Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Volary – expozice v alpském domě
Kultura

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří "Pochod smrti", "Staré Volary ve fotografii" a "Zlatá stezka". Další výstavní expozicí s názvem "Dětský ráj" je dětský pokoj vyrobený ve 40. letech minulého století.

Chystáte se o letních prázdninách na Volarsko? Zavítejte do muzea ve Volarech, kde vás jistě zaujme některá ze stálých expozic: Staré Volary ve fotografii, Život na Zlaté stezce a Pochod smrti, připomínající události konce 2. světové války, kdy přes Volary prošel pochod smrti z koncentračního tábora Helmbrechts a 95 žen zde našlo místo k věčnému odpočinku na hřbitově obětí, který je nad městem.
 

Další expozice pro letošní muzejní sezónu

Báječné retro – expozice vznikla ve spolupráci s paní Alenou Zemanovou z Klubu panenky ČR.

Historie v uniformách – tato expozice vznikla díky zápůjčce exponátů od pana Jana Němečka z  osady Dobrá.  

Vůně kávy – tato expozice vznikla díky soukromému sběrateli panu Karlu Vučenoviči.


V pokladně muzea si navíc můžete zakoupit propagační materiály Volar a jeho okolí a získat základní turistické informace.
 

Z historie "alpského domu"

Volarský dům evokuje iluzi Alp uprostřed Šumavy. Volary bývaly kdysi popisovány jako „alpská vesnice“ či „alpské městečko“, jediné toho vzhledu nejen na Šumavě, ale v celých Čechách. Nezvyklá architektura starých Volar vycházela ze skutečnosti, že Volary byly v 16. století kolonizovány rázovitou a do sebe uzavřenou komunitou horských dobytkářů z oblasti Tyrol či Štýrska, která si přinesla a po staletí uchovávala tradiční zvyklosti. Volarské muzeum je právě takovým typem roubeného domu, který nikde jinde v České republice nenajdete.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Snežná ve Volarech

Penzion Snežná ve Volarech

Volary, Jihočeský kraj
Penzion u Kocsisu Volary

Penzion u Kocsisu Volary

Volary, Jihočeský kraj
Penzion u Heřmánků Volary

Penzion u Heřmánků Volary

Volary, Jihočeský kraj