Úvod > Co chcete dělat? > Unikátní kubistická lampa na Jungmannově náměstí v Praze
Památky

Unikátní kubistická lampa na Jungmannově náměstí v Praze

Pražská kubistická architektura je světovým unikátem. Jejím projevem nejsou jen slavné domy a vily, ale i na pohled nenápadné drobnosti, jako tahle unikátní lucerna, která je jedinou svého druhu na světě.
Jedna z kubistických ikon – jedinečného stylu, který se zrodil v Praze – stojí trochu stranou v nenápadné části Jungmannova náměstí, u zdi malé zahrady za kostelem Panny Marie Sněžné. Lampa zde přečkala bez úhony již sto let.
 
Vytvořil jí architekt Emil Králíček v letech 1911 – 1913 v rámci projektu Adamovy lékárny. Protože zadní část této budovy směřovala do Jungmannova náměstí, pustila se firma známého pražského stavitele Matěje Blechy do úpravy zanedbaného zákoutí. To tenkrát nebylo osvětlené a Králíček se rozhodl umístit sem lucernu. V té době architekta zaujal právě kubismus a lampu navrhl v duchu tohoto „moderního“ stylu.
 
Dřík je z umělého kamene a tvoří ho série na sebe postavených komolých jehlanů, které pokrývá jednoduchý plastický dekor ze střídajících se žlábkovaných a hladkých trojúhelníků. Také vlastní lucerna z kovu a skla má kubistický tvar. Zajímavým detailem je praktické kamenné sedátko v dolní části sloupu.
 
Dnešní lampa však není původním originálem. Ten byste našli v Galerii hlavního města Prahy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021