Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Neprobylice u Slaného – obec s unikátní dřevěnou zvonicí
Neprobylice u Slaného
Památky

Neprobylice u Slaného – obec s unikátní dřevěnou zvonicí

Svojí příjemnou a poklidnou atmosférou s četnými památkami vás upoutá vesnička Neprobylice 6 km od Slaného. Na upravené zelené návsi již několik století stojí zvonice, o kousek dál tvrz a na kopci v jižní straně obce kostel sv. Ducha. Od roku 2011 probíhá obcí naučná stezka Podhradím Bílé skály.

Tato oblast byla osídlena již v době bronzové, čemuž nasvědčují archeologické nálezy unětické kultury – misky, náhrdelníky, náušnice a jiné. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1316. Tehdy byla obec rozdělena na dvě části, horní a dolní s tvrzemi. Zatímco dolní tvrz po sjednocení obce zanikla, horní se stala sídlem neprobylického vladyky. V roce 1527 ji koupil rytíř Václav Pětipeský z Chyš a Egerberka a nechal roku 1587 přestavět ve stylu renesance. Tuto událost připomínají dosud zachované erby a nápis na tvrzi, které ale nenávratně ohlodává zub času. Po bitvě na Bílé hoře panství připadlo smečenskému Jaroslavu Bořitovi z Martinic a sloužilo k hospodářským účelům.

K nejzachovalejším památkám Neprobylic patří unikátní dřevěná šestiboká zvonice. Jde o stavbu na zděné podezdívce s otevřeným zvonovým patrem původně ze 16. století, kterou zdobí renesanční náhrobky již zmiňovaného rodu Pětipeských. Jako u jediné české zvonice jsou všechny tři původní zvony, kterých se nedotklo prvoválečné rekvírování, viditelné zvenčí.

Původní farní kostel sv. Ducha stál na návsi vedle zvonice. Pro starobu a vlhkost byl zbořen a roku 1741 vystavěn nový na kopci jižní strany obce v barokním slohu s polokruhovými apsidami, stavebně podobný kostelu Nejsvětější Trojice ve Slaném. Lidová architektura je zastoupena areálem lepenicové usedlosti s pavlačí, četnými hospodářskými stavbami i domy v duchu klasicismu a secese. Návštěvu je možné spojit s prohlídkou blízkých zajímavostí a památek, skanzenu ve Třebízi, města Slaného, ale i s turistikou a cykloturistikou po okolí.

Obcí prochází zelená turistická a koňská stezka. Naučná stezka informující nejen i historii, ale i přírodních, architektonických památkách a zajímavostech. Trasa spojuje několik okolních obcí.

Duel Commander

Rádi bychom vás pozvali na páteční FNM turnaj v MtG.
Slaný, Středočeský kraj

Pokémon liga

Rádi bychom vás pozvali na sobotní ligu DWG ve formátu standard.
Slaný, Středočeský kraj

Dragon World Gaming Multiplayer

Rádi bychom vás pozvali na páteční FNM EDH Multiplayer turnaj v MtG.
Slaný, Středočeský kraj

Volná hra

Přijďte si vyzkoušet a zahrát jakoukoliv deskovou hru nebo TCG při volném hraní.
Slaný, Středočeský kraj

Historická zvonice v Neprobylicích

Neprobylická zvonice doprovázela dříve na návsi kostel sv. Ducha, který byl pro stáří a vlhkost k roku 1741 zbořen. Nový kostel byl vystavěn na kopci nad obcí, kde je je dodnes v polích, jde o kopii slánského kostela v barokním stylu.
Neprobylice, Středočeský kraj

Národopisné muzeum Slánska v Třebízi

Na návsi malé zemědělské vesnice Třebíz leží Národopisné muzeum Slánska, které tvoří soubor statků a chalup, včetně rodného domku spisovatele Václava Beneše Třebízského. Muzeum bylo veřejnosti zpřístupněno v roce 1975 jako součást Vlastivědného muzea ve Slaném.
Třebíz, Středočeský kraj

Outdoor Lasergame v Tuřanech

Nová generace venkovní zábavy pro všechny věkové kategorie. Outdoor Lasergame ej absolutně bezpečná adrenalinová sportovní aktivita. V Tuřanech se můžete těšit na velké hřiště plné překážek.
Tuřany, Středočeský kraj

Železniční muzeum Lisovice u Zlonic

Mašiny, vagóny, nádraží, depa, návěstidla, závory, koleje, výhybky a vše ostatní co se životem na železnici souvisí uvidíte v Železniční muzeum v Lisovicích, nedaleko Zlonic, severně od Slaného.
Zlonice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Královický dvůr

Jezdecký areál Královický Dvůr se nachází u Slaného jen 15 minut cesty od pražského letiště Ruzyně směrem na Chomutov. Ubytování se nachází přímo v Královickém dvoře v historické budově .
Slaný, Středočeský kraj

Sport a odpočinek na venkově – Hotel Pod Sluncem v Třebízi

Na návsi u rybníka najdete nový hotel vzniklý rekonstrukcí venkovské usedlosti, kde můžete dopřát odpočinku svému tělu i mysli. Přímo na návsi také doporučujeme navštívit skanzen lidové architektury. K dispozici vám bude relax centrum, restaurace, půjčovna kol. Pro gurmány máme připravenu ochutnávku místních likérů a pálenek.
Třebíz, Středočeský kraj

Restaurace Továrna Slaný

Prostory restaurace se nacházejí v dispozičně členitém přízemí rohové secesní budovy z roku 1908. Tu postavil tehdejší podnikatel Stein a sloužila k účelům výroby textilního průmyslu.
Slaný, Středočeský kraj

Pivovar Továrna Slaný

Hořkou novinkou roku 2016 se pro milovníky zlatavého moku stalo dlouho očekávané zprovoznění slánského minipivovaru Továrna.
Slaný, Středočeský kraj