Úvod > Aktuality > Magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině
Příroda

Magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině

  • Vydáno15. března 2022
Kuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.

Tajemný stůl v srdci České Kanady

Je celkem jedno, jestli vám Česká Kanada svou atmosférou připomíná nebo nepřipomíná severoamerickou divočinu, jisté však je, že v malebné krajině mezi Kunžakem a Slavonicemi objevíte stovky pitoreskních kamenných útvarů. Některé jsou dostatečně známé a docela dobře přístupné, například bývalý viklan Trkal nebo žulový balvan nazývaný Ďáblova prdel, k řadě jiných ale značky ani pohodlné cesty nevedou. To je případ Kamenného stolu mezi Kunějovem a Kunějovskými samotami, který zatím přehlížejí i turistické mapy. Stojí v místech, kde lišky dávají dobrou noc (GPS 49,079715 15,105668) a o jeho původu se neví téměř nic; podle některých zdrojů jde o přírodní útvar, podle jiných o megalit, opracovaný kamenný památník z dávných časů. Stůl ale dobře znají milovníci kuriozit a už jej stihli obalit spoustou legend; například se tu prý zastavil a posvačil Jan Žižka v čele husitských vojsk, když táhl dobývat hrad Landštejn.
 

Stůl z loupežnické pohádky na Velkém Mehelníku

Velký Mehelník je 633 metrů vysoký vrch v Píseckých horách východně od Písku. Je to krajina protkaná cyklostezkami a turistickými značkami, na vrchu Jarník stojí rozhledna a mezi Jarníkem a Velkým Mehelníkem objevíte přírodně naučný areál Flekačky s lesovnou, infocentrem a geoparkem s ukázkami jednotlivých hornin, které tvoří Písecké hory.

Když se po značené cestě vydáte na vrchol Velkého Mehelníku, kousek od jeho vrcholu na východním úbočí objevíte velký, mechem obrostlý kámen, označovaný jako Loupežnický stůl. Také tady zapracovala lidská fantazie, takže podle některých badatelů šlo o obětní kámen (a do prohlubní na jeho vrcholu se měla zachytávat krev), podle jiných tu prý večeřívali loupežníci. Velká prohlubeň jim sloužila jako mísa, menší jako talíře. Rozhodně neuděláte chybu, když si s sebou přinesete svačinu a právě tady na Loupežnickém stole si ji sníte.
 

Tři kamenné stoly „na památku“

U dalších kamenných stolů loupežníci nikdy nejedli, připomínají totiž rozmanité historické události. Starší kamenný stůl objevíte v lesích nad řekou Sázavou (GPS 49.8367472N, 14.9915167E) a připomíná rok 1905, kdy se v nedalekých Ratajích konal sjezd České lesnické jednoty. Na kamenném stole se tehdy prý skutečně hodovalo; dnes by to zvládli jen skuteční obři, protože stolní deska na čtyřech kamenných nohách se vznáší téměř dva metry nad zemí.

Další kamenný stůl se nachází na úbočí Javorníku kousek od sportovního areálu Obří sud a bezpečně vás k němu dovede turistická značka spojující penzion Obří sud s obcí Záskalí. Kamenný stůl stojí jen kousek od cesty na okraji velké paseky a připomíná Adolfa Walderta, koláře z Hodkovic nad Mohelkou, který se v těchto místech v únoru 1935 smrtelně zranil při lyžařských závodech.

Třetí kamenný stůl najdete v Chřibech, u silničky mezi Modrou a penzionem Bunč. Králův stůl dokonce má sedátka, a ačkoli jeho deska je všelijaká, jen ne rovná, prý na ní byla roku 1706 podepsána smlouva o vzájemné hranici mezi velehradským klášterem a Janem z Rottalu, majitelem napajedelského panství. Mimochodem, je to jediný stůl z našeho seznamu, na který se nepodíváte zblízka, od všetečných turistů jej odděluje dřevěný plůtek.
 

Stůl a židle pro obry

Chystáte se na výlet do Rychlebských hor? Když pojedete po silnici ze Žulové do Javorníku, vlevo od silnice na vrcholku Lánského vrchu uvidíte obří dřevěný stůl se dvěma židlemi. Neobvyklá konstrukce tu stojí přibližně deset let a její autor je neznámý. Kdo se sem vypraví na piknik, ten si užije překrásný kruhový výhled například na hřebeny Rychlebských hor, Žulovskou pahorkatinu a Smolný vrch, kam se můžete zajít podívat na známé Venušiny misky. Z jihovýchodu údolí uzavírá masiv Studniční hory (na jejím jižním úbočí leží Priessnitzovy lázně a město Jeseník) a za ní ještě zahlédnete vrcholky Šeráku a Keprníku v Hrubém Jeseníku.
 

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Menhir u MořinkyTřímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

U menhiru ještě objevíte originální betonové křeslo, které je za teplých dnu příjemné vyhřáté. Sedmisetkilová betonová socha ve tvaru ušáku sem byla umístěna v roce 2003. Je 130 cm vysoká a vytvořil ji sochař Zdeněk Ruffer. Doprava křesla proběhla bez použití těžké techniky, pouze za přispění sil skupinky lidí, vozíku a lyžin. Místo poskytuje nádherný rozhled do údolí Berounky s domečky, jako krabičkami od sirek, políčky a lesem na obzoru.
Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami

V blízkosti Cvikova, za místní částí Drnovec, se nachází chráněný přírodní výtvor zvaný Dutý kámen – pískovcové skály v borovém lese. Jedna z těchto skal je uvnitř dutá, jak by řekli odborníci, jedná se o sloupkový rozpad pískovce.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Necelých pět kilometrů od Ratají nad Sázavou se nachází Kamenný stůl. Jedná se o čtyři vztyčené kameny, na nichž je položena kamenná deska. Stůl byl vytvořen u příležitosti 57. sjezdu České lesnické jednoty v roce 1905, o čemž svědčí i český a německý nápis na podstavci.

Kamenný stůl na Javorníku

Kamenný stůl na Javorníku

Na úbočí vrchu Javorník, nedaleko od cesty do Záskalí, se nachází Kamenný stůl. Ten zde byl vytvořen na počest hodkovického koláře Adolfa Walderta, jež byl členem tělocvičného spolku a v únoru 1935 se poblíž tohoto místa zrnil při lyžařských závodech.

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Obří stůl a židle na Lánském vrchu u Skorošic

Obří stůl a židle na Lánském vrchu u Skorošic

Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Přírodní park Písecké hory

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

V lesním komplexu Píseckých hor, východně od vrcholu Velkého Mehelníku, který leží 633 m n.m., můžete najít zajímavý kámen nazývaný Loupežnický stůl, označovaný kdysi za kámen obětní. I dnes toto místo přitahuje milovníky záhad.

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci – čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty