ÚvodAktualitySplouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna
Letní sporty

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

  • 31. března 2024
Správa Národního parku Šumava spustí 3. dubna 2024 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně, od 1. května do 31. října 2024. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.

VltavaTak jako v minulých letech i letos platí povinnost registrace pro splouvání úsek Teplé Vltavy na trase Soumarský Most – most u Pěkné. Ten mohou při stavu vody 50 – 61 cm splouvat pouze registrovaná plavidla. Upravený režim splouvání je stanoven také pro řeky Otavu a Vydru. Registrace se provádí buď prostřednictvím internetového registračního systému, který bude na stránkách NP Šumava spuštěn již 3. dubna 2024, nebo v povolené době splouvání přímo na Soumarském Mostě, na nástupním místě, ovšem pouze v případě, že bude na řece volno (tj. zbydou neobsazená místa).

Registrace je možná pomocí elektronického rezervačního systému na webových stránkách npsumava.cz, nejdéle však do 15:00 hodiny před dnem požadovaného vyplutí. Elektronické rezervace jsou nastaveny pro stav hladiny vody 50 – 61 cm max. 7 lodí za hodinu; při stavu hladiny vody nad 61 cm se tyto rezervace automaticky převedou – max. 20 lodí za hodinu, ostatní lodě je možné rezervovat pouze na místě. Při poklesu hladiny vody pod 50 cm je splouvání zakázané (měrná stanice Soumarský Most).
 

Od Soumaráku do Pěkné za 600 nebo 700 Kč

vltavaTuristé mohou na Vltavu v úseku od Soumarského mostu do Pěkné vyrazit v květnu každý víkend a od června každý den od 8:00 do 20:00 hodin. Doba povoleného vyplutí je každou celou hodinu od 8:00 do 16:00 hodin. Registrace plavidel probíhá podle stavu vody. Při stavu vody 50–60,9 cm přes elektronickou registraci – poplatek za jednu loď je 600 Kč (nebo na místě v den vyplutí – poplatek za jednu loď je 700 Kč). Při stavu vody nad 61 cm je registrace možná pouze na místě a registrační poplatek za jednu loď je 700 Kč. Známka se lepí shora na přední špičku lodi; na lodi smí být pouze jediná aktuální známka.

vodáci NP ŠumavaDůvodem vysokého poplatku je podle správců NP Šumava dlouhodobé udržení tohoto atraktivního druhu poznávání šumavské přírody, protože dle monitoringu ochranářů se zde dobře skloubila ochrana nejcennější přírody, konkrétně perlorodky říční, ale i celého ekosystému na úseku horního toku Vltavy a turistického zájmu – za to patří poděkování i vám, vodákům.

Registrace bude automaticky zrušena a platba vrácena zpět, pokud podmínky pro registrované splouvání nebudou naplněny, tj. výška hladiny pod 50 cm nebo nad 61 cm. Registrovaný může zrušit registraci až 1 týden před zamluveným termínem, v takovém případě mu bude platba vrácena. Každé registrované plavidlo obdrží v nástupním místě Soumarský most registrační známku, kterou si nalepíte na viditelné místo v přední části plavidla.


Jak je to na horním úseku Vltavy a na ostatních řekách v NP Šumava?

Vltava na horním tokuHorní úseky Teplé Vltavy již tak přísně regulované nejsou - z Polky do Borové Lady je splouvání neomezeno a lodě mohou plout o víkendu od 15. 3. do 31. 5. vždy od 8:00 do 18:00 hodin.

V úseku Lenora – Soumarský Most se nejprve musíte přesvědčit, že má Vltava více než 45 cm vody, což zjistíte na vodočtu na Soumarském Mostě. Pak můžete vyrazit na řeku, a to denně od 1. 5. do 31.10. do 8:00 do 20:00 hodin.

Na ostatních řekách v NP Šumava platí také drobná regulace. Řeku Otavu v úseku Čeňkova Pila – Rejštejn je možno splouvat neomezeně od 15. 3. do 31. 10. od 8:00 do 20:00 hodin. Řeka Vydra v úseku ModravaAntýgl se dá sjet pouze o sobotách a nedělích od 15. 3. do 31. 10. v čase od 8:00 až 18:00 hodin.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy Příroda

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Soumarský most ve Volarech Památky

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě Letní sporty

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, od června do října pak denně.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá Letní sporty

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Další aktuality

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj