Úvod > Co chcete dělat? > Otec lesů – Vrakodávný veledub
Příroda

Otec lesů – Vrakodávný veledub

Název „Vrakodávný“ pochází od vrakovitě vyhlížejících zpevňovacích obručí, které jsou dnes již zrezlé a zohýbané. Dub zažil několik požárů a i přes to všechno žije a stále roste, dokonce dal vzniknout dalším mladým stromkům.
Otec lesů by měl být druhým nejširším v ČR, měří 930 cm v obvodu. Strom bohužel zažil několik požárů, poslední v roce 2007, ale přesto stále žije a stále roste. Vlivem prohoření protilehlých spojnic se už skoro jedná o dva stromy se třemi rozlehlými větvemi, které připomínají ruce široce rozevřené k obloze a ke slunci.

Již generace rodin z přilehlé obce Stroupeč a okolí docházejí ke starodávnému stromu obdivovat jeho krásu, sílu a chuť žít. V každé době a v každé situaci, každý jeden z nás bychom si mohli od něj vzít inspiraci, jak den co den bojovat o život, jak je na světě krásně, a že má cenu za to žít a rvát se o své právoplatné místo na tomto světě. Otec lesů je jedním z 12 státem chráněných stromů (11 dubů a jilm) v lokalitě zvané Stroupeček.

Vypráví se, že ve Vrakodávném dubu za minulého režimu v šedesátých letech byl stůl a kolem něj židle, na kterých seděl s chlapi, kteří uvnitř stromu hráli karty a kouřili. Jeden pak zahodil cigaretu na zem a Vrakodávný dub posléze vzplanul. Proto zde v širším okolí stromů platí nejen pro turisty zákaz kouření, na který se přísně dohlíží obzvláště v suché letní dny.

K možná dosud poslednímu požáru došlo roku 2007, kdy ho vypálili pravděpodobně místní bezdomovci, kteří později odešli se začátkem opravy zámečku. V roce 2010 se podařilo z velké části zámeček opravit a nikdo už stromy znovu nepodpálil.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 19. 10. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Žatec

Pivovar Žatec

Žatec, Severozápadní Čechy
Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Hotel Zlatý lev v Žatci

Hotel Zlatý lev v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Pizzeria Panamera

Pizzeria Panamera

Žatec, Severozápadní Čechy