Úvod > Aktuality > Správa NP Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy

Správa NP Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy

Vydáno 2. dubna 2019 Letní sporty
Správa NP Šumava spustila od dubna registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy, která se bude moci sjíždět od 1. května. Tak jako v minulých letech platí nejpřísnější pravidla a povinnost registrace pro úsek Soumarský Most – most u Pěkné. Ten mohou při stavu vody 50 – 61 cm splouvat pouze registrovaná plavidla. Upravený režim splouvání je stanoven také pro řeky Otavu a Vydru. Za splouvání v nejpopulárnějším úseku Soumarský most - Pěkná zaplatíte pět set korun.

VltavaRegistrace se provádí buď prostřednictvím internetového registračního systému, který je na stránkách NP Šumava spuštěn prvního dubna 2017 nebo v povolené době splouvání přímo v nástupním místě Soumarský Most – v případě neobsazených míst. 

V období od 1. do 31. května se může úsek Soumarský Most - most u Pěkné splouvat jen o sobotách a nedělích, od 8:00 - 20:00 hodin, při výšce hladiny od 50 do 61 cm. Počet plavidel je omezen na nejvýše 63 registrovaných plavidel denně, nad 61 cm je počet plavidel neomezen.

Od 1. června do 31. října může řeku splouvat nejvýše 63 registrovaných plavidel denně po všechny dny v týdnu za podmínek, kdy výše hladiny toku je od 50 do 61 cm, nad 61 cm není počet lodí omezen.
 

Od Soumaráku do Pěkné za 500 Kč

PeřejeTuristé mohou na Vltavu v úseku od Soumarského mostu do Pěkné vyrazit v květnu a červnu jen o víkendech a státních svátcích. O prázdninách se mohou na řeku vydat každý den. Při online registraci stojí poplatek za loď 500 korun, bez ní zaplatí zájemci na místě 600 korun.

Důvodem vysokého poplatku je podle správců NP Šumava dlouhodobé udržení tohoto atraktivního druhu poznávání šumavské přírody, protože dle  monitoringu ochranářů se zde dobře skloubila ochrana nejcennější přírody, konkrétně perlorodky říční, ale i celého ekosystému na úseku horního toku Vltavy a turistického zájmu - za to patří poděkování i vám, vodákům.

Horní VltavaRegistrace bude automaticky zrušena a platba vrácena zpět, pokud podmínky pro registrované splouvání nebudou naplněny, tj. výška hladiny pod 50 cm nebo nad 61 cm. Registrovaný může zrušit registraci až 1 týden před zamluveným termínem, v takovém případě mu bude platba vrácena.

Každé registrované plavidlo obdrží v nástupním místě Soumarský most registrační známku, kterou si nalepíte na viditelné místo v přední části plavidla.


Jak je to na horním úseku a na ostatních řekách v NP Šumava?

Vltava na horním tokuHorní úseky Teplé Vltavy již tak přísně regulované nejsou - z Polky do Borové Lady je splouvání neomezeno a lodě mohou plout o víkendu od 15. 3. do 31. 5. vždy od 8:00 do 18:00 hodin. V úseku Lenora - Soumarský Most se nejprve musíte přesvědčit, že má Vltava více než 45 cm vody, což zjistíte na vodočtu na Soumarském Mostě. Pak můžete vyrazit na řeku, a to denně od 1. 5. do 31.10. do 8:00 do 20:00 hodin.

Na ostatních řekách v NP Šumava platí také drobná regulace. Řeku Otavu v úseku Čeňkova Pila - Rejštejn je možno splouvat neomezeně od 15. 3. do 31. 10. od 8:00 do 20:00 hodin. Řeka Vydra v úseku Modrava - Antýgl se dá sjet pouze o sobotách a nedělích od 15. 3. do 31. 10. v čase od 8:00 až 18:00 hodin.

Vltava - česká vodácká klasika

Vltava - česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.