Úvod > Co chcete dělat? > Socha svaté Ludmily na Václavském náměstí v Praze
Památky

Socha svaté Ludmily na Václavském náměstí v Praze

Socha svaté Ludmily je součástí pomníku svaté Václava na Václavském náměstí v Praze.
Pomník svatého Václava na Václavském náměstí v Praze patří mezi nejznámější sochařská díla v Česku. Jeho autorem je nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20. století, představitel monumentálního realismu a zakladatel novodobého českého sochařství Josef Václav Myslbek, který na něm pracoval více než třicet let.

Celý monument tvoří sousoší patronů české země, jemuž vévodí nejvýznamnější z nich, svatý Václav. Skládá se z mohutného kvádrového podstavce, na němž je umístěna vlastní jezdecká socha a ze čtyř českých světců.

Při čelním pohledu je vlevo socha sv. Ludmily, vpravo sv. Prokopa, vlevo vzadu sv. Anežky České, a vpravo vzadu sv. Vojtěcha. Tyto sochy stojí úhlopříčně ke všem rohům kvádru na samostatných pilířích, vycházejícím ze spodního, společného základního soklu.

První tři z nich byly osazeny v roce 1912, socha sv. Vojtěcha byla doplněna v roce 1925. Pomník byl oficiálně odhalen v roce 1913, i když ještě nebyla dokončena právě socha sv. Vojtěcha. Celé sousoší měří na výšku i s Václavovým kopím 7,2 metru. 

Provozovatel

Václavské náměstí - Socha svaté Ludmily

Václavské náměstí
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 097 212
Email:
posta@praha1.cz
WWW:
https://www.praha...
GPS:
50,084181 14,424030
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny