Úvod > Co chcete dělat? > Centrum pro současné umění FUTURA
Kultura

Centrum pro současné umění FUTURA

Centrum pro současné umění FUTURA je třípatrovým výstavním prostorem o celkové rozloze 1000 m² sídlícím na pražském Smíchově. Od léta 2003 zde byly prezentovány práce celé řady známých a mezinárodně respektovaných umělců jak ze zahraničí, tak z České republiky.
Během své poměrně krátké existence již Centrum FUTURA stačilo vyprodukovat pod vlastním kurátorským vedením nebo ve spolupráci s jinými galeriemi, institucemi či hostujícími kurátory desítky výstav s mezinárodním obsazením.

Cílem centra je budovat v Praze prostor otevřený pro prezentaci kvalitních projektů různých medií od českých a zahraničních umělců, a to jak již uznávaných osobností či mladých začínajících, v konstruktivním dialogu mezi generacemi. Prostory centra FUTURY, vzniklé po rekonstrukci bývalé malé továrny, jsou velice různorodé a nabízí jak klasické minimalistické prostory „white cube“, tak atypické prostory vhodné pro instalace site-specific. Ačkoli výstavy výtvarného umění jsou primární náplní činnosti, je FUTURA rovněž plně vybaveným uměleckým centrem s celou řadou dalších aktivit.

V galerii Futura je také umístěno pětimetrové sousoší nahých zadnic dvou sehnutých mužských postav. K otvoru v zadní části těl je možno vylézt po žebříku. Tam uvidíte videosmyčku, na níž se Václav Klaus a Milan Knížák spokojeně krmí kaší. Jde o dílo kontroverzního umělce Davida Černého.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021