Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna Floriánka u Polešovic na Slovácku
Příroda

Rozhledna Floriánka u Polešovic na Slovácku

Dvacet metrů vysoká rozhledna zdobí polešovický lesopark Skala. Kdo vyšlape 80 schodů, pohlédne z výšky 349 metrů nad mořem na Chřiby, Bílé Karpaty i celý Dolnomoravský úval. Název Floriánka je odvozen z názvu poslední odrůdy vinné révy vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.
Dvacet metrů vysoká rozhledna, zdobící polešovický lesopark Skala, se nachází asi 15 km západně od Uherského Hradiště. Stabilitu rozhledny z modřínového dřeva zajišťuje ocelová konstrukce s točitými schody. Vyhlídka se nachází ve výšce osmnácti metrů. Z vyhlídky ve výšce osmnácti metrů dohlédnete na Chřiby, Bílé Karpaty i celý Dolnomoravský úval.
 
Nejlepší přístup k rozhledně vede ze silnice z Tučap do Vážan, kde se nachází další rozhledna Douby. Přesně na polovině cesty, téměř na vrcholu plochého kopce, odbočuje doleva úzká asfaltová silnička mezi poli. Ta vás po 350 metrech dovede k rozcestí. Rozhledna se tyčí napravo a vede k ní asi jen stometrová pěšina do mírného kopce. Suvenýry je možno pořídit na obecním úřadu v Polešovicích.
 
Rozhledna nese název po moštové bílé odrůdě Floriánka, která byla zapsána do Státní odrůdové knihy (SOK) v roce 2010. Odrůda byla vyšlechtěna Ing. Václavem Křivánkem a kolektivem pracovníků na místní Šlechtické stanici vinařské.