Úvod > Co chcete dělat? > Historická zvonice v Neprobylicích
Památky

Historická zvonice v Neprobylicích

Neprobylická zvonice doprovázela dříve na návsi kostel sv. Ducha, který byl pro stáří a vlhkost k roku 1741 zbořen. Nový kostel byl vystavěn na kopci nad obcí, kde je je dodnes v polích, jde o kopii slánského kostela v barokním stylu.
Zvonice stojí dnes na návsi osamocena, původní dřevěná stavba byla několikrát obměněna. Současná zvonice je kopií stavby stržené v roce 1896, tato kopie udržuje ráz středověké architektury.

Novější stavba si zachovala nejen stejnou konstrukci, ale zejména souzvuk trojice zvonů, které unikly válečným rekvizicím. Největší z nich ulil v roce 1595 Brikcí z Cimperka a prostřední Bartoloměj Berounský v roce 1510. Zvonice v Neprobylicích je obklopena lipami. Toto zákoutí nepochybně inspirovala zejména spisovatele historických románů Václava Beneše Třebízského, v jehož dílech se i o Neprobylicích dočítáme. Stala se také vděčným námětem pro řadu malířů, například zasloužilého umělce Karla Vika, jehož akvarely zvonice v Neprobylicích a dále v Želenicích, Kvílicích, Přelíci a Libušíně najdeme ve slánském muzeu.

Ubytování a restaurace v okolí

Královický dvůr

Královický dvůr

Slaný, Středočeský kraj
Restaurace Továrna Slaný

Restaurace Továrna Slaný

Slaný, Středočeský kraj
Pivovar Továrna Slaný

Pivovar Továrna Slaný

Slaný, Středočeský kraj