!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Neprobylice u Slaného - obec s unikátní dřevěnou zvonicí
Památky

Neprobylice u Slaného - obec s unikátní dřevěnou zvonicí

Svojí příjemnou a poklidnou atmosférou s četnými památkami vás upoutá vesnička Neprobylice 6 km od Slaného. Na upravené zelené návsi již několik století stojí zvonice, o kousek dál tvrz a na kopci v jižní straně obce kostel sv. Ducha. Od roku 2011 probíhá obcí naučná stezka Podhradím Bílé skály.

Tato oblast byla osídlena již v době bronzové, čemuž nasvědčují archeologické nálezy unětické kultury - misky, náhrdelníky, náušnice a jiné. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1316. Tehdy byla obec rozdělena na dvě části, horní a dolní s tvrzemi. Zatímco dolní tvrz po sjednocení obce zanikla, horní se stala sídlem neprobylického vladyky. V roce 1527 ji koupil rytíř Václav Pětipeský z Chyš a Egerberka a nechal roku 1587 přestavět ve stylu renesance. Tuto událost připomínají dosud zachované erby a nápis na tvrzi, které ale nenávratně ohlodává zub času. Po bitvě na Bílé hoře panství připadlo smečenskému Jaroslavu Bořitovi z Martinic a sloužilo k hospodářským účelům.

K nejzachovalejším památkám Neprobylic patří unikátní dřevěná šestiboká zvonice. Jde o stavbu na zděné podezdívce s otevřeným zvonovým patrem původně ze 16. století, kterou zdobí renesanční náhrobky již zmiňovaného rodu Pětipeských. Jako u jediné české zvonice jsou všechny tři původní zvony, kterých se nedotklo prvoválečné rekvírování, viditelné zvenčí.

Původní farní kostel sv. Ducha stál na návsi vedle zvonice. Pro starobu a vlhkost byl zbořen a roku 1741 vystavěn nový na kopci jižní strany obce v barokním slohu s polokruhovými apsidami, stavebně podobný kostelu Nejsvětější Trojice ve Slaném. Lidová architektura je zastoupena areálem lepenicové usedlosti s pavlačí, četnými hospodářskými stavbami i domy v duchu klasicismu a secese. Návštěvu je možné spojit s prohlídkou blízkých zajímavostí a památek, skanzenu ve Třebízi, města Slaného, ale i s turistikou a cykloturistikou po okolí.

Obcí prochází zelená turistická a koňská stezka. Naučná stezka informující nejen i historii, ale i přírodních, architektonických památkách a zajímavostech. Trasa spojuje několik okolních obcí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Pivnice Továrna Slaný

Pivnice Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy
Pivovar Továrna Slaný

Pivovar Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy
Restaurace Továrna Slaný

Restaurace Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy