Volně přístupná rozhledna Boika nad Českými Lhoticemi nabízí pohled na Chrudim, Luži, Pardubice, Hradec Králové a při dobré viditelnosti na Krkonoše a Orlické hory.
Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.
Rozhledna Skalka u Vyžlovky nabízí výhled do širokého okolí z výšky 455 m. Za dobré viditelnosti můžete spatřit Milešovku, Bukovou Horu, Sedlo, Ralsko, Ještěd, Sněžku nebo Velkou Deštnou s hřebeny Orlických hor, Kralický Sněžník nebo Praděd.
Kamenná rozhledna na Biskupské kupě (891 m) je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Nachází se zde poštovna a ke 110. výročí zahájení činnosti poštovny vzniklo i příležitostné razítko.
Z vyhlídkové věže kostela sv. Václava ve Voticích je 35 metrů vysoká a kromě krásného výhledu na okolí a město nabízí možnost prohlídky funkčního hodinového stroje a zvonů sv. Václava a sv. Vojtěcha. V prostotách se také nachází stálá výstava malíře a grafika Vladislava Kasky.
Dřevěná rozhledna s kamennou podezdívkou, vystavěná v roce 1932 a známá také pod jménem Rozálka. Vzhled rozhledny ve tvaru husitské hlásky byl ovlivněn o 11 let starší rozhlednou Hýlačkou stojící u jihočeského Tábora.
Rozhledna Babylon u Náměstě nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.
Dřevěná rozhledna na Anenském vrchu u obce Sosnová na Opavsku vznikla na podzim 2018. Jedná se o sedmipatrovou dřevostavbu se šestiúhelníkovou vrcholovou plošinou, kotvena je do čtyř betonových pilířů, které jsou obložené kamenem.
Rozhledna se nachází na okraji obce Velká Buková na Rakovnicku a je přístupná od dubna do října. Je postavena ze dřeva z okolních lesů, na její výrobu padlo 85 kubíků modřínu.
Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.
Rozhledna na vrchu Věčného života byla otevřena v roce 1889. V neogotické stavbě se nachází kavárna i rozhledna s výhledem na Krušné Hory, Slavkovský les a Doupovské vrchy. Nově je zde v sezóně instalována Zip-Line.
Ve Ski areálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku se v listopadu 2018 otevřela nová rozhledna, která dostala jméno Stříbrná Twiggy. Z jejího vrcholu si vychutnáte panorama Jeseníků a Králického Sněžníku.
Kamenná rozhledna na kopci Brdo ve Chřibech na Kroměřížsku je unikátní, jde totiž o první klasicky kamennou rozhlednu, která byla postavena v České republice po více jak 70 letech.
Za jasného počasí lze z rozhledny spatřit Krkonoše, Orlické a Železné hory. Rozhledna stojí v nejvyšším bodě kopce Milíř, nadmořská výška je 284,5m.
Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.
Dřevěná rozhledna Boubín se nachází přímo uprostřed Boubínského pralesa. Nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.
Jedná se o unikátní objekt z roku 2008, který má své opodstatnění, přestože zde není žádné moře. Je to hlavní symbol holdingu REC Group, který se zabývá recyklací odpadů a provozuje areál Kovozoo. "S námi se v moři odpadů neztratíte".
Dominantou města Opavy a jeho symbolem je bezpochyby třípatrová budova věže s názvem Hláska, nebo také Hodinářská věž. 60 metrů vysoká věž ze 17. století stojí uprostřed Horního náměstí v Opavě, kde dnes sídlí Magistrát města Opavy.
V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.
Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.
Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.
Nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny je dvouvrcholový protáhlý masiv Suchého vrchu (995 m. n. m.). Pod vrcholem, ve výšce 975 metrů, byla postavena stejnojmenná rozhledna, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí, např. na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem.
Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 313 m n. m. v blízkosti Raškovického lesa a v přírodně zajímavé lokalitě bývalých Raškovických lomů. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout nejen do kraje Železných hor, ale až na vrcholky Orlických hor či Krkonoš.
Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.
Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.
Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.
Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.
Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.
Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.
Rýdův kopec se nachází za obcí Děbolín, asi 6 km od Jindřichova Hradce. Rozhledna o celkové výšce 33 m stojí v nadmořské výšce 551,5 m n. m. a představuje dominantu širokého okolí. Na vyhlídkovou plošinu, ze které je nádherný kruhový rozhled, vedou dvě schodiště.
Rozhledna na Churáňově u Zadova se nachází na úpatí svahu asi 1 km jižně od Churáňova. Nejedná se však o klasickou rozhlednu, ale o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku, ve výšce 32 metrů nad zemí.
Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.
Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.
Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.
Na vrcholku hory Jedlová (774 m n. m.) stojí 23 metrů vysoká rozhledna. Jedlová je navíc třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor a za jasného počasí se odtud odkrývá jedinečný výhled od Krušných hor až po Krkonoše.
Rozhledna připomínající symbol struktury DNA, tzv. spirálu života, vyrostla do třiačtyřicetimetrové výšky na hranicích města Kopřivnice a Štramberk. Z množství cest, které vedou na Bílou horu, je nejkrásnější Sluneční cesta zdobená znameními zvěrokruhu.
V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.
Římskokatolický farní kostel sv. Martina je bezpochyby hlavní pohledová dominanta slezského města Krnova i jedinečná historicko – architektonická památka.
Nová rozhledna vznikla na Mariánské hoře u Horní Čermné na Orlickoústecku. Věž je postavena ze dřeva a kamene, turisté budou na plošinu ve výšce 18,8 metru vystupovat po točitém ocelovém schodišti. Rozhledna bude bez obsluhy, vstupné se vybírat nebude.
Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí má tvar šroubovice DNA, je vysoká 36 metrů a na její vrchol vede 175 schodů. Rozhlednu originálního tvaru, která je navíc v noci zajímavě osvětlena, navrhl architekt Václav Hlaváček na míru speciálně pro Fajtův kopec.
Rozhlednu Žernovník naleznete nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Neobvyklá stavba vznikla ze starého vodojemu, který byl původně určen k demolici. Z 15 metrů vysoké rozhledny je za pěkného počasí výhled na Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.
V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.
Přítlucká hora (292 m) se zvedá z rovin jižní Moravy mezi obcemi Zaječí, Přítluky a Rakvice. Na horní vyhlídkový ochoz zde postavené rozhledny Maják, která se tyčí do výšku 26 metrů, vede přesně 108 schodů.
Hotel Petřín v Jablonci nad Nisou nabízí ubytování ve 22 pokojích, dva sály pro firemní i soukromé akce a restauraci se zahrádkou, odkud je překrásný výhled na město a Jizerské hory nad ním. Rozhledna je v současné době uzavřena.
Mít tak pohádkovou Telč jako na dlani a moci spočítat všechny ty pestrobarevné domečky! I to se může stát skutečností na samotném okraji města z vyhlídkové věže Oslednice.
Rozhledna na Velkém Roudném, nejvyšším vulkánu v Nízkém Jeseníku, byla postavena v roce 2007.
Kamenná rozhledna s výhledem na Pálavu, někdy také nazývaná Alexandrovka, se nachází na okraji CHKO Moravský kras u města Adamov ve výšce 496 m n. m.
Z kamenné rozhledny císaře Františka Josefa I. na vrchu Hostýn (735 m.n.m.) je krásný výhled na Bystřici pod Hostýnem, Svatý Kopeček u Olomouce, Jeseníky, Zlín, Hranice na Moravě a za velmi dobrých pomínek uvidíte také Pálavu či slovenské Tatry.
Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.
Na vrcholu Kelčského Javorníku stojí rozhledna (otevřena od září 2015). Cílem stavby rozhledny je zvýšit turistickou atraktivitu Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout neobvyklý výhled do kraje.
Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.
Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.
Rozhledna na Krkavci je zajímavým turistickým cílem. Leží ve výšce 504 metrů nad mořem nedaleko Plzně uprostřed rozsáhlých lesů, ale s dobrou přístupovou cestou pro pěší i cyklisty. Z obou ochozů je výhled na Plzeňskou kotlinu, Šumavu i Český les.
Rozhledna Holedná v Brně byla koncem roku 2020 postavena na vrcholu na úbočí kopce Holedná, nad brněnskou čtvrtí Jundrov.
Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.
Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.
Rozhledna Městská hora se nachází v berounském parku, v nadmořské výšce 290 m n.m. Vyhlídková plošina je ve výšce 11 m a poskytuje krásný výhled na město Beroun, panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy.
Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.
Velký Javorník (918 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m se nachází dřevěná krytá věž vysoká 29,5 m. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.
Masivní třicetimetrová soukromá rozhledna byla postavená bez dotací v roce 2017. Tyčí se těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady.
Zavítejte na novou rozhlednu Bukovka na Předním Bukovém kopci v obci Rapotín, jenž nabízí skvostný pohled na údolí Desné a hřeben Jeseníku. Otevřena je celoročně.
Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.
Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.
Dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2004 na okraji lesa nad obcí Radětice poblíž města Bechyně.
Šestimetrový cihlový vodojem, který zároveň slouží jako turistická rozhledna, naleznete u obce Bratčice mezi Dolními Kounicemi a Rajhradem na jižní Moravě. Pokocháte se zde kruhovým výhledem na Bratčice a okolí či Pálavskými vrchy a Bílými Karpaty na obzoru.
Dřevěná rozhledna na kamenném podstavci se nachází ve výšce 610 m n. m. Stavba je 12 m vysoká a má tři vyhlídkové plošiny (nejvyšší je ve výšce 10 m). Za příznivého počasí nabízí krásný výhled na Plzeňsko, Rakovnicko a Krušné hory.
Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost jemu i druhým. Je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným obložením a osazena dřevěným ochozem ze kterého uvidíte Krkonoše, Bezděz i Orlické hory.
Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí architektonicky velmi zajímavá dřevěná rozhledna Špulka, která by díky svému tvaru snad ani nemohla dostat lepší jméno.
Nejstarší železnou rozhlednu v České republice najdeme v Jizerských horách na vrchu Slovanka (dříve Seibtův vrch).
K symbolům města Lučany nad Nisou v Jizerských horách patří rozhledna Bramberk (787 m n.m.). Z rozhledny se otvírá kruhový výhled do širokého okolí, uvidíte tak např. Sněžku, Černou horu, Bezděz nebo Ještěd. Rozhledna prošla rekonstrukcí a nově je otevřena pro návštěvníky od konce října 2016.
Severovýchodně od obce Jesenice u Rakovníka se nachází Tobiášův vrch (507 m.n.m.) a na něm stojí od roku 1999 ocelová telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, která tak funguje jako turistická rozhledna.
Rozhledna Koráb stojící na stejnojmenném vrchu (773 m) v nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny, kousek od Kdyně v okrese Domažlice. Jednoduchá stavba, vysoká 21 metrů o pěti trámových patrech, byla slavnostně otevřena 7. srpna 1938.
Allainova věž byla postavena v roce 1862 knížecím stavitelem Pruvotem při pramench Cidliny a pojmenována podle jednoho z knížat Rohanů. Kruhová věž v novogotickém stylu z bílých pískovcových kvádrů měří 13 metrů. Původně sloužila jako romantická vyhlídka, později byla používána jako posed.
Rozhlednu, která záměrně připomínáí těžební naftovou věž, odkazující do nedávnou minulost kraje, můžete navštívit nedaleko Nového Poddvorova na Hodonínsku.
Asi 10 metrů vysoká železná rozhledna s točitým schodištěm vyrostla v průběhu roku 2015 nad obcí Mokrá-Horákov u Brna. Stojí na mírném návrší Skalky na severním okraji části osady Mokrá, cca 15km severovýchodně od Brna.
Rozhledna stojí na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 512 m nad Děčínskou kotlinou, asi 4 km od města Děčín. Z vrcholu i z rozhledny se nabízí pěkný výhled do kraje. Rozhledna byla otevřena v roce 2004.
Objekt rozhledny se nachází na vrcholu Svatého kopečku nad městem Kadaní v nadmořské výšce 390 m.n.m.
Rozhledna se nachází na Prosečském hřebeni Jizerských hor. Leží mezi Jabloncem nad Nisou, Prosečí nad Nisou a Vratislavicemi nad Nisou ve výšce 593 m n.m.
Zděná rozhledna s dřevěnou nástavbou a ocelovým schodištěm vznikla adaptací již nefunkčního zařízení bývalého nábytkářského závodu. Z vrcholu rozhledny se nabízí nádherný pohled do širokého okolí na Spálené Poříčí, Hvížďalku, Kokšín a další kopce i místa.
Rozhledna Královec se nachází na vrcholu Královec nad Valašskými Klobouky. Je celoročně přístupná. K rozhledně se dostanete po naučné stezce Královec.
Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.
Rozhledna na Dědu u Berouna je od podzimu 2022 pro velmi špatný stav do odvolání uzavřena. Město plánuje její rekonstrukci.
Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.
Rozhledna Rašovka stojící ve stejnojmenné obci nedaleko Liberce nabízí výhledy na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj či Máchův kraj od roku 2006. Vyhlídková věž vysoká 22,5 metrů je součástí výletní restaurace „V Trnčí“.
Dominantu Slezského náměstí v Bílovci tvoří kostelní věž, která nabízí rozhled daleko do kraje. Vznik kostela neodmyslitelně souvisí se založením města Bílovce kolem roku 1323 Vokem z Kravař.
Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.
Nad Pecí pod Sněžkou na Trutnovsku můžete vyrazit na rozhlednu na Hnědém vrchu, která funguje od začátku prázdnin 2009. Výstup na Hnědý vrch si můžete zpříjemnit jízdou na lanové dráze, která končí vedle rozhledny.
Originální dřevěnou rozhlednu naleznete při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v Javornících, asi 2 km východně od obce Francova Lhota. Rozhledna má svým tvarem připomínat valašský klobouk.
Nejznámější plzeňská rozhledna je opět v provozu. Přijďte se přesvědčit, jak krásný je výhled na Plzeň, Brdy i Český les. 25 metrů vysoká vyhlídková věž na kopci Chlum (416 m n. m.) nedaleko centra Plzně byla postavena v roce 1929, díky celorepublikové sbírce.
Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.
Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.
Do Židlochovic na Brněnsku se vydejte na vrchol kopce Výhon s nově otevřenou rozhlednou. Osmnáctimetrová vížka je vyrobená z akátového dřeva, které roste v lokalitě na každém kroku.
Romanka u Hrubého Jeseníku neleží, jak by mohl název napovídat, v nejvyšším moravském pohoří, ale nedaleko Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice.
Nad obcí Drmoul u Mariánských lázní leží kopec Panský vrch s železnou rozhlednou. Rozhledna je volně přístupná od poloviny března do konce října, avšak na vlastní nebezpečí. V zimě je pak uzavřena.
Věž z roku 1914 najdete na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp. Dostanete se k ní pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp. Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, vyjedete buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech.
Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.
Vrch Drahoušek se vypíná asi 3 km východně od vesnice Osečany na Sedlčansku ve středních Čechách do výšky 504 m. n. m. Zdobí ho futuristicky vyhlížející rozhledna vysoká 48 metrů.
Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.
Rozhledna Zlatý chlum dominuje malému lázeňskému městečku Jeseník v Olomouckém kraji. Najdete ji na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 875 metrů. Kamenná rozhledna má již za sebou dlouholetou historii, protože k jejímu prvnímu otevření došlo 3. září 1899.
Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 25 km severozápadně od Mostu. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty.
Dřevěná rozhledna na svahu kopce Granátník pod Kletí je volně přístupná 5 metrů vysoká dřevěná konstrukce s vyhlídkovou plošinou. Nachází se na východním úbočí stejnojmenného kopce, v nadmořské výšce cca 750 metrů a nabízí rozhled do malebného údolí Vltavy.
Železnou 40metrovou rozhlednu s krásným výhledem do Česko-saského Švýcarska najdete v obci Janov mezi Hřenskem a Labskou Strání.
Rozhledna Kraví hora se nachází na kopci Olbramy mezi obcemi Bořetice a Němčičky na Břeclavsku, kousek za hranicemi Svobodné spolkové republiky Kraví hora v nadmořské výšce 272 m.
Patnáctimetrová dřevěná rozhledna Zdenička leží na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík (305 m. n. m.). Ze zastřešené plošiny ve výšce 12 metrů se nabízí výhled na Chřiby, Hostýnské vrchy a Kroměříž. Rozhledna je za příznivého počasí volně přístupná.
Vrch Havran (895 m) je nejvyšším bodem Tachovska. Na vrcholu stojí kovová kobaltově modrá konstrukce rozhledny. Dnes už ani nepoznáte, že tahle stavba ještě před pár lety sloužila armádě a byla přísně střeženým nedostupným objektem.
Rozhlednu na Zuberském kopci naleznete jihozápadním směrem z Trhové Kamenice, v nadmořské výšce 615 metrů nad mořem. Rozhlednu tvoří telekomunikační železný stožár, ve spodní části obložený dřevem, vysoký 55 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 38 metrů.
Měřící věž se nalézá na vrcholu Studeného vrchu (někdy zvaný Baba), který je součástí Hřebenů v Brdech. Kamenná věž 17,5 m vysoká osmiboká věž byla postavena roku 1940 a sloužila k zemskému měření ve druhé vlně.
Vrch Tábor (678 m.n.m.) s rozhlednou je dominantou nejbližšího okolí Lomnice nad Popelkou. Rozhledna poskytuje nádherné kruhové výhledy do širokého okolí. Spatříte odtud nejen celý Český ráj, ale i Orlické, Lužické, Jizerské hory i téměř 100 km vzdálenou Prahu.
Rozhlednu na Medvědí hoře najdete u horní stanice lanovky v areálu Kouty nad Desnou. Všem milovníkům dalekých rozhledů je volně přístupná, uzavírá se pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek.
V malebné krajině Středního Povltaví se po dlouhých desetiletích podařilo obnovit Drtinovu rozhlednu. Původní rozhledna byla na vrchu Besedná (496 m) postavena roku 1926. Nová vyhlídka se dočkala slavnostního otevření o Velikonocích 2015.
Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.
Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.
Dřevěná rozhledna se nachází v lokalitě Skalka, asi 1 km na severovýchod od místní části Krhov města Bojkovice a přibližně 35 km na východ od Uherského Hradiště. Z vyhlídkové plošiny je pěkný výhled na Pálavu, Chřiby nebo Bílé Karpaty.
Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.
Dvacet metrů vysoká rozhledna zdobí polešovický lesopark Skala. Kdo vyšlape 80 schodů, pohlédne z výšky 349 metrů nad mořem na Chřiby, Bílé Karpaty i celý Dolnomoravský úval. Název Floriánka je odvozen z názvu poslední odrůdy vinné révy vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.
Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.
Přímo v areálu hradu Lichnice naleznete kovovou rozhlednu, která se nenápadně ukrývá v torzu hradní věže. Za jasného počasí se odtud odkrývají fantastické výhledy do daleka.
Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.
Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.
Na vrcholu hory Varhošť (638 m n.m.) se nachází celoročně přístupná železná kruhová rozhledna. Stojí zde od roku 1972 jako třetí v pořadí, když dvě předcházející dřevěné dosloužily.
Na vrcholu Chlumu kde proběhla v roce 1866 jedna z nejkrvavějších bitev byla v roce 1899 postavena kovová 25 metrů vysoká rozhledna.
Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.
Na čedičovém kopci Resselbergu (dnes Frýdlantská výšina, 399 m n. m.) stojí zděná, válcovitá věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 18,6 metrů.
Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.
Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.
Nejnovějším přírůstkem v Háji víly Ozdravy je rozhledna. Jde o unikátní stavbu tvořenou obrovským kamenem nesoucí název Obří výhledna.
Téměř 30 metrů vysoká rozhledna vyrostla na Hradišťském vrchu u Kaplice na Českokrumlovsku, v místě bývalého keltského opevnění. Turisté se mohou z vrcholu stavby rozhlížet na rakouské Alpy i vrchol Plechý.
Ocelová telekomunikační věž sloužící zároveň jako rozhledna stojí 150 m severozápadně od okraje obce Žandov na vrcholu kopce Březina, v nadmořské výšce 554,8 m.n.m. Z vyhlídkového ochozu lze dohlédnout na východní část středních Čech až po masiv Železných hor.
Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.
Dominantou severní strany Chomutovského náměstí je městská věž, která přiléhá ke kostelu Nanebevzetí panny Marie. Na věž je možné od května do září vystoupat a prohlédnout si historické centrum Chomutova s jeho středověkým půdorysem, měšťanskými domy, radnicí a kostelem svaté Kateřiny.
Rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 metrů nabízí panoramatické pohledy na zalesněné pohoří Českomoravského pomezí.
Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dvěma partnerskými městy.
Užijte si místo dalekých rozhledů! Rozhledna s kruhovým výhledem na české i polské území na vrcholu Ruprechtického Špičáku (880 m), nejvyššího bodu Javořích hor.
Nová dřevěná rozhledna u Velkých Karlovic na vrchu Miloňová (846 m.n.m) se tyčí do výšky 24 m a skýtá nádherné výhledy na Javorníky.
Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.
Vyhlídka byla postavena roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cizineckého ruchu, který vybral místo v obecním lese s výhledem na město i údolí řeky Ploučnice. Stavba má zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny. Od rekonstrukce v roce 1994 je opět přístupná.
Vydejte se na sever Čech za nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku, rozhlednou Vlčí hora, která leží nad stejnojmennou obcí v nadmořské výšce 581 m n. m.
Krásně řemeslně provedená šestnáctimetrová dřevěná stavba z roku 2014 postavená ve valašském stylu stojí nedaleko Hošťálkové na Vsetínsku.
U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhlednu Kovářka najdete na území obce Moraveč – Slapsko u Mladé Vožice. Věž, postavená z kamene, je vysoká 13m s ocelovým točitým schodištěm – po kterém vyjdete-li 50 schodů, ocitnete se v dřevěné vyhlídce, ze které se skýtá nádherný výhled do celého kraje.
Rozhledna Vladimíra Menšíka stojí u silnice nedaleko obce Hlína na jižní Moravě. Stavba je dřevěná, 22 m vysoká s krytou a zasklenou vyhlídkovou plošinou, na kterou vedevede 96 schodů. Za dobré viditelnosti lze z vrcholu spatřit Bílé Karpaty a dokonce i Alpy.
Vrchol s kamennou rozhlednou vysoký 869 m.n.m., který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.
Nedaleko Mariánských Lázní leží rozhledna Hamelika. Rozhledna z roku 1876 stojí ve výšce 723 m n.m. a je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na lázeňskou část města Mariánské Lázně, Slavkovský les či Zelenou horu.
Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.
V lyžařském areálu V Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na zrekonstruovaném můstku K-70. Ochoz se nachází ve výšce 28 m a je z něj pěkný výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolní krajiny.
V Modré u Velehradu najdete vedle známého archeoskanzenu či repliky Velkomoravského kostela i rozhlednu s výhledem do širého okolí.
V pražských Modřanech hned vedle pasáže Sofie najdete od roku 2020 novou vyhlídkovou konstrukci.
V roce 2020 vznikla nová dřevěná rozhledna na místě starší, původní. Stojí v oblasti Nové Hory nad obcí Starovičky u Hustopečí a poskytuje nádherný výhled na Novomlýnské nádrže a Pálavské vrchy.
Pseudogotická romantická Červená věž v zámeckém parku sloužící jako rozhledna.
Rozhledna na jihozápadní straně obce byla zbudována v roce 2004 na vodojemu a stala se z ní místní dominanta.
Na vrcholu kopce Plešivec, který se vypíná do výšky 1028 m n. m. nad obcí Abertamy v Krušných horách, stojí 16 metrů vysoká rozhledna z roku 1895. Po zdolání 66 schodů se vám otevře nádherný pohled do širokého okolí.
Rozhledna stojí na kopci Vartovna u obce Seninka na Vsetínsku. 37 m vysoká rozhledna na pomezí obcí Seninka, Jasenná a Liptál. Stavba se zvláštní kovovou konstrukcí ve tvaru spirály nabízí výhled na Vizovické vrchy, Beskydy i Velkou Fatru.
Atraktivní pohled na město Tachov a okolí nabízí rozhledna Vysoká, která byla vybudována na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká nad Tachovem. Z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov, Přimdu, Vlčí horu i Panský vrch.
Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Stavba s kovovou konstrukcí a zděnou základnou začala v roce 2012, slavnostního otevření se dočkala však až v únoru roku 2017.
K rozhledně Terezka u Proseče je 28 metrů vysoká věž, která připomíná svým názvem spisovatelku Terezu Novákovou. Na vyhlídkovou plošinu vede 125 schodů a je odsud krásný rozhled do okolí. V sezóně slouží lidem s pohybovým omezením výtah.
Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.
Rozhledna Pastýřka nedaleko Moravské Třebové se po sto letech nově vrátila na místo bývalé rozhledny, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna.
Vyhlídka se nachází na skále nad meandrem řeky Svratky a je tady jeden z nejkrásnějších pohledů do údolí.
Rozhledna Obecnice nad obcí Korytná je součástí šesti rozhleden mikroregionu Východní Slovácko.
Na hřebenu Hořického chlumu stojí od roku 1998 železná telekomunikační věž využívaná jako základová stanice Eurotelu s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost
Na Anenském vrchu v Orlických horách opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple.
Rozhledna na kopci Císařský kámen leží asi kilometr od osady Milíře v obci Rádlo na Jablonecku. Rozhlednu tvoří ocelové jádro opláštěné dřevem. Na výšku má 21 metrů a nahoru vede 112 schodů.
Na vrcholu Křemešník asi sedm kilometrů od Pelhřimova stojí ocelová rozhledna Pípalka. Návštěvníci mohou vystoupat až do výšky čtyřiceti metrů. Rozhledna v nadmořské výšce 765 m n.m. vyrostla roku 1993. Stojí asi 400 m od poutního kostela Nejsvětější Trojice.
Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.
Obec Stěbořice postavila rozhlednu na vrchu Šibenice, což je nejvyšší bod katastru. Jedná se o obecní pozemek v polích poblíž účelové komunikace mezi Březovou a Jamnicí v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností.
Rozhledna Blatenský vrch je vysoká 21 m a nabídne jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny z celkové výšky 1044 metrů nad mořem.
Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších je opět otevřena ve standardním letním provozu. Z rozhledny, která je přístupná za příznivého počasí, je krásný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí. Přijďte pobejt! Čeká na vás atmosféra hor, dřeva a kachlových kamen.
40 m vysoká rozhledna poblíž hraničního přechodu Bumbálka na vrcholu Čarták (952 m n.m.) nabízí výhled na hřebeny moravskoslezských Beskyd. Poblíž se nachází lyžařský areál Třeštík.
Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.
Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.
Po mnoha desetiletích vyrostla na Novoveském vrchu, v nadmořské výšce 676 m, další rozhledna na Jablonecku. Nová dominanta stojí na jinak nepříliš výrazném Novoveském hřbetu, který odděluje Lučany nad Nisou a Novou Ves od roku 2006.
Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy.
Nad obcí Uvalno v lokalitě zvané Strážiště stojí rozhledna postavená v roce 1913 opavskou firmou Julia Lundwalla na počest místního rodáka poslance Hanse Kudlicha. Rozhledna má celkovou výšku 22 m, vyšší vyhlídková plošina je ve výšce 18 m.
Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Nová stavba nahrazuje původní historickou rozhlednu z konce 19. století.
Východně od Červené Vody na jednom z vrcholů Jeřábské vrchoviny v nadmořské výšce 735 m stojí na starobylém poutním místě věž s vyhlídkovým ochozem ve výšce 25 m. Z rozhledny se otevírají fantastické rozhledy.
Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony – stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.
Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.
Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.
Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.
Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenci – druhá nejstarší rozhledna v ČR. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku a opět zpřístupněna pro turisty.
Rozhledna Podvrší se nachází u Veselice, která je místní částí obce Vavřinec, v těsném sousedství modré turistické značky a cyklotrasy č. 5116 Blansko – Boskovice. Z rozhledny je nádherný výhled na Moravský kras, Drahanskou vrchovinu, Českomoravskou vrchovinu, ale i na Pavlovské kopce.
Přijďte se pokochat nádherným výhledem, který má svoji historii. Unikátní rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny se po několikaleté přestávce probouzí k životu. A pokud vám přijde divné, proč je zrovna výhled na Krkonoše zarostlý, vězte, že to není náhoda.
Rozhledna na vrchu Háj, jedna z našich nejmohutnějších vyhlídkových staveb, je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Vrchol Háj, nejvyšší vrchol české části Smrčin, se nachází kousek od Aše.
Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.
Rozhledna stojí na severovýchodním úbočí hory Kabátice u obce Chlebovice. V obci také můžete navštivit muzeum včelařství, které vás překvapí nejen sbírkou nádherných úlů, ale i bohatou nabídkou medových sladkostí pro děti i dospělé.
Nová rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu vojenského prostoru Boletice, Knížecím Stolci. Dřevěná vyhlídka nabízí výjimečný pohled do krajiny, za dobrého počasí lze odtud spatřit i Alpy. Od roku 2023 je přístupná jen o letních prázdninách.
Dřevěná rozhledna stojící nad severočeskou vesnicí Strupčice, na hraně povrchového dolu Jana Švermy, nabízí výhled na hradbu Krušných hor, pánve hnědouhelných dolů i pláně rekultivovaných výsypek.
Špičák (831 m n.m.) nad Tanvaldem je významným lyžařským centrem, na jehož vrcholu se nachází jedna z jizerskohorských rozhleden. Vrchol Špičáku láká k výletům celé rodiny.
Mařenka je nejvyšší vrch v okrese Třebíč s nadmořskou výškou 711 m n.m. V roce 2012 zde byla zpřístupněna nová, asi 30 metrů vysoká vyhlídková věž se stejným názvem – Mařenka.
Na kopci nad jihozápadní částí Ústí nad Orlicí stojí rozhledna Andrlův chlum. Na tomto místě stávaly dvě dřevěné rozhledny – první v letech 1905-1918 a druhá v letech 1943-1954. Obě zanikly a v roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m.
Jedním z nejkrásnějších pohledů na Slapskou přehradu se můžete pokochat nedaleko obce Nová Rabyně. Vyhlídka je dobře známá cyklistům i motoristům – je snadno dostupná, stojí při silnici na Nebřich a v letní sezóně se zde nachází také stánek s občerstvením.
Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.
Rozhledna stojí na vrcholu Velkého Kosíře (442 m n. m) a vedou na ni stezky ze všech okolních vesnic. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky. Rozhledna je od sezony 2018 opět přístupná.
Rozhledna na Strážném vrchu stojí na znělcovém kuželu vysokém 601 m n.m. nad obcí Merboltice. Milovníci dalekých výhledů si z rozhledny užijí jedinečný kruhový výhled na okolní krajinu Českého středohoří, Českolipska i Lužických hor.
Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.
Rozhledna Bleiberg je v současné době uzavřena.
Nad východním okrajem obce Dolní Hedeč, místní částí města Králíky, se zvedá vrchol Val (788 m.n.m.). Na tomto vrcholku stojí železný telekomunikační stožár s vyhlídkovou plošinou, která poskytuje kruhový výhled na Orlické hory, Kralický Sněžník i Jeseníky.
Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.
Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budete mít opravdu štěstí, mohli byste spatřit i vrcholky Alp.
Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 – 2009.
Nová rozhledna na Pekelném kopci poblíž Třebíče je zhotovena z modřínového dřeva a měří 26,5 metru. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.
Rozhledna Lázek stojí na stejnojmenném vrcholu (714 m), který je nejvyšším vrcholem geomorfologického celku Zábřežská vrchovina. Z místa je pěkný rozhled na panorama Jeseníků a Kralického Sněžníku na vrch Gansberg.
Rozhledna Tišnov, také známá jako rozhledna na Klucanině či Klucanina, je rozhledna na kopci Klucanina (410 m n. m.) v Tišnově. Zděná rozhledna stojí v nadmořské výšce 402 m. Její celková výška je 29 m a na nejvyšší, třetí, vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m vede 133 schodů.
Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.
Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Na jeho vrcholu se v letech 1920 – 2012 nacházela dřevěná rozhledna, která byla nejstarší rozhlednou v České republice. V roce 2012 ji postihl požár a zůstalo jen spáleniště. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny.
Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice.
Rozhledna na Vrátenské hoře (508 m n.m.) byla postavena v roce 1999. Slouží zároveň jako telekomunikační věž. Vrátenská hora leží 6 km od Mšena a 17 km od Mělníka. Leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Vyhlídka Bednář je kousek od obce Teletín, nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu.
Čtyřicetimetrová lávka pro pěší a cyklisty překonává v chebském parku Krajinka tok řeky Ohře. Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži. Lávku navrhl známý architekt a herec David Vávra.
Třicetimetrová kamenná věž s bohatě zdobeným ochozem z roku 1840, byla v roce 1873 zpřístupněna jako rozhledna. Nachází se v areálu zámku Slavín v Tupadlech.
Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.
Dřevěná rozhledna byla vystavěná roku 2008 na vrcholu Stratenec (Ztracenec) ležícím na česko-slovenské hranici na hřebeni Javorníků.
Chcete z České republiky vidět Alpy? Langova rozhledna v Lašovicích je to pravé místo. Dopřát si tu můžete i jedinečnou romantickou večeři na rozhledně. Jste snoubenci se smyslem pro přírodu a romantiku? Co takhle svatba na rozhledně? Dívejte se společně dál už při novomanželském slibu...
V parku Ladronka na pražském Vypichu stojí rozhledna vytvoření ze staré cisterny. Dostala jméno Šiška podle svého tvaru a zpracování vnějšího pláště. Za jasného počasí je z Šišky vidět oboru Hvězda a Prahu 5.
Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro jej výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. Návštěvnické infocentrum vybudované u rozhledny z bývalé trafostanice větrníku by mělo veřejnosti začít sloužit na jaře roku 2021.
Zděnou rozhlednu Karasín najdete v překrásné přírodě severovýchodní části Vysočiny na kopci zvaném Přední skála, 716 metrů nad mořem nedaleko údolní nádrže Vír u Bystřice nad Pernštejnem.
V České Kanadě, na Havlově hoře (680 m), naleznete rozhlednu U Jakuba, která dosahuje výšky 40 m. Stavba stožáru s unikátní dřevěnou konstrukcí je nejvyšší vyhlídkovou stavbou z dřevěných lepených profilů a nejvyšší dřevěnou stavbou tohoto druhu v České Republice.
Nedaleko obce Svatá Maří stojí roztomilá 12 metrů vysoká rozhledna, k níž se přimyká kaple sv. Václava ve tvaru románské rotundy. Pod rozhlednou naleznete kamenné moře, které je chráněnou přírodní památkou.
Zalesněný čedičový vrcholek Dymník (516 m. n. m.) ve Šluknovském výběžku, 2 kilometry jihozápadně od Rumburka zdobí patnáctimetrová rozhledna z kamene a cihel.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?