Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena
Parostrojní pivovar v Lobči
Památky

Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.
Zakladatelem pivovaru byl rod pánů z Lobče a první zmínka je z roku 1586. Vrchnostenský pivovar si po staletí zachovával podobu venkovského řemeslného provozu, ale v závěru 19. století byl přebudován v průmyslový parostrojní pivovar. K uzavření došlo v roce 1943, poté areál postupně zchátral. Opuštěného pivovaru si v roce 2007 všimli architekti Jana a Pavel Prouzovi, kteří zahájili proces záchrany. Pivovar byl památkově obnoven, je prezentován jako kulturní památka a patří k nejcennějším ukázkám historických českých pivovarů. Nevšední přístup byl oceněn prestižními cenami.
 

Prohlídky

Prohlídka s průvodcem začíná u studny před pivovarem, pokračuje v renesančním jádru pivovaru – na humně a v síni někdejšího ležatého hvozdu a pokračuje ve staré varně. Dále vystoupáme do patra, kde je možné si prohlédnout interiér kanceláře pana sládka a na někdejší sladové půdě čeká návštěvníky stálá výstava o historii pivovaru a zlatých letech českého piva přelomu 19. a 20. století. Po návratu do přízemí projdeme pivovarský dvůr s dočasně deponovanou technologií parního stroje a vstoupíme do budovy sklepů s kamennou halou lednice. Prohlídka končí návštěvou současné řemeslné provozovny s novou varnou, provozní halou a ležáckým sklepem v historických interiérech. Ochutnávky se konají přímo v ležáckém sklepě.

V pivovaru je chladno, dobře se na prohlídku oblečte a vezměte si obuv se silnou podrážkou. Také v letním období je teplota ve sklepních prostorách kolem 12 °C. Na jaře a na podzim však teplota výrazně klesá, vytápíme pouze halu staré varny s výčepem a kuchyní. V zimě a v předjaří se proto prohlídky v pivovaru nekonají.

Na pravidelné termíny prohlídek se není třeba objednávat. Objednávají se pouze větší skupiny nad 15 osob. Vstupenky se prodávají přímo na prohlídce, koupit předem je lze jen jako dárkový poukaz. Prohlídky se platí v hotovosti. Objednat privátní termín prohlídky pivovaru mimo námi stanovené termíny je možné celoročně, avšak pouze pro skupiny od 15 platících osob.
 

Výčep & Kuchyně

Návštěva pivovarského výčepu v Lobči bývá zážitkem. Stará varna dýchá atmosférou, vždyť se tu vařívalo už v renesanci. Co může být lepšího, než tradiční česká kuchyně a vlastní řemeslné pivo přímo pod komínem!

Nečekejte běžnou restauraci s ubrusy a obsluhou. U nás jste na kokořínském venkově, na návštěvě v technické památce. K hostům rádi přistupujeme přátelsky a neformálně, na domáckou atmosféru se snadno naladíte. A když to počasí dovolí, využijte kouzelné podvečerní posezení v pivovarské zahradě.

Nabídka naší kuchyně je přirozeně inspirovaná českou pivovarskou tradicí. Základem je jednoduché menu s několika čerstvými pokrmy připravenými z lokálních surovin. U nás ochutnáte také sýry z mléka spokojených ovcí a koz přikrmovaných naším pivovarským mlátem. Vlastní bylinky, zeleninu místních farmářů, pstruhy z blízkých chovů i vyhlášený mšenský kvasový chléb.

Za dokonalým pivem nestojí jen zkušený sládek, ale také dobrý hostinský. Řemeslné pivo přímo v pivovaru nepoznalo nešetrné zacházení. Profesionalita, pípa na míru, čisté trubky a sklo chlazené ve vodní lázni jsou garancí kvality. Šest kohoutů nabízí vždy přehlídku toho nejlepšího z Lobče ať už jde o klasický světlý ležák, černá piva nebo moderní aromatické ejly.

Doporučit můžeme i čerstvé koláče, naše škvarkové placky s mlátem, bylinné sirupy vlastní výroby a pivovarskou pálenku, exkluzivně destilovanou z našeho piva IPA. Ochutnat můžete také kokořínské jablečné mošty nebo širokou nabídku čajů v Bio kvalitě.

V pivovarském výčepu lze platit v hotovosti nebo kartou. V interiéru je pokrytí wifi. I v chladných dnech je u nás ve výčepu příjemně díky podlahovému vytápění. Parkovat můžete na některé z odstavných ploch při pivovaru.
Výčep funguje rovněž jako podniková prodejna, kde nakoupíte nejširší sortiment našeho řemeslného piva v láhvi (sklo i PET), ale také pivovarské suvenýry, sklenice, trika a sběratelský materiál.
 

Ubytování v apartmánech

Ubytujte se na venkově v romantickém přírodním prostředí na pomezí Kokořínska a Máchova kraje, a navíc přímo v technické památce Parostrojního pivovaru v Lobči! Máme pro vás přichystány čtyři prostorné podkrovní apartmány v čistém venkovském stylu, ve kterých se budete mít jako na chalupě.

Z každého koutu na vás v Lobči dýchne historie, a tak jsme naše apartmány nazvali po osobnostech spjatých s naším pivovarem. Po dobrých sládcích Bohuslavovi Kellerovi a Josefovi Tománkovi, také po majiteli Rudolfovi Cicvárkovi či inženýrovi Josefovi Rosenbergovi, kteří koncem 19. stol. vtiskli našemu pivovaru současnou podobu.

Veteránské Rojení na zámku Lobeč 2023

Druhou červnovou sobotu se uskuteční na zámku Lobeč nedaleko Mšena již 21. ročník oblíbeného Veteránského Rojení, kterého se každoročně zúčastňuje více než stovka historických automobilů od předválečných až do počátku osmdesátých let.
Lobeč, Středočeský kraj

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do prvního listopadového víkendu.
Mšeno, Středočeský kraj

Kočárkový sraz muzea Staré krásnosti

1. kočárkový sraz se uskuteční dne 17.6.2023 od 10 hodin.
Chorušice, Středočeský kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Bezděz

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ zakončuje sezonu na Bezdězu.
Doksy, Liberecký kraj

Dny ve středověku na Bezdězu

Zbraně a zbroj budou opět řinčet na hradním nádvoří.
Bezděz, Liberecký kraj

Pohádka na Bezdězu

Divadlo.
Bezděz, Liberecký kraj

Víkend na hradě Bezděz

Historický program.
Bezděz, Liberecký kraj

Víkend na hradě Bezděz

Historický program.
Bezděz, Liberecký kraj

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Navštivte muzeum jenž je věnované významnému spisovateli, novináři a archeologovi. Nachází se v malé obci Lobeč nedaleko Mšena.
Lobeč, Středočeský kraj

Kostel Povýšení sv. Kříže v Lobči

Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází v Lobči, uprostřed místního hřbitova. Původní název kostela byl Nalezení sv. Kříže. Postaven byl ve 12. století jako farní kostel.
Lobeč, Středočeský kraj

Ranch LM Namelev – pobyty u koní na Kokořínsku

Nabízíme výuku ježdění pro malé i velké jakéhokoli věku, týdenní i víkendové, spoustu zvířat, ubytování i občerstvení.
Katusice, Středočeský kraj

Vesnická památková rezervace Nosálov – unikátní komplex chmelařských domů

Střed obce na Kokořínsku tvoří unikátní soubor původních dřevěných chalup, tzv. chmelařských domů z přelomu 18. a 19. století. V minulosti zde totiž byla vyhlášená chmelařská oblast.
Nosálov, Středočeský kraj

Rozhledna Vrátenská hora

Rozhledna na Vrátenské hoře (508 m n.m.) byla postavena v roce 1999. Slouží zároveň jako telekomunikační věž. Vrátenská hora leží 6 km od Mšena a 17 km od Mělníka. Leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Nosálov, Středočeský kraj

Skalní útvar Prolezačky u Mšena

Skalní útvar Prolezačky je vlastně výduť v pískovcových blocích. Nachází se 2 km severozápadně od Mšena, pod osadou Romanov.
Mšeno, Středočeský kraj

Jeskyně Obraznice u Mšena

Jeskyně Obraznice, dříve známá jako jeskyně Máří Magdaleny, se nachází v hluboké rokli v oblasti Kokořínska nedaleko Mšena.
Mšeno, Středočeský kraj

Jeskyně Suchý mlýn

Severovýchodně od Nosálova, poblíž Strenického potoka, je důl zvaný Suchý mlýn,
Nosálov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.
Lobeč, Středočeský kraj

Cidérka Lobeč

Vyrábíme cidre francouzského typu řemeslným způsobem pomalou fermentací moštu z původních jablečných odrůd pěstovaných ve starých sadech na Lobči, bez přidaného cukru, barviv a aromat, lehce sířen, nepasterován. Kromě toho produkujeme i bylinkové sirupy.
Lobeč, Středočeský kraj

Ubytování v pivovaru Lobeč

Sháníte pěkné ubytování pro svou dovolenou nebo volný víkend? Zkuste pivovar Lobeč v romantickém přírodním prostředí na pomezí Kokořínska a Máchova kraje. Součástí komplexu je i restaurace, baru a zahrada. Wi-Fi zdarma je samozřejmostí.
Lobeč, Středočeský kraj

Kemp SK Mšeno

Kemp a autokemp se nachází v areálu na konci městečka Mšeno, které je výchozí branou do CHKO Kokořínsko. Ubytování je možné ve vlastním zařízení nebo v ubytovně s kapacitou 34 lůžek, v převážně čtyřlůžkových pokojích. Kemp získává pravidelně ocenění v anketě Kemp roku.
Mšeno, Středočeský kraj

Pension v Ráji

V srdci Kokořínského údolí skrývá se malebná vesnice Ráj, ve které zdá se už odnepaměti stojí statek, ve kterém prožijete tu pravou venkovskou pohodu.
Mšeno, Středočeský kraj

Homutův statek – ubytování v srdci Kokořínska

Kouzelné prostředí chráněnné krajinné oblasti Kokořínsko, jež si podle mnohých stále uchovává přitažlivou tajemnost, která láká k objevování, máte z našeho statku doslova na dosah ruky.
Mšeno, Středočeský kraj

Restaurace Pobuda

Navštívili jste hrad, ubytovali se v hotelu, kempu, na chatě, ve skalách nebo jen jedete kolem? Zavítejte do restaurace Pobuda přímo pod hradem Kokořín, kde je radost posedět.
Kokořín, Středočeský kraj

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Hospůdka s tradicí a dobrým pivem. To je Hospoda u Grobiána v Kokoříně.
Kokořín, Středočeský kraj