Úvod > Co chcete dělat? > Cisterciácký klášter Osek
Zdroj foto: klasterosek.cz
"> Zdroj foto: klasterosek.cz "> Zdroj foto: klasterosek.cz "> Zdroj foto: klasterosek.cz "> Zdroj foto: klasterosek.cz "> ">
Přidat foto
Památky

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po náročné rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.
V rámci prohlídky uvidíte v Oseku klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, křížovou chodbu, rajský dvůr a starý konvent s raně gotickou kapitulní síní. Konají se tu také příležitostné výstavy. Pod barokní přestavbou zůstalo skryto jádro románské a gotické stavby. Osek patří k nejstarším cisterciáckým klášterům u nás a byl založen rodem Hrabišiců.

V portálu z konce 13. století je umístěna kamenná socha Madony, původně snad určená pro hlavní oltář. Je to nejmonumentálnější plastika první poloviny 14.století v Čechách. Jednou z prvních gotických staveb v Čechách byla výstavba osecké kapitulní síně v letech 1225–1250. Lomenou křížovou klenbu podpírají dva sloupy s bohatě zdobenými hlavicemi. Mezi nimi uprostřed síně stojí největší poklad kláštera – kamenný románský pulpit z roku 1240 (kterým se dá otáčet) evidovaný jako památka mezinárodního významu UNESCO. Dva sloupy, které podpírají otočnou desku, kameník "zauzlil". Pod pultem jsou vytesány rostlinné motivy.

 

Cisterciácký klášter Osek

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Černý Orel

Restaurace Černý Orel

Osek, Ústecký kraj
AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Ústecký kraj
EuroCamp Barbora u Teplic

EuroCamp Barbora u Teplic

Jeníkov, Ústecký kraj
Restaurace Elixír

Restaurace Elixír

Litvínov, Ústecký kraj