most na Širokém vrchu. Prostor pro odpočinek a relaxaci nabízí rozsáhlý přírodní park.
Most, Ústecký kraj

Lesní kavárna Kafáč

Součástí lázeňských budov v areálu Kyselka se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou, lidově zvanou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Bílina, Ústecký kraj

Autokemp Kyselka Bílina

Kemp se nachází vedle letního koupaliště u krásného lesoparku na Kyselce s pěkným výhledem na Bořeň.
Bílina, Ústecký kraj