Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Otec lesů – Vrakodávný veledub
Příroda

Otec lesů – Vrakodávný veledub

Název „Vrakodávný“ pochází od vrakovitě vyhlížejících zpevňovacích obručí, které jsou dnes již zrezlé a zohýbané. Dub zažil několik požárů a i přes to všechno žije a stále roste, dokonce dal vzniknout dalším mladým stromkům.
Otec lesů by měl být druhým nejširším v ČR, měří 930 cm v obvodu. Strom bohužel zažil několik požárů, poslední v roce 2007, ale přesto stále žije a stále roste. Vlivem prohoření protilehlých spojnic se už skoro jedná o dva stromy se třemi rozlehlými větvemi, které připomínají ruce široce rozevřené k obloze a ke slunci.

Již generace rodin z přilehlé obce Stroupeč a okolí docházejí ke starodávnému stromu obdivovat jeho krásu, sílu a chuť žít. V každé době a v každé situaci, každý jeden z nás bychom si mohli od něj vzít inspiraci, jak den co den bojovat o život, jak je na světě krásně, a že má cenu za to žít a rvát se o své právoplatné místo na tomto světě. Otec lesů je jedním z 12 státem chráněných stromů (11 dubů a jilm) v lokalitě zvané Stroupeček.

Vypráví se, že ve Vrakodávném dubu za minulého režimu v šedesátých letech byl stůl a kolem něj židle, na kterých seděl s chlapi, kteří uvnitř stromu hráli karty a kouřili. Jeden pak zahodil cigaretu na zem a Vrakodávný dub posléze vzplanul. Proto zde v širším okolí stromů platí nejen pro turisty zákaz kouření, na který se přísně dohlíží obzvláště v suché letní dny.

K možná dosud poslednímu požáru došlo roku 2007, kdy ho vypálili pravděpodobně místní bezdomovci, kteří později odešli se začátkem opravy zámečku. V roce 2010 se podařilo z velké části zámeček opravit a nikdo už stromy znovu nepodpálil.

Provozovatel

Ekozámeček Stroupeček

Přívlaky 22
438 01 Žiželice
Tel.:
+420 775 062 031
Email:
argondia@seznam.cz
WWW:
https://stroupec....
GPS:
50,360238 13,491517
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Dolní Poohří
Tipy na výlet:
Žiželice a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Žatecká Dočesná 2023

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 66. ročník, 1. a 2. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.
Žatec, Ústecký kraj

Barevné stíny

Malířka Zdenka Zoorová se narodila na Vysočině a v tomto kraji žije dodnes. Její obrazy s příběhy jsou jak u nás, tak i v zahraničí. Některé letěly i za oceán a některé stále na to své místo čekají.
Žatec, Ústecký kraj

Zahájení návštěvnické sezóny 2023 na zámku Stekník

Mimořádné prohlídky.
Zálužice, Ústecký kraj

Velikonoce na zámku Stekník

Po dlouhé zimě přichází nejvýznamnější křesťanský svátek, kterým jsou Velikonoce.
Zálužice, Ústecký kraj

Válečné muzeum Libočany

Válečné muzeum s figurínami vojáků, zbraněmi, motocykly, bojovými vozidly a dalšími exponáty vytvořili nadšenci v Libočanech u Žatce. Starý dům v zatáčce na návsi proměnili ve vojenský bunkr v podobě řopíku.
Libočany, Ústecký kraj

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci

Velký exportní pivovar známého pivovarníka Antona Drehera se řadil k největším v republice. Byl nesmyslně zrušen krátce po znárodnění v roce 1951. V současné době se uvažuje o jeho celkové rekonstrukci.
Žatec, Ústecký kraj

Dreherův pivovar v Žatci

Ve 20. století patřil Dreherův vývozní pivovar v Žatci k největším Evropě. V současné době má několik majitelů a chátrá. Město se snaží o záchranu této architektonické památky. Pivo se tam vařilo do roku 1948. Poté byl areál využíván ke konzervování.
Žatec, Ústecký kraj

Městské koupaliště a sauna v Žatci

Žatecké koupaliště prošlo roku 2012 rozsáhlou rekonstrukcí a mimo koupání a vodních atrakcí nabízí také možnost saunování.
Žatec, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bývalý pivovar Žatec

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Až do současnosti zůstával v provozu jako jediný z větších pivovarů na území okresu Louny. V roce 2022 zrušil výrobu podle dosud používaných tradičních postupů.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada se nachází v centru města Žatec. Hotelový komplex tvoří jednu z dominant historického náměstí a vznikl pečlivou rekonstrukcí měšťanského domu se zachováním originálního zdiva včetně památkově chráněných trámových konstrukcí.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel Zlatý lev v Žatci

Nechte se hýčkat komfortem hotelu Zlatý lev, který nabízí vlastní wellness centrum, restaurant a kongresový sál. Čtyřhvězdičkový hotel je situován v centru královského města Žatce. V hotelu na vás čeká pohodlné a stylové ubytování v pokojích i apartmánech a večer se můžete pobavit ve vinném sklípku.
Žatec, Ústecký kraj

Hospůdka u nás v Žatci

Hospůdka se nachází kousek od autobusového nádraží v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj