Úvod > Aktuality > Správa NP Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy
Správa NP Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy
"> "> Správa NP Šumava spustila registracní systém pro splouvání Teplé Vltavy "> V období od 1. do 31. kvetna se muže úsek Soumarský Most - most u Pekné splouvat jen o sobotách a nedelích "> Na ostatních rekách v NP Šumava platí také drobná regulace

Správa NP Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy

Vydáno 28. dubna 2020 Letní sporty
Správa NP Šumava spustila od 27. dubna registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy, která se bude moci sjíždět od 1. června 2020. Tak jako v minulých letech platí nejpřísnější pravidla a povinnost registrace pro úsek Soumarský Most – most u Pěkné. Ten mohou při stavu vody 50 – 61 cm splouvat pouze registrovaná plavidla. Upravený režim splouvání je stanoven také pro řeky Otavu a Vydru. Za splouvání v nejpopulárnějším úseku Soumarský most - Pěkná zaplatíte pět set korun.

VltavaRegistrace se provádí buď prostřednictvím internetového registračního systému, který je na stránkách NP Šumava spuštěn 27. dubna 2020 nebo v povolené době splouvání přímo v nástupním místě Soumarský Most – v případě neobsazených míst. 

Letos je kvůli pandemii koronaviru posunut začátek splouvání Teplé Vltavy na 1. června 2020! Důvod je zřejmý: v současné době nedokáže nikdo odhadnout, zda bude možné v květnu otevřít informační střediska a jestli bude dovoleno cestovat za odpočinkem a sportem.

Od června do 31. října může řeku splouvat nejvýše 63 registrovaných plavidel denně po všechny dny v týdnu za podmínek, kdy výše hladiny toku je od 50 do 61 cm, nad 61 cm není počet lodí omezen.
 

Od Soumaráku do Pěkné za 500 Kč

PeřejeTuristé mohou na Vltavu v úseku od Soumarského mostu do Pěkné vyrazit v červnu každý den od 8:00 do 20:00 hodin. Doba povoleného vyplutí je pak každou celou hodinu od 8:00 do 16:00 hodin. Registraci plavidel proveďte raději prostřednictvím internetového registračního systému. Při online registraci stojí poplatek za loď 500 korun, bez ní zaplatí zájemci na místě 600 korun (pokud budou na daný den .

Důvodem vysokého poplatku je podle správců NP Šumava dlouhodobé udržení tohoto atraktivního druhu poznávání šumavské přírody, protože dle  monitoringu ochranářů se zde dobře skloubila ochrana nejcennější přírody, konkrétně perlorodky říční, ale i celého ekosystému na úseku horního toku Vltavy a turistického zájmu - za to patří poděkování i vám, vodákům.

Horní VltavaRegistrace bude automaticky zrušena a platba vrácena zpět, pokud podmínky pro registrované splouvání nebudou naplněny, tj. výška hladiny pod 50 cm nebo nad 61 cm. Registrovaný může zrušit registraci až 1 týden před zamluveným termínem, v takovém případě mu bude platba vrácena.

Každé registrované plavidlo obdrží v nástupním místě Soumarský most registrační známku, kterou si nalepíte na viditelné místo v přední části plavidla.


Jak je to na horním úseku a na ostatních řekách v NP Šumava?

Vltava na horním tokuHorní úseky Teplé Vltavy již tak přísně regulované nejsou - z Polky do Borové Lady je splouvání neomezeno a lodě mohou plout o víkendu od 15. 3. do 31. 5. vždy od 8:00 do 18:00 hodin. V úseku Lenora - Soumarský Most se nejprve musíte přesvědčit, že má Vltava více než 45 cm vody, což zjistíte na vodočtu na Soumarském Mostě. Pak můžete vyrazit na řeku, a to denně od 1. 5. do 31.10. do 8:00 do 20:00 hodin.

Na ostatních řekách v NP Šumava platí také drobná regulace. Řeku Otavu v úseku Čeňkova Pila - Rejštejn je možno splouvat neomezeně od 15. 3. do 31. 10. od 8:00 do 20:00 hodin. Řeka Vydra v úseku Modrava - Antýgl se dá sjet pouze o sobotách a nedělích od 15. 3. do 31. 10. v čase od 8:00 až 18:00 hodin.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).