Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu
dubová socha Mariette
Zážitky

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Po stopách Giacoa Casanovy (Duchcov – Dubí)

Státní zámek Duchcov – Dux, jak zní původní název nabízí dvě prohlídkové trasy, v rámci kterých můžete objevovat sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů včetně sbírky historického porcelánu. Mimořádné sbírky porcelánu zdobily reprezentativní interiéry zámku Duchcov již v 18. století. Valdštejnové byli vášnivými sběrateli a na zámku vytvořili zámecké muzeum, které prezentovali svým přátelům, výletníkům a zámožným hostům, přijíždějícím z nedalekých teplických lázní.

Závod Royal Dux se zabývá již řadu let výrobou a prodejem figurálního porcelánu, své výrobky zejména vyváží a lze říci, že je ve svém oboru špičkou, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Důkazem toho je řada celosvětově uznávaných ocenění. Jeho výrobky vystavené ve vzorkovně závodu jsou jedinečné dokonalostí svého provedení. Neodmyslitelnou součástí společnosti je tzv. "Modrodům", jak se zkráceně Dům porcelánu s modrou krví nazývá. Slouží především k představení jedinečné a neopakovatelné expozice věnované historii výroby porcelánu napříč dnes již zaniklými, ale i stále fungujícími porcelánkami.

Program:


9.00–10.30 Státní zámek Duchcov

11.00–11.45 Porcelánová manufaktura Royal Dux v Duchcově

12.15–13.15 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

13.30–15.00 Český porcelán, a. s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví
 

Po modré stezce od královny Judity po porcelán s modrou krví (Teplice – Dubí)

Regionální muzeum v Teplicích sídlí v budově klasicistního zámku, který se nachází v nejstarší a nejkrásnější čtvrti lázeňského města Teplice, na místě, kde ve 2. polovině 12. století založila česká královna Judita klášter benediktinek. V nejatraktivnější expozici o historii výroby porcelánu a keramiky na Teplicku najdete slonovinový porcelán A. Stellmachera, vynikající exponáty firmy Amphora nebo klasický figurální porcelán podnikatele Wahlisse, ale také práce Odborné keramické školy založené v Teplicích roku 1874.

Nejnovější expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích vás zavede do unikátně dochovaných sakrálních prostor, do nichž denní světlo prosvítá pouze původními románskými okny a vstupuje se monumentálním portálem. Expozice mimo jiné odhaluje, kde byla královna Judita v Teplicích pohřbena.

Program:

10.00–11.45 Regionální muzeum v Teplicích

12.15–13.15 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

13.30–15.00 Český porcelán, a. s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví
 

Porcelánová stezka panstvím hrabat Valdštejnů a knížat Clary-Aldringenů Duchcov (Teplice – Dubí)

Mimořádné sbírky porcelánu zdobily reprezentativní interiéry zámku Duchcov již v 18. století. Valdštejnové byli vášnivými sběrateli a na zámku vytvořili zámecké muzeum, které prezentovali svým přátelům, výletníkům a zámožným hostům, přijíždějícím z nedalekých teplických lázní. Častými návštěvníky byli i příslušníci rodu Clary-Aldringenů z teplického zámku. Unikátní sbírka porcelánu, keramiky a fajánse byla Valdštejny vystavována v podobě porcelánových pyramid ve speciálním sběratelském kabinetu.

V nejatraktivnější expozici Regionálního muzea v Teplicích o historii výroby porcelánu a keramiky na Teplicku najdete slonovinový porcelán A. Stellmachera, vynikající exponáty firmy Amphora nebo klasický figurální porcelán podnikatele Wahlisse, ale také práce Odborné keramické školy založené v Teplicích roku 1874.

Společnost Český porcelán, a .s. se zabývá výrobou a prodejem porcelánu s originálním podglazurovým dekorem, nechybí ani bílý nebo na glazuru dekorovaný porcelán, své výrobky vyváží do celého světa. Součástí Českého porcelánu, a. s., Dubí je od roku 2009 tzv. odloučený závod, porcelánová manufaktura Royal Dux v Duchcově.

Program:

9.00–10.30 Státní zámek Duchcov

11.15–12.45 Regionální muzeum v Teplicích

13.15–14.15 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

14.30–16.00 Český porcelán, a .s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví
 

Z oseckého kláštera stezkou porcelánu (Osek – Dubí)

V podhůří Krušných hor, nedaleko saské hranice, vznikl kolem roku 1206 klášter Osek. Na panství v Oseku se jich ujal významný šlechtický rod Hrabišiců. V klášteře jsou největší a nejmoderněji stavěné varhany v republice, jimž se mohou rovnat pouze varhany v chrámu sv. Jakuba v Innsbrucku, v korunovačním chrámu v Pešti, v dómu ve Viborgu (Finsko) a v katedrálách ve Lvově.

Jako o perle Dubí, která městu dominuje a poutá pozornost svou nezvyklou podobou a bělostnou něhou italského mramoru, se právem hovoří o kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Kostel je skutečně výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury a je ojedinělou stavbou v celé České republice.

Společnost Český porcelán, a .s. se zabývá výrobou a prodejem porcelánu s originálním podglazurovým dekorem, nechybí ani bílý nebo na glazuru dekorovaný porcelán, své výrobky vyváží do celého světa. Součástí Českého porcelánu Dubí je od roku 2009 tzv. odloučený závod, porcelánová manufaktura Royal Dux v Duchcově. Neodmyslitelnou součástí společnosti je tzv. "Modrodům", jak se zkráceně Dům porcelánu s modrou krví nazývá. Slouží především k představení jedinečné a neopakovatelné expozice věnované historii výroby porcelánu napříč dnes již zaniklými, ale i stále fungujícími porcelánkami.

Program:

9.00–10.30 Cisterciácký klášter Osek

11.00–12.00 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

12.15–13.45 Český porcelán, a. s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví

14.15–15.00 Prohlídka kostela Panny Marie v Dubí

Viva La Mamma

Od středy 15. března 2023 vystaví Dům porcelánu s modrou krví v Dubí dílo mladé designérky a studentky UMPRUM v Praze Luisy Bělohlávkové. Výstava nazvaná VIVA LA MAMMA představí její sérii figurální keramiky na téma mateřství.
Dubí, Ústecký kraj

Velikonoční koncert v Dubí

Město Dubí zve na Velikonoční koncert do kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.
Dubí, Ústecký kraj

Pálení čarodějnic v Dubí

Město Dubí zve na akci Pálení čarodějnic.
Dubí, Ústecký kraj

Staročeské máje ve Mstišově

Město Dubí vás zve dne 6. května 2023 na novou kulturní akci Staročeské máje ve Mstišově.
Dubí, Ústecký kraj

Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2023

Slavnostní zahájení 869. lázeňské sezóny v Teplicích. Lázeňskou zónu zaplní opět desítky tisíc návštěvníků. V průběhu dvou víkendových dnů se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů.
Teplice, Ústecký kraj

Doprovodný program k výstavě

Jízdárna teplického zámku.
Teplice, Ústecký kraj

Velikonoční dílna

Týden před Velikonocemi v sobotu 1. dubna se od 14 do 17 hodin na teplickém zámku uskuteční malá dílna výroby velikonočních dekorací.
Teplice, Ústecký kraj

Japonsko, má láska – Radka a Stanislav Müllerovi

Výstava prezentuje rodinnou sbírku japonských předmětů a kolekcí, které známí tepličtí umělci Radka a Stanislav Müllerovi začali sbírat před 25 lety, kdy se poprvé dostali pracovně do Japonska.
Teplice, Ústecký kraj

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, turistické informační centrum či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.
Dubí, Ústecký kraj

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.
Dubí, Ústecký kraj

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.
Dubí, Ústecký kraj

Lovecký zámeček Dvojhradí ve Mstišově

Zámeček ve Mstišově na Teplicku sloužil jako restaurace, až do osudného požáru v září roku 2018. Od roku 2020-2022 probíhala rekonstrukce. Nyní již opět slouží turistům a výletníkům.
Dubí, Ústecký kraj

Hrad Krupka

Nedaleko měst Teplice a Ústí nad Labem na klidném vyvýšeném místě ve starobylé části města Krupky s impozantním výhledem do dalekého okolí se nachází zřícenina hradu Krupka. V nedávné době prošla rekonstrukcí při níž byly objeveny zajímavé archeologické nálezy.
Krupka, Ústecký kraj

Kostel sv. Valentina v Novosedlicích

Poutní kostel svatého Valentina v Novosedlicích ležící v centru obce je gotickou sakrální stavbou ze 14. století. V litoměřické diecézi je to jediný kostel zasvěcený sv. Valentýnovi.
Novosedlice, Ústecký kraj

Krušnohorská železnice Most – Moldava

Železniční trať, po které se můžete dostat do lyžařské oblasti Krušných hor, je kulturní památkou ČR. Trať vede zajímavým terénem, překonává několik hlubokých údolí po pěkných mostech a vede i dvěma tunely. V některých místech u trati lze koupit turistickou známku č. 815 „Krušnohorská železnice“.
Most, Ústecký kraj

Železniční muzeum Dubí

V památkové chráněné budově vzniká postupně malé železniční muzeum. Prozatím je v rámci muzea přístupná dopravní kancelář a kancelář přednosty. V budoucnu zde bude expozice osobní a zavazadlové pokladny a čekárna, která by měla sloužit svému původnímu účelu.
Dubí, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven

Nechte se unést atmosférou genia loci v Restauraci Beethoven. Krásné prostředí teplických lázní inspirovalo samotného Ludwiga van Beethovena k napsání dopisu „nesmrtelné milence“. Restaurace se pyšní zařazením do Maurerova výběru Grand Restaurant.
Teplice, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Monopol v Teplicích

Hotel a restaurace se nachází centru Teplic v původním secesním domě, který byl postaven kolem roku 1850 jako Variete zum Schwan (Varieté u Labutě). V současné době je zde v provozu také pivovar a kavárna.
Teplice, Ústecký kraj

Pivovar Monopol v Teplicích

Pivovar Monopol byl otevřený v roce 2015 centru Teplic v původním secesním domě, který byl postaven kolem roku 1850 jako VARIETE zum SCHWAN (Varieté u Labutě). V současné době je zde kromě pivovaru, také hotel a restaurace.
Teplice, Ústecký kraj

Lagarto J&J

V roce 2019 otevřená restaurace s výhledem na samotné srdce Teplic je dalším dílkem skládanky severočeského kavárenského řetězce Lagarto. Jan Hawelka vede pět kaváren s velkou cukrářskou výrobou, ale v jeho šestém podniku Lagarto J&J se vaří.
Teplice, Ústecký kraj

Růžový hrádek Krupka

V prostředí středověké zříceniny hradu z počátku 14. století se v současné době nachází restaurace a pension.
Krupka, Ústecký kraj

Bartholomeus Gallery & Café

Přijďte a vychutnejte si výbornou sicilskou kávu a originální gastro produkty.
Teplice, Ústecký kraj

Tradiční česká a ruská kuchyně v restauraci Giovanni Giacomo v Teplicích

Nová hotelová restaurace nabízí příjemné posezení a dobré pochutnání. Její stylové prostory nabízí nevšední kulinářské speciality české a ruské kuchyně. Giovanni Giacomo je nově postavený hotel v klidné vilové čtvrti v Teplicích. Spojte skvělé jídlo s wellness procedurami v některém lázeňském zařízení nebo s relaxačním programem v hotelovém Beauty Salonu.
Teplice, Ústecký kraj

Hotel Paradies v Teplicích

Malý hotel rodinného typu se nachází v lázeňské části města, 100 m od centra města. Naší snahou je zajistit pohodlí hostů a vytvořit pro ně příjemnou domácí atmosféru. Klademe důraz na osobní přístup k hostům.
Teplice, Ústecký kraj