Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.
Budova byla postavena v letech 1923 až 1925 pro jednoho z nejúspěšnějších českých bankéřů dr. Julia Petschka, který vlastnil i většinu severočeských uhelných dolů. Těsně před okupací Československa prodal uhelné doly i bankovní palác československé vládě a odjel do Anglie.
V květnu 1939 se do prázdného Petschkova paláce přestěhovalo Gestapo. Palác skýtal německé tajné policii ideální podmínky – nacházel se ve středu města, měl moderní vybavení, v prostorách byla tiskárna, laboratoře, dílny, garáže, telefonní ústředna i potrubní pošta. Z "pečkárny" řídilo gestapo po šest let teror proti českému národu. Bylo zde zaměstnáno 600 až 1000 úředníků a zaměstnanců gestapa. Používali různé formy represe – preventivní zatýkání, zostřené výslechy, psychický nátlak, vraždy, odpůrce říše posílali do koncentračních táborů a na popraviště.
Po válce, v roce 1945, byla budova adaptována pro potřeby tehdejšího Ministerstva hospodářství, dnes slouží potřebám Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V roce 1989 byla budova prohlášena za národní kulturní památku.
V suterénu budovy, v prostorách tzv. "domácího vězení", kde vězni čekali na výslechy, byl krátce po válce zřízen památník. Současná expozice "Památníku Pečkárna" byla vybudována v roce 1990, tehdejšími členy Českého svazu protifašistických bojovníků (dnes Českého svazu bojovníků za svobodu).
Prohlídky:
Objednávky: sekretariát ČSBS, tel. 224 262 874 (po-čt 10 – 12) nebo na e-mailové adrese pamatnik.peckarna@seznam.cz
Provozuje Český svaz bojovníků za svobodu, Legerova 22, 120 49 Praha 2, tel. 224 261 508
Památník českého odboje 1939 - 1945 je umístěn v bývalém Petschkově paláci, který během války sloužil jako sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení.
Původním majitelem Petschkova paláce byl jeden z nejúspěšnějších českých bankéřů dr. Julius Petschek, který také vlastnil většinu severočeských uhelných dolů. Těsně před okupací Československa prodal své majetky československé vládě a odjel do Anglie.
Petschkův palác poskytoval gestapu ideální podmínky pro jejich operace, jelikož se nacházel ve středu města s moderním vybavením, včetně tiskárny, laboratoří, dílen, garáží, telefonní ústředny a potrubní pošty.
Gestapo v Petschkově paláci používalo celou řadu metod represí jako jsou preventivní zatýkání, zostřené výslechy, psychický nátlak, vraždy, a také posílání odpůrců říše do koncentračních táborů a na popraviště.
Po druhé světové válce byla budova adaptována pro potřeby tehdejšího Ministerstva hospodářství a dnes slouží potřebám Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V roce 1989 byla budova prohlášena za národní kulturní památku.
V suterénu Petschkova paláce, kde bývalo domácí vězení a kde čekali vězni na výslechy, byl krátce po válce zřízen památník. Současná expozice Památníku Pečkárna byla vybudována v roce 1990 členy Českého svazu protifašistických bojovníků.
Prohlídky Památníku českého odboje lze objednat přes sekretariát Českého svazu bojovníků za svobodu na telefonním čísle 224 262 874 (po-čt 10 - 12) nebo na e-mailové adrese pamatnik.peckarna@seznam.cz.
Památník českého odboje 1939 - 1945 spravuje Český svaz bojovníků za svobodu, který se nachází na adrese Legerova 22, 120 49 Praha 2.
Během války sloužil Petschkův palác jako centrální sídlo gestapa pro Čechy, kde bylo zaměstnáno 600 až 1000 úředníků a zaměstnanců gestapa. Využíval se pro různé represe proti českému národu.
Návštěvníci mohou prohlédnout historické prostory suterénu, kde se nacházelo domácí vězení a kde byli vězni podrobováni výslechům, a také současnou expozici, která byla vybudovaná členy protifašistických organizací a poskytuje hluboký vhled do činnosti gestapa během okupace.