Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Protivín
Památky

Zámek Protivín

Původní hrad byl v renesanci přestavěný na čtyřkřídlý dvoupatrový zámek a z období baroka se dochovaly barokní fasády se štukovými prvky. Součástí areálu je rozlehlý krajinářský park ze druhé poloviny 19. století s altány a alejí.
Předchůdce dnešního zámku, hrad, byl založen nejpozději za panování Přemysla Otakara II. jako jeden z opěrných bodů královské moci. Od roku 1336 byli majiteli králové Jan Lucemburský, Karel IV. a Václav IV. Správu hradu vykonávali královští purkrabí. Císař Zikmund roku 1434 pak Protivín přikázal Oldřichovi z Rožmberka, jehož synové přenesli kolem roku 1458 svá práva na Protivín na zemana Chvala, předka Protivínských z Pohnání. Chval zpustlý hrad opravoval a snad z něj chtěl vytvořit rodové sídlo, jeho potomci ho však již roku 1527 postoupili zemanovi Sedleckému od Dubu.
 
Na zámek bylo sídlo v Protivíně přestavěno po roce 1551 Ondřejem Ungnadem ze Suneku. Během staletí zámek vlastnily roky zvučných jmen, jako například Pernštejnové, páni z Hradce, z Malovic, Mitrovští nebo Trautmannsdorfové. Ti pokračovali ve stavebních úpravách. V popise z roku 1701 a 1710 bylo uvedeno, že „Zámek je velmi dobře vystavěn do čtverce, ve třech poschodích je 19 větších i menších místností a komor, 1 kaple, 1 velká jídelna, 1 velký sál, 7 vinných a pivních sklepů, 4 skladiště, jízdárna, stáje na 50 koní, stáj pro švýcarské krávy, okrasná a ovocná zahrada a nový pivovar.“ Zámek byl dále v držení Schwarzenberků, kteří jej vlastnili až do druhé světové války.

Za 1. světové války (od konce roku 1914) byl v zámku zřízen válečný lazaret města a Červeného kříže, který zde vydržel až do samého konce války. Po válce byl zámek vyňat ze záboru pozemkové reformy a schwarzenberská správa jej zařídila pro pobyt letních hostů. Mnoho z cenného zařízení bylo tehdy odvezeno do zámku Hluboká a do schwarzenberských zámků ve Vídni a v Bavořích. Za 2. světové války bylo na zámku kuratorium pro výchovu mládeže, později Hitlerjugend a lazaret německé armády. V letech 1954-79 byl v objektu dětský domov.
 

Renovace zámku a jeho další využití

V současnosti patří nemovitost Malajském královskému fondu. Ten chce památku do konce roku 2023 zrenovovat. Zámek se stane ubytovacím, vzdělávacím a reprezentativním prostorem majitelů, vznikne tu i hotel.
 

Zámecká zahrada

Kolem zámku se rozprostírá park z 2. poloviny 19. století. U tvrze už byla ve 2. polovině 16. století velká štěpovna a podokenní zahrada, kde rád zahradničil protivínský panský písař Zelendar. V protivínské zahradě se pěstoval štípek neboli šnepol (kalina). Zahrada také proslula až do poloviny 19. století chovem bažantů.

Provozovatel

Zámek Protivín

Zámek 1
398 11 Protivín
WWW:
https://www.pamat...
GPS:
49,195772 14,217850
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Vodňanský masopustní průvod

Nenechte si ujít masopustní veselí ve Vodňanech. Průvod klasických i originálních masek městem, hudba a ty nejlepší zabijačkové pochoutky i sladké koláčky.
Vodňany, Jihočeský kraj

Pískoviště 2023 v Písku – festival dětské radosti

Sochy z písku v Písku, spousta zábavy, koncertů a poluličních divadel, to je festival dětské radosti! Na návštěvníky čeká mnoho novinek, ale bez některých událostí by se festival rozhodně neobešel. Další ročník festivalu proběhne v termínu 12. – 14. května 2023.
Písek, Jihočeský kraj

Best of Fest – Honza "Tráva" Trávníček

Honza "Tráva" Trávníček uvádí projekci nejúspěšnějších filmů 39. MHFF a přednáší nejen o výstupech na osmitisícové vrcholy v Pakistánu a Nepálu.
Písek, Jihočeský kraj

Heligonky – výstava ve vltavotýnském muzeu

Městské centrum kultury a vzdělávání – Městské muzeum v Týně nad Vltavou a Ondřej Bouška Vás zvou na výstavu "Heligonky;
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Protivínská naučná stezka Zelendárky

Naučná stezka "Zelendárky" se nachází severovýchodně a východně od Protivína a ukazuje množství historických, přírodovědeckých a technických zajímavostí tohoto krajinářsky zajímavého území.
Protivín, Jihočeský kraj

Zoologické muzeum a galerie Protivín

Přijeďte se podívat do nového zoologického muzea na kostry a dermoplasty exotických ryb, plazů, obojživelníků a velkých zvířat (nosorožců, žiraf, slonů) a potěšit se výtvarným uměním protivínského rodáka Jiřího Koláře – světově uznávaného výtvarníka a básníka.
Protivín, Jihočeský kraj

Kostel sv. Alžběty v Protivíně

Kostel se náchází na náměstí je zasvěcen sv. Alžbětě a dříve sloužil jako zámecká kaple.
Protivín, Jihočeský kraj

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.
Protivín, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna v Království času Protivín

Příjemné posezení čeká na každého hosta v klidném prostředí kavárny, nebo na venkovní terase. Denně můžete ochutnat vynikající dezerty cukrářů z našeho regionu a kvalitní kávu z nedaleké pražírny.
Protivín, Jihočeský kraj

Hotel Prajer Vodňany

Hotel Prajer nabízí ubytování v jihočeském městě Vodňany. Nově zrekonstruovaný hotel je vám k dispozici pro víkendové pobyty, dovolenou a rekreaci, nebo jen pro pouhé přespání, například při cestě na dovolenou na Šumavě.
Vodňany, Jihočeský kraj

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Benešovský mlýn leží v krásném prostředí na zlatonosné řece Blanici, jejíž slepé rameno mlýnem přímo protéká a roztáčí tak funkční mlýnské kolo. Zdejší nádherné okolí je navíc protkáno řadou cyklostezek a pěších tras.
Heřmaň, Jihočeský kraj

Kavárna Lahoda & dětské studio

Rodinná kavárna s velkým zábavným dětským koutkem, vynikající italskou kávou a domácími dezerty. V areálu se nachází dětské hřiště se skluzavkou a prolézačkami, pro větší děti pak parkourové hřiště a pumptracková dráha. Na prostorné terase jsou volně k zapůjčení dětské koloběžky, motorky, odrážedla.
Vodňany, Jihočeský kraj