!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Protivín
Památky

Zámek Protivín

Původní hrad byl v renesanci přestavěný na čtyřkřídlý dvoupatrový zámek a z období baroka se dochovaly barokní fasády se štukovými prvky. Součástí areálu je rozlehlý krajinářský park ze druhé poloviny 19. století s altány a alejí.
Předchůdce dnešního zámku, hrad, byl založen nejpozději za panování Přemysla Otakara II. jako jeden z opěrných bodů královské moci. Od roku 1336 byli majiteli králové Jan Lucemburský, Karel IV. a Václav IV. Správu hradu vykonávali královští purkrabí. Císař Zikmund roku 1434 pak Protivín přikázal Oldřichovi z Rožmberka, jehož synové přenesli kolem roku 1458 svá práva na Protivín na zemana Chvala, předka Protivínských z Pohnání. Chval zpustlý hrad opravoval a snad z něj chtěl vytvořit rodové sídlo, jeho potomci ho však již roku 1527 postoupili zemanovi Sedleckému od Dubu.
 
Na zámek bylo sídlo v Protivíně přestavěno po roce 1551 Ondřejem Ungnadem ze Suneku. Během staletí zámek vlastnily roky zvučných jmen, jako například Pernštejnové, páni z Hradce, z Malovic, Mitrovští nebo Trautmannsdorfové. Ti pokračovali ve stavebních úpravách. V popise z roku 1701 a 1710 bylo uvedeno, že „Zámek je velmi dobře vystavěn do čtverce, ve třech poschodích je 19 větších i menších místností a komor, 1 kaple, 1 velká jídelna, 1 velký sál, 7 vinných a pivních sklepů, 4 skladiště, jízdárna, stáje na 50 koní, stáj pro švýcarské krávy, okrasná a ovocná zahrada a nový pivovar.“ Zámek byl dále v držení Schwarzenberků, kteří jej vlastnili až do druhé světové války.

Za 1. světové války (od konce roku 1914) byl v zámku zřízen válečný lazaret města a Červeného kříže, který zde vydržel až do samého konce války. Po válce byl zámek vyňat ze záboru pozemkové reformy a schwarzenberská správa jej zařídila pro pobyt letních hostů. Mnoho z cenného zařízení bylo tehdy odvezeno do zámku Hluboká a do schwarzenberských zámků ve Vídni a v Bavořích. Za 2. světové války bylo na zámku kuratorium pro výchovu mládeže, později Hitlerjugend a lazaret německé armády. V letech 1954-79 byl v objektu dětský domov.
 
V současnosti patří nemovitost Malajském královskému fondu. Ten chce památku do roku 2023 zrenovovat. Zámek by se měl stát ubytovacím, vzdělávacím a reprezentativním prostorem majitelů, má tu vzniknout i hotel.
 

Zámecká zahrada

Kolem zámku se rozprostírá park z 2. poloviny 19. století. U tvrze už byla ve 2. polovině 16. století velká štěpovna a podokenní zahrada, kde rád zahradničil protivínský panský písař Zelendar. V protivínské zahradě se pěstoval štípek neboli šnepol (kalina). Zahrada také proslula až do poloviny 19. století chovem bažantů.
Zobrazit více

Provozovatel

Zámek Protivín

Zámek 1
398 11 Protivín
WWW:
https://www.pamat...
GPS:
49,195772 14,217850
 
Region:
Jižní Čechy
Oblast:
Prácheňsko
Město:
Protivín
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
27.1.
Pocta Mozartovi

Pocta Mozartovi

Písek, Jižní Čechy
13.5.
15.5.
Pískoviště 2022 v Písku

Pískoviště 2022 v Písku

Písek, Jižní Čechy
3.9.
4.9.
Švejkův víkend v Písku

Švejkův víkend v Písku

Písek, Jižní Čechy
14.5.
Vaříme, pečeme a smažíme v Pištíně

Vaříme, pečeme a smažíme v Pištíně

Pištín, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna v Království času Protivín

Kavárna v Království času Protivín

Protivín, Jižní Čechy
Hotel Prajer Vodňany

Hotel Prajer Vodňany

Vodňany, Jižní Čechy
Penzion Benešovský mlýn Protivín

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Heřmaň, Jižní Čechy
Zábavné centrum Družba Vodňany

Zábavné centrum Družba Vodňany

Vodňany, Jižní Čechy