ÚvodAktuality#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem
Životní styl

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

  • 12. října 2020
Je to už bezmála 300 let, co se na evropských stolech poprvé objevil porcelán zvaný cibulák. Než se propracoval od tmavých odstínů k bílému podkladu a modrému zdobení, pár desítek let to trvalo. Postupně ale začal být tak oblíbený, že na jeho výrobě založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.

Bílý porcelán a modré ozdoby: český cibulák si vypůjčil vzory z míšeňského porcelánu, originál ale pochází z Číny

činský porcelán
porcelán z Míšně
První zprávy o porcelánu přivezl z Číny Marco Polo koncem 13. století, ale recepty na složení porcelánové hmoty i výrobní postupy zůstaly pro Evropany ještě dlouho tajemstvím. Začátkem 18. století se do pátrání vložil saský kurfiřt Fridrich August I., známý jako August II. Silný. Bonviván a milovník umění tehdy pověřil svého dvorního alchymistu Johanna Friedricha Böttgera a dva fyziky, aby složení porcelánu důkladně prozkoumali. Podařilo se a „bílé zlato“ se konečně mohlo začít vyrábět i v Evropě. Cibulák, slavný porcelán s modrobílým dekorem, je proto téměř stejně starý jako známá míšeňská porcelánka.
 

Cibulák bez cibule

Cibulové vzory, ručně malované podglazurní modří, v Míšni převzali z původních čínských předloh. Ačkoli se porcelánu říká cibulák, cibulky v dekoru nenajdete, ve skutečnosti jde o granátová jablka. Kombinují se s japonskými broskvemi, květy a poupaty chryzantém či aster a s pivoňkami, vinoucími se kolem bambusových tyčí. Vzhled cizokrajných rostlin přizpůsobily evropské porcelánky zdejšímu vkusu, ale východoasijská symbolika dodnes zůstala stejná: granátové jablko je symbolem plodnosti, pivoňka zastupuje bohatství a vznešenost, bambus horní společenské vrstvy, chryzantémy nebo astry značí čas a broskev nesmrtelnost.
 

Cibulák z Dubí

V roce 1864 koupil dubský průmyslník Anton Tschinkel takzvaný Dolní lesní mlýn v dnešní Tovární ulici a zřídil v něm výrobnu majoliky. V roce 1885 továrnu získala firma C. Teichert z nedaleké Míšně, která v Dubí zavedla výrobu porcelánu s cibulovým dekorem. Až do roku 1956 se každý kousek označoval logem s nápisem MEISSEN v oválném rámečku.

Dnes se společnost v Dubí u Teplic jmenuje Český porcelán. Sortiment cibulového porcelánu se každý rok rozšiřuje přibližně o deset nových modelů, a to jak v rámci sběratelských edicí, tak v podobě nových užitkových a ozdobných tvarů. Počet vzorků v cibulovém provedení se pomalu blíží k tisícovce. Vyrábí se tu i řady jiných produktů, ale cibulák je nejznámější. Na rozdíl od jiných porcelánových sad se sbírky cibuláku dají neustále rozšiřovat a doplňovat, rozbité kousky navíc snadno nahradíte novými.

Pěkný výstavní prostor získal dubský cibulák a porcelán z dalších manufaktur a porcelánek v Podkrušnohoří v Domě porcelánu s modrou krví. Vznikl rekonstrukcí bývalého kina v Dubí a k vidění je například hotelový porcelán firmy G. Benedikt 1882 z Karlových Varů, kousky od duchcovské porcelánky Royal Dux, od firmy Haas & Czjzek z Horního Slavkova anebo růžový porcelán, který jako jediná vyrábí v tuzemsku z probarvované hmoty porcelánka z Louček. Kromě tradičních modře malovaných kousků je vystavený i porcelán zdobený zeleně a červeně, sedmibarevný cibulák anebo kousky, kde cibulový vzor zvýrazňují domalby drahými kovy a rubínovou barvou.
 

Po stopách porcelánu s modrou krví

V Domě porcelánu s modrou krví rovněž sídlí informační centrum a můžete si tu objednat exkurzi do výroby Českého porcelánu. Projdete výrobou od skladu surovin po expedici výrobků, ale hlavně uvidíte, jak se světoznámý cibulák dekoruje původní podglazurovou technologií. Možná vás překvapí to, že nanášený prášek má velice tmavou až černou barvu a kobaltově modrá barva vystoupí teprve po přeglazování. Díky tomu cibuláku neublíží mikrovlnky ani myčky nádobí.

Porcelánka v Dubí pořádá kromě prohlídek závodu také porcelánové jarmarky a další akce, využít můžete i několik kratších Porcelánových stezek. Zavedou vás k dalším zajímavým místům v okolí, kde pečují o vzácné kousky cibulového porcelánu, například do expozice historie výroby porcelánu a keramiky Regionálního muzea v Teplicích nebo na zámek Duchcov. Dobové fotografie prozrazují, že unikátní sbírky porcelánu, keramiky a fajánse bývaly vystaveny ve speciálním sběratelském kabinetu v podobě porcelánových pyramid.
 

Porcelánové cesty za cibulákem

  • Otevřením Domu porcelánu s modrou krví se Dubí stalo jednou ze zastávek Porcelánové cesty, která spojuje místa spojená s výrobou porcelánu. Navazuje na 550 km dlouhou Porzellanstraße, která spojuje porcelánové manufaktury, muzea porcelánu i velké výrobní závody v Německu. Na našem území vede od zámku Mostov přes Sokolov, Horní Slavkov a Loket s originálním Muzeem lázeňských pohárků a hradní expozicí porcelánu do Karlových Varů a dál přes Novou Roli s návštěvnickým centrem porcelánky Thun 1794, Ostrov a Klášterec nad Ohří do Duchcova a Dubí. Na zámku v Klášterci nad Ohří je vystavený porcelán ze všech koutů světa; jedná se o sbírku Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
  • Kousek od muzea porcelánu v areálu porcelánky v Dubí si všimněte sochy z dubového dřeva, která drží podnos s cibulákem. Byla odhalena ke 150. výročí založení továrny v roce 2014.
  • Míšeňská porcelánka, založená roku 1710, patřila k nejslavnějším manufakturám svého druhu v Evropě a funguje dodnes pod názvem Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH. První výrobky nebyly bílé, ale po vzoru orientálních nádob tmavohnědě a černě zabarvené a zdobené zlaceným dekorem.
  • Výrobky z Míšně se dají snadno poznat podle značky: zprvu se kreslily na dno, pak se ryly do barvy pod glazuru. Značky AR (Augustus Rex, monogram krále), K.P.M (Königliche Porzellan-Manufaktur), M.P.M. (Meissener Porzellan-Manufaktur) a K.P.F. (Königliche Porzellan-Fabrik) už kolem roku 1720 vystřídaly dva zkřížené meče, jedna z nejstarších značek porcelánu v Evropě.
Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček Zážitky

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček

Děti ze základních škol si vlastním, kreativním způsobem natisknou, ozdobí, a tím vytvoří svůj vlastní hrníček. Hrníčky budou vypáleny a poté zaslány poštou na zapsanou adresu školy.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří Kultura

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Po „bílém zlatě“ v podobě nádherného křehkého porcelánu toužila Evropa od 13. století, kdy se první kousky objevily na stolech králů a knížat. První ryze český porcelán se začal vyrábět před dvěma sty lety. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánky, společně působící pod značkou Thun 1794.

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu Zážitky

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu

V prostorách porcelánky Thun 1794 a.s. v Nové Roli byla otevřena tzv. Porcelánová zastávka – vstupní brána stávajícího Návštěvnického centra. Jedná se o expozici, kde se seznámíte se současnou produkcí porcelánky od samotné těžby kaolinu přes jednotlivé výrobní postupy, až po finální výrobky.

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí Kultura

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, turistické informační centrum či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu Zážitky

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji Zážitky

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role Kultura

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.

Bývalá provozovna porcelánky Thun v Klášterci – místo, kde se natáčely Holky z porcelánu Památky

Bývalá provozovna porcelánky Thun v Klášterci – místo, kde se natáčely Holky z porcelánu

V bývalé provozovně porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří se v roce 1974 natáčel kultovní snímek Holky z porcelánu. Thun 1794 a.s. v těchto prostorách ukončil výrobu v roce 2024.

Další aktuality

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Nevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše připomíná 7 zastavení s císařovnou Sissi. Dokonalou relaxaci vám nabídnou Císařské lázně Teplice, kde najdete vše pod jednou střechou.
8. září 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město v srdci Českého středohoří. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a jejich okolí, která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná je tady: užijte si tradiční vrcholnou akci královského města

Velkolepé oslavy chmelu a piva slibuje další ročník Dočesné v Žatci. Právě díky kvalitnímu žateckému chmelu je české pivo tak výjimečné! Ochutnávat se bude pivo od téměř padesátky pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele, se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program ve dnech 6. až 7. září 2024.
3. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Ústecko si připomene 211. výročí bitvy u Chlumce

Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 211. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 7. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 4. do pátku 6. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní, vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo a jízdu s koňmi.
2. září 2024 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

České středohoří je zvláštní krajina kopců a vrcholů o rozloze 1063 km². Svůj dramatický vzhled získalo v průběhu třetihorní vulkanické činnosti a následným zvětráváním a erozí během četných změn klimatu ve čtvrtohorách. Dnes jsou sluncem vyhřáté stráně kopců sopečného původu domovem mnoha vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin, které se v okolní zemědělské krajině již nenachází. Specifické přírodní podmínky jsou také důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Žije zde několik desítek druhů, které se počítají mezi kriticky nebo silně ohrožené živočichy. A kde poznat přírodní krásy z první ruky či na jakou horu v Českém středohoří vyšplhat? To vám poradí Kudy z nudy ve svých dnešních tipech.
30. srpen 2024 14:00
Příroda, Ústecký kraj

Zoo Děčín se rozloučí s prázdninami oslavou 75. narozenin a medvědím rekordem

Jak se stylově rozloučit s prázdninami? Přeci v Zoo Děčín! V sobotu 31. srpna 2024 oslaví děčínská zoo 75. narozeniny a zároveň se pokusí o vytvoření nového českého rekordu, který bude spočívat v tom, aby se v zoo sešlo co nejvíce lidí v tričku s medvědem. Dospělý v tričku s medvědem zaplatí vstupné 75 Kč, děti, studenti a senioři pak za pouhou padesátikorunu. Tak už máte své tričko?
29. srpen 2024 14:55
Příroda, Ústecký kraj