!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Památník Pečkárna - bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci
Památky

Památník Pečkárna - bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 - 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.

Budova byla postavena v letech 1923 až 1925 pro jednoho z nejúspěšnějších českých bankéřů dr. Julia Petschka, který vlastnil i většinu severočeských uhelných dolů. Těsně před okupací Československa prodal uhelné doly i bankovní palác československé vládě a odjel do Anglie.

V květnu 1939 se do prázdného Petschkova paláce přestěhovalo Gestapo. Palác skýtal německé tajné policii ideální podmínky - nacházel se ve středu města, měl moderní vybavení, v prostorách byla tiskárna, laboratoře, dílny, garáže, telefonní ústředna i potrubní pošta. Z "pečkárny" řídilo gestapo po šest let teror proti českému národu. Bylo zde zaměstnáno 600 až 1000 úředníků a zaměstnanců gestapa. Používali různé formy represe – preventivní zatýkání, zostřené výslechy, psychický nátlak, vraždy, odpůrce říše posílali do koncentračních táborů a na popraviště.

Po válce, v roce 1945, byla budova adaptována pro potřeby tehdejšího Ministerstva hospodářství, dnes slouží potřebám Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V roce 1989 byla budova prohlášena za národní kulturní památku.

V suterénu budovy, v prostorách tzv. "domácího vězení", kde vězni čekali na výslechy, byl krátce po válce zřízen památník. Současná expozice "Památníku Pečkárna" byla vybudována v roce 1990, tehdejšími členy Českého svazu protifašistických bojovníků (dnes Českého svazu bojovníků za svobodu).

Prohlídky s výkladem průvodce, je možné uskutečnit od pondělí do pátku, první prohlídka probíhá od 9 hodin a poslední v 15 hod. Jedné prohlídky se může zúčastnit min. 5 osob a max. 20 osob. Prohlídky památníku je nutno objednávat nejméně 7 dní předem, od pondělí do čtvrtka v době od 9 do 14 hodin.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 5. 2020