Úvod > Co chcete dělat? > Lázně a wellness > Pramen minerálky Ida – Běloveská kyselka
Lázně a wellness

Pramen minerálky Ida – Běloveská kyselka

V náchodské čtvrti Běloves, kde dochází k rekonstrukci bývalých lázní, pramení minerální voda Ida. První zmínky o pramenu sahají až do 14. století. Voda z pramene byla ve zdejších lázních využívána a stáčena do lahví. Od roku 2023 dochází k jeho revitalizaci.
Minerálka Ida je léčivá voda, pramenící v areálu lázní Běloves. Dokud byl prameník v provozu, bývala minerálkou s nejvyšším obsahem CO2 na českém území a k pití se používala od středověku (první zmínka se uvádí k roku 1392). Dle pověsti si nechal „několik lahvic kyselky z Bílovce“ dopravit do svého ležení v Kladsku i slavný vojevůdce Albrecht z Valdštějna. Zdejší kyselka má díky svému minerálnímu složení a mírné alkalitě blahodárné účinky na lidský organismus. Ida pomáhá na nemoci srdce, snižování tlaku, onemocnění cév, alergii i při ortopedických obtížích.
 
Město Náchod plánuje v roce 2023 opět otevřít prameník Ida, který se nachází v areálu takzvaných Velkých lázní. Prameník, který má podobu kapličky, je uzavřený od roku 2016. Stáčírna minerálky ukončila provoz v prosinci 2000. 
 

Z historie minerální vody Ida a běloveské stáčírny

V roce 1818 byly u minerálního pramene v Bělovsi otevřeny lázně, s rozkvětem zdejšího lázeňství v 19. století odstartovala i distribuce Běloveské kyselky k pití nejen do nejbližšího okolí, ale časem i do vzdálenějších končin. Za první republiky se prodávala nejen na horských boudách v Krkonoších, ale i v Praze a na Moravě (mimo Idy šlo i o konkurenční minerálku Heda ze zdejších pramenů Boženka, Ivan a František). V 50. letech minulého století byly lázně znárodněny a výroba minerálky byla přesunuta, pod jediným názvem Ida, do nové stáčírny na břehu Metuje (od vrtů v areálu lázní sem byla přiváděna potrubím pod řekou).
 
Běloveská minerálka byla velmi žádaná – v 70. letech stáčírna nestíhala vyhovovat poptávce, a proto bylo rozhodnuto o výstavbě nové provozovny. Ta byla postavena roku 1981 v prostoru za železniční tratí u Kladské ulice a vyprodukovala denně 160 000 lahví! Slibně se rozvíjející provoz zkomplikovala privatizace v roce 1991, jejíž majitel dal podnik do zástavy a peníze během tří let zpronevěřil. Nový majitel se roku 1994 záhy dostal do sporu s restituenty lázní na protějším břehu řeky, ve kterých byly umístěny zdrojové vrty. Nakonec bylo rozhodnuto o provedení nových vrtů blíže ke stáčírně. Stáčení pak pokračovalo s odběrem vody z těchto nových zdrojů (označených 301 až 304). Naposledy se ve stáčírně pracovalo v roce 2000 – bylo zde dokonce zařízení na odstranění arsenu i linka na PET lahve. Majitel však zastavené peníze zpronevěřil a přivedl tak společnost Ida  v roce 2001 ke krachu. Stáčírna byla uzavřena, k obnovení odběrného místa původní Idy došlo roku 2011 nedaleko bývalých lázní. Stejně tak, jako dnes město Náchod postupně rekonstruuje lázně, má v budoucnu v plánu postarat se i o opětovné stáčení vynikající minerálky Ida.

Provozovatel

Pramen Ida

Promenádní
Běloves
547 01 Náchod
WWW:
https://www.mesto...
GPS:
50,419529 16,190205
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Velikonoční dílna

Tradiční velikonoční dílna pro děti i dospělé.
Náchod, Královéhradecký kraj

Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů na státním zámku v Náchodě

Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů.
Náchod, Královéhradecký kraj

Dětské prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů na státním zámku v Náchodě

Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů pro děti.
Náchod, Královéhradecký kraj

Velikonoce na náchodském zámku

Velikonoční akce na zámku.
Náchod, Královéhradecký kraj

První máj na zámeckém kopci v Náchodě

Interaktivní prohlídky.
Náchod, Královéhradecký kraj

Zahájení sezony 2023 v běloveských lázních v Náchodě

Náchod zahájí lázeňskou sezonu.
Náchod, Královéhradecký kraj

Výstava – památky osiřelé na státním zámku v Náchodě

Po celé letní prázdniny můžete na Státním zámku v Náchodě zhlédnout výstavu spolku Omnium.
Náchod, Královéhradecký kraj

Piccolominská slavnost na náchodském zámku

Druhou červencovou sobotu nabídne náchodský zámek celodenní program s piccolominskou tématikou.
Náchod, Královéhradecký kraj

Lázně Běloves v Náchodě

Lázně Běloves na okraji města Náchoda byly založeny v roce 1818 a základem zdejší léčby bylo podávání přírodních uhličitých koupelí, známá byla i místní lahodná minerálka IDA. Dnes velmi zchátralý lázeňský areál již není v provozu.
Náchod, Královéhradecký kraj

Vila Panzinka v Lázních Běloves u Náchoda

Vila Panzinka neodmyslitelně patřila k běloveským lázním v historii, a to především v dobách jejich největšího rozkvětu na začátku dvacátého století. Byla postavena roku 1905 jak další ubytovací prostory pro Lázně Běloves.
Náchod, Královéhradecký kraj

Lyžařské vleky a sjezdovky v Náchodě

Vychutnejte si jedinečné lyžování přímo v Náchodě bez nutnosti dojíždění! Využijte večerního lyžování ve všední den nebo si přijďte užít přírodního sněhu o víkendu! Sportovní klub Běloves provozuje dva lyžařské vleky v části Náchoda jménem Běloves (u bývalých lázní).
Náchod, Královéhradecký kraj

Malé lázně Běloves v Náchodě

V prosinci 2019 otevřelo město Náchod v místní části Běloves Malé lázně s kolonádou a minerální vodou z vlastních zdrojů. Město zhotovilo repliku Vily Komenský, kde se nachází kavárna, stálá expozice o historii lázeňství a informační centrum.
Náchod, Královéhradecký kraj

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí pevností

Navštivte zpřístupněné objekty československého opevnění z let 1935-38! Srdcem Běloveského pevnostního skanzenu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.
Náchod, Královéhradecký kraj

Pěchotní srub Lom na Náchodsku

Pěchotní srub N-S 81 Lom je jeden z mnoha desítek srubů a pevností postavených ve 40 letech na obranu našich hranic. Nachází se přibližně 1 kilometr od známého Památníku Březinka.
Náchod, Královéhradecký kraj

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

K téměř zapomenutým projektům Adolfa Loose patří dochovaná a částečně pozměněná dělnická kolonie s jednoduchými a účelnými byty v Náchodě.
Náchod, Královéhradecký kraj

Lov muflonů pro náročné lovce

Lesy města Náchoda nabízejí lov mufloní zvěře ve volné honitbě, který probíhá v nádherné přírodě podhůří Orlických hor. Tato honitba poskytuje díky svému kopcovitému terénu dostatečný úkryt a klid zvěři, jejíž trofejová kvalita je u mufloní zvěře velice ceněna.
Náchod, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Bonato v Náchodě

Náchod má krásný zámek, náměstí, ale také hotel. Bonato sídlí v Bělovsi, lázeňské městské čtvrti Náchoda. David a Petra Chaloupkovi vedou svůj podnik už skoro 15 let a mají i svého věrného šéfkuchaře, Jana Vlčka. Toho teď poslední roky doplňuje Radek Růčka.
Náchod, Královéhradecký kraj

Pivovar Primátor v Náchodě

Během 60minutové komentované prohlídky vás seznámíme s provozem pivovaru, jeho historií a současností. Dozvíte se vše podstatné o výrobě piva a navštívíte prostory varny, spilky, ležáckého sklepa a stáčíren.
Náchod, Královéhradecký kraj

Icekram

Monika a Roman Kocourkovi v Náchodě víc jak 25 let měli Krám a v něm prodávali oblečení. A když koupili celou nemovitost rozhodli se využít vedlejší provozovnu, kde se v létě točila zmrzlina, v zimě pekla kuřata.
Náchod, Královéhradecký kraj

Restaurace Port Artur v Náchodě

Hospoda z počátku století, známá z díla Josefa Škvoreckého, kde se výborné pivo točí se pomocí vzduchového kompresoru bez CO². K jídlu si můžete dát drobné klasické pokrmy jako je utopenec, tlačenka, pepřenky, nakládaný hermelín, opékaná sekaná... atp.
Náchod, Královéhradecký kraj

Wellness Hotel Vyhlídka – kdo nebyl na Vyhlídce, neviděl Náchod

Hotel Vyhlídka a Penzion Vyhlídka Náchod se nachází v nadmořské výšce 522 m a pyšní se překrásným rozhledem do širokého okolí nejen Kladského pomezí. Prvotřídní ubytování, kuchyň, sportovní a relaxační zázemí zdůrazňují pohostinnost a dávají vám velkou možnost výběru služeb a aktivit.
Náchod, Královéhradecký kraj

Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Dannyho kavárna hotelu U Beránka pojmenovaná po hlavním hrdinovi románů Josefa Škvoreckého v sobě snoubí prvorepublikového ducha a secesní styl. Přijďte nasát atmosféru místa, kde sedávali významné osobnosti české kultury a historie.
Náchod, Královéhradecký kraj

Restaurace v Hotelu U Beránka

Secesní vznešeností prodchnutá restaurace Hotelu U Beránka je to pravé prostředí nejen pro slavnostní příležitosti, jako jsou společenská setkání a svatby, ale i pro neformální oběd či večeři. Ve všední dny můžete vybírat ze zvýhodněného poledního menu.
Náchod, Královéhradecký kraj

Jiráskova turistická chata s rozhlednou – rozhled po Kladském pomezí

Jiráskova turistická chata s rozhlednou na Dobrošově je perlou Klubu českých turistů. Je situována v překrásném místě Náchodska.
Náchod, Královéhradecký kraj