Úvod > Co chcete dělat? > Peterkův dům v Praze
Památky

Peterkův dům v Praze

Administrativní a obchodní budova na dolním konci Václavského náměstí vznikala podle dispozice Viléma Tierhiera v letech 1898-99, průčelí ve stylu velmi rané secese upravil Jan Kotěra (1899). Pozoruhodné jsou především reprezentativní prostory předního traktu 1. patra.
Jedna z prvních secesních staveb v Praze a první pražská Kotěrova realizace byla v době vzniku přijata starší generací architektů s mnoha připomínkami – vytýkali jí absenci historizujících ozdob v podobě říms, šambrán atp.– a naopak s nadšením přivítána nastupující generací umělců, jako ukázka moderní soudobé architektury. Poeticky pojatá fasáda, na níž se střídají hladké plochy se štukovým ornamentem, je střízlivě dekorována Josefem Pekárkem a Stanislavem Suchardou, zajímavým prvkem je Černá madona nad vstupem do domu. Půdorysy stavby navrhl architekt Tiehrier.

Čtyřpatrový dům byl postavený na místě původního měšťanského domu U Černého orla v roce 1899. Své označení dům získal podle bankéře Lva Peterky, který užíval jeden z bytů. Dodnes se zde dochovaly reprezentační prostory bytu.

Provozovatel

Peterkův dům

Václavské náměstí 777/12
110 00 Praha 1
WWW:
https://www.pamat...
GPS:
50,083329 14,424306
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny