Lobeč

Podobně jako nedaleké Mšeno leží i Lobeč na okraji chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Za vidění stojí především zdejší zámek, pivovar, připomínaný již roku 1586, a samozřejmě nedaleký hrad Houska, legendární brána do pekel.

Lobeč kdysi a nyní

Barokní zámek Lobeč sloužil několik desetiletí jako léčebna a po restitucích byl vrácen původním majitelům; ti nyní kromě Lobče pečují i o hrad Houska a zámek Stránov. Ve vsi si také můžete prohlédnout kostel Povýšení sv. Kříže a zajímavou technickou památku, Parostrojní pivovar, který je svědkem pětisetleté tradice vaření piva na Kokořínsku. Od roku 2015 je po znovu v provozu, pravidelně se tu vaří několik druhů piv a jste zváni i na prohlídky s degustacemi.
 

Letní působiště Eduarda Štorcha

Lobeč byla oblíbeným místem spisovatele Eduarda Štorcha (1878–1956), jednoho z objevitelů místních archeologických nálezů. Měl tu dům, kam jezdíval v letních měsících, ze sousedních Libovic pocházela jeho manželka, pobyty v Lobči se promítly i do knihy Minehava a na hřbitově můžete navštívit místo jeho posledního odpočinku. Život, knihy a dobu, o které psal, mapuje Muzeum Eduarda Štorcha. Největší muzejní atrakcí je maketa mláděte mamuta a část Štorchovy sbírky pazourků, z velké části nalezených právě v okolí Lobče.
 

Tajemný hrad, roubenky, větrný mlýn a koupaliště

Pro seznámení s Kokořínskem využijte modrou turistickou značku, která z Lobče vede na sever do Nosálova s unikátním souborem lidové architektury, dřevěných chalup z přelomu 18. a 19. století. Z Nosálova můžete pokračovat k rozhledně na Vrátenské hoře a dál k hradu Houska. V letních měsících se nechte zlákat k návštěvě Mšena s památkově chráněným koupalištěm v stylu art déco, zajímavou památkou je i větrný mlýn ve Vrátně.

Veteránské Rojení na zámku Lobeč 2023

Druhou červnovou sobotu se uskuteční na zámku Lobeč nedaleko Mšena již 21. ročník oblíbeného Veteránského Rojení, kterého se každoročně zúčastňuje více než stovka historických automobilů od předválečných až do počátku osmdesátých let.
Lobeč, Středočeský kraj

Aktivity

Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.
Lobeč, Středočeský kraj

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Navštivte muzeum jenž je věnované významnému spisovateli, novináři a archeologovi. Nachází se v malé obci Lobeč nedaleko Mšena.
Lobeč, Středočeský kraj

Kostel Povýšení sv. Kříže v Lobči

Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází v Lobči, uprostřed místního hřbitova. Původní název kostela byl Nalezení sv. Kříže. Postaven byl ve 12. století jako farní kostel.
Lobeč, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.
Lobeč, Středočeský kraj

Cidérka Lobeč

Vyrábíme cidre francouzského typu řemeslným způsobem pomalou fermentací moštu z původních jablečných odrůd pěstovaných ve starých sadech na Lobči, bez přidaného cukru, barviv a aromat, lehce sířen, nepasterován. Kromě toho produkujeme i bylinkové sirupy.
Lobeč, Středočeský kraj

Ubytování v pivovaru Lobeč

Sháníte pěkné ubytování pro svou dovolenou nebo volný víkend? Zkuste pivovar Lobeč v romantickém přírodním prostředí na pomezí Kokořínska a Máchova kraje. Součástí komplexu je i restaurace, baru a zahrada. Wi-Fi zdarma je samozřejmostí.
Lobeč, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví