!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Národopisné muzeum Slánska v Třebízi
Národopisné muzeum Slánska v Třebízi
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Národopisné muzeum Slánska v Třebízi

Na návsi malé zemědělské vesnice Třebíz leží Národopisné muzeum Slánska, které tvoří soubor statků a chalup, včetně rodného domku spisovatele Václava Beneše Třebízského. Muzeum bylo veřejnosti zpřístupněno v roce 1975 jako součást Vlastivědného muzea ve Slaném.
Charakteristická česká náves malé zemědělské obce Třebíz zůstala neporušena díky tomu, že lipská silnice budovaná v polovině 18. století a nyní silnice 1/7 byly řešeny mimo střed obce. Tím zůstala zachována její původní sídelní situace. Uprostřed třebízské návsi se zachoval rybníček s brodištěm. V jeho sousedství stojí jednoduchá barokní stavba kostelíka sv. Martina z roku 1754 s pozdně barokním oltářem s obrazem Nanebevzetí sv. Martina. Poblíž kostela na návsi je v rozsoše malá zvonička se zvonkem s datací 1932. Na návsi také najdeme výklenkovou barokní kapličku Nejsvětější Trojice z 18. století. Součástí této kapličky je kašna, kam přitéká voda z "třebízské studánky", známé z pověsti Královka, jak ji ve svém díle zaznamenal Václav Beneš Třebízský.
 

Způsob života i bydlení na vsi

Národopisné muzeum v Třebízi ve vybraných interiérech názorně dokládá způsob bydlení i života vesnické rodiny. Kromě zemědělství a lidové architektury dokumentuje muzeum vesnická řemesla a obchod.

Prohlédnout si můžete exteriéry i interiéry několika budov jako např. Cífkova statku s černou kuchyní. Původní obytný a hospodářský areál s převážně barokními a klasicistními prvky situovaný na historické návsi s rybníkem je jednou z nejcennějších stavebních památek svého druhu v rámci celého Středočeského kraje.

Dále pak můžete zhlédnout Šubrtův statek, malý vesnický obchůdek, kde je vystaveno vše, co se v krámku na vesnici prodávalo (nádobí, nitě, knoflíky, cylindry, košťata, školní potřeby, petrolej aj.), ševcovnu či výměnkářskou chalupu.
 

Chalupa Václava Beneše Třebízského

V chalupě č. p. 19 se v roce 1849 v rodině krejčího Václava Beneše, narodil syn Václav, pozdější spisovatel a kněz Václav Beneš Třebízský. Dům je jedním ze tří řemeslnických domků zachovaný v původní zástavbě návsi. Jsou zde vystaveny památky na spisovatele včetně jeho díla. O založení Památníku V. B. Třebízského se zasloužil v roce 1904 Jindřich Šimon Baar, který byl v té době farářem v sousedních Klobukách.
 

Svatební obřady v Cífkově statku

Národopisné muzeum Třebíz nabízí pronájem prostor v malebném prostředí rozlehlé venkovské lidové usedlosti (tzv. Cífkův statek) založené na konci 16. století. Obřady je možné pořádat přímo na prostorném travnatém dvoře nebo uvnitř v tzv. šenkovně v obytné části Cífkova statku. Kapacita dvora až 500 osob.

Poplatek za pronájem statku k svatebnímu obřadu je 3 000 Kč. Na návsi je možné využít také služeb blízkého Hotelu Pod Sluncem s restaurací a palírnou.
 

Svatební obřady v kapli zasnoubení Panny Marie

Možné je uspořádat svatbu i v historické kapli, a to zejména pro svatební obřad snoubenců, kteří hledají příjemnou atmosféru ve starobylém prostředí. Kaple je součástí barokní budovy bývalé piaristické koleje, kterou založil Bernard Ignác hrabě z Martinic v roce 1658. Kaple je bohatě vyzdobena cennými malbami a sochami. Využívána je pro civilní i církevní svatební obřady.

Poplatek za pronájem kaple k svatebním obřadům je v letním období (15. 5.—15. 9.) 2 500 Kč a v zimním období, kdy se kaple pro tento účel vytápí (16. 9.—14. 5.) 3 500 Kč. Pro hudební doprovod k svatebnímu obřadu lze využít funkční varhany nebo klavír. Součástí kaple je i sakristie (zázemí za oltářem). V budově je WC. Pro fotografování lze využít i další prostory muzea včetně atriového dvora.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
21.6.
Bohemia Voice: Nessun Dorma - Nechť nikdo nespí

Bohemia Voice: Nessun Dorma - Nechť nikdo nespí

Panenský Týnec, Severozápadní Čechy
10.5.
4.7.
Blanka Beckertová

Blanka Beckertová

Peruc, Severozápadní Čechy
6.5.
8.5.
Středočeský folklorní festival Tuchlovická pouť

Středočeský folklorní festival Tuchlovická pouť

Tuchlovice, Střední Čechy
21.5.
Den s Kelty v Novém Strašecí

Den s Kelty v Novém Strašecí

Nové Strašecí, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Zichovec

Rodinný pivovar Zichovec

Zichovec, Střední Čechy
Pivnice Továrna Slaný

Pivnice Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy
Pivovar Továrna Slaný

Pivovar Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy